Szanowni Uczestnicy!
Zapraszam do udziału w siódmej już edycji konferencji naukowej Pułapki w Anestezjologii i Intensywnej Terapii. To projekt, którego celem jest cykliczna aktywność dydaktyczno-naukowa oraz spajanie naszego środowiska w związku z nieustającymi próbami odebrania anestezjologii i intensywnej terapii jej kluczowych obszarów w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych do których zaliczam znieczulenie ogólne, regionalne, sedację i analgosedację proceduralną, resuscytację, intensywną terapię oraz leczenie bólu przewlekłego i uśmierzanie bólu ostrego w tym pooperacyjnego. Konferencja odbędzie się 24–25 listopada 2023 r. w Poznaniu.
W programie naukowym jak zwykle pragniemy zainteresować Państwa zagadnieniami związanymi z anestezjologią, intensywną terapią, leczeniem bólu oraz resuscytacją w tych aspektach, które podczas naszego postępowania mogą się wiązać z wątpliwościami lub przeczą racjonalności takiego postępowania.
Proponujemy sesje dotyczące znieczulenia w wybranych dyscyplinach zabiegowych. Nie pominiemy również roli w tym procesie znieczulenia regionalnego. Skupimy się na zagadnieniach związanych z trudnymi drogami oddechowymi, wyborem znieczulenia u chorych ze skrajną otyłością, znieczuleniem do cięcia cesarskiego i organizacją analgezji porodu. Zawsze ważnym problemem jest znieczulenie dzieci w różnych przedziałach wieku oraz specyfika intensywnej terapii wobec dzieci prowadzona.
Zamierzamy przedstawić zagadnienia wiążące się z powszechnym stosowaniem terapii pozaustrojowych, w tym różnie rozumianego pozaustrojowego oczyszczania krwi, klinicznego leczenia żywieniowego u chorych na stanowiskach IT na OAiIT, także podczas tych terapii. Farmakoterapia, leczenie wentylacyjne, monitorowanie dynamiki układu krążenia i oddychania, jak zwykle w codziennej pracy przynoszą ze sobą pułapki.
Zajmiemy się również skutkami tych wysiłków terapeutycznych w odniesieniu do niekoniecznie oczekiwanego dobrostanu chorych po wypisaniu z OAiIT i ich readmisją. W związku z tym niezbędne jest omówienie zagadnień związanych z jakością intensywnej terapii w szerokim wymiarze.
Sepsa i wstrząs septyczny, wstrząs jako taki, to zagadnienia, które budzą kontrowersje w świetle zmieniającej się wiedzy i wytycznych postępowania, więc problem patofizjologii i leczenia na OAiIT tej grupy chorych jest zawsze priorytetowy.
Wykłady wygłoszą jak zwykle uznane autorytety z zagranicy oraz z Polski.
Zapraszam do udziału w warsztatach, kursach i programie socjalnym towarzyszących VII konferencji „Pułapki w anestezjologii i intensywnej terapii”.
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego i Naukowegoprof. dr hab. n. med. Krzysztof Kusza