Pacjenci błądzą w polskim systemie ochrony zdrowia

Udostępnij:
Gdzie się leczyć? - to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez chorych. Ponad 40 procent respondentów podkreśla, że najbardziej brakuje im rzetelnej informacji na temat, gdzie można uzyskać pomoc medyczną - wynika z ankiet przeprowadzonych przez Fundację MY Pacjenci.
-Maria Libura z Uczelni Łazarskiego wyjaśnia, że 3/4 osób w internecie szuka wiadomości o zdrowiu. Jednak w sieci trudno znaleźć fachowe, zweryfikowane informacje na przykład na stronach instytucji publicznych – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”

Ekspert ochrony zdrowia Anna Kozieł dodaje, że kontakt lekarz-pacjent zastąpił "Doktor Google", bo chorzy zamiast zapisać się na wizytę, uruchamiają popularną wyszukiwarkę internetową. Jednak informacji dotyczących właściwych zachowań prozdrowotnych oraz porad jest tam bardzo mało.

Gazeta przypomina, że Fundacja MY Pacjenci przygotowała raport z konsultacji społecznych ustawy o zdrowiu publicznym. Zgłosiła też najważniejsze - jej zdaniem postulaty - czyli: usprawnienie systemu publicznej służby zdrowia, powszechna edukacja zdrowotna i dostęp do informacji na temat profilaktyki i leczenia oraz zapobieganie chorobom cywilizacyjnym, w tym przede wszystkim otyłości. Raport zostanie przekazany ministrowi zdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.