Przyszedł czas na Polskę w badaniach schorzeń metabolizmu

Udostępnij:
Naukowcy z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN i Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej zaprezentowali pierwsze w Polsce urządzenie, które pozwala zobaczyć procesy metaboliczne w organizmie człowieka na poziomie komórkowym. Dzięki nim Polska dołączyć do światowej czołówki w badaniach schorzeń metabolizmu.
Za projekt odpowiada CNS Lab – Ośrodek Zintegrowanych Badan Strukturalnych i Czynnościowych Centralnego Układu Nerwowego.

Zaprezentowano pierwsze w Polsce laboratorium kliniczne zastosowań techniki rezonansu magnetycznego razem z hiperpolaryzatorem. Nowatorska technologia stwarza nowe możliwości w prowadzeniu nieinwazyjnych badań zmian biochemicznych w procesach chorobowych człowieka. Hiperpolaryzator (zwany jako SPINlab) poprawia czułość MRI (obrazowania rezonansu magnetycznego) o więcej niż 20 000 razy w stosunku do tradycyjnego rezonansu magnetycznego.

Na świecie istnieje zaledwie kilka tego typu urządzeń, w tym trzy w Europie. Jedno z nich znajduje się w Wielkiej Brytanii, gdzie naukowcy z Instytutu Badań nad Rakiem w Zjednoczonym Królestwie oraz Uniwersytetu w Cambridge opracowali technikę pokazywania skuteczności leczenia raka na tygodnie wcześniej, niż w wypadku tradycyjnych metod obrazowania metabolicznego. Teraz przyszedł czas na Polskę.

Dr hab. inż. Ewa Zalewska, prof. nadzw., kierownik projektu CNS Lab, gdzie trafiły medyczne rozwiązania powiedziała:

– Cieszy nas fakt, że to właśnie w Polsce, w naszym ośrodku CNS Lab, zainstalowane zostało urządzenie, dzięki któremu będziemy w stanie prowadzić badania nad metabolizmem procesów chorobowych u pacjentów w czasie rzeczywistym. Dzięki temu nasz kraj dołączył do światowej czołówki naukowców zajmujących się tą przyszłościową technologią.

– W przyszłości, dzięki zastosowaniu nowej technologii, będzie możliwe na odpowiednio wczesnym etapie wykryć różne typy zaburzeń w organizmie człowieka – podkreśliła Beata Stelmach, dyrektor generalna GE
w Polsce i Krajach Bałtyckich. Dodała, że nie tylko będzie to mogło wpłynąć na znacznie większe szanse dla pacjentów w wyleczeniu poważnych chorób, w tym nowotworowych, ale także istotne ograniczenie kosztów leczenia.

Oficjalne otwarcie laboratorium odbyło się w ramach I Warszawskiego Seminarium Zastosowania Kontrastów Hiperpolaryzacyjnych w Badaniach MRS (Spektroskopii Rezonansu Magnetycznego). W spotkaniu uczestniczyli wybitni naukowcy i radiolodzy z całego świata, w tym prof. Jan Henrik Ardenkjaer-Larsen, twórca hiperpolaryzatora oraz główny naukowiec z GE Healthcare.

- Jeszcze kilka lat temu system hiperpolaryzacji wymagał całego sterylnego pomieszczenia, dużych zasobów ciekłego helu do funkcjonowania oraz rzeszy operatorów pracujących w tym samym czasie – powiedział Ardenkjaer-Larsen, który pracował nad technologiami rezonansu magnetycznego (MR) przez większość swojego życia zawodowego. Zaakcentował, że obecnie mamy do czynienia z urządzeniem w pełni zautomatyzowanym, które potrzebuje minimalnych ilości helu.

Dostarczony hiperpolaryzator (SPINlab) jest produktem firmy Research Circle Technology Inc. (RTC), powołanej przez GE w 2011 r. w celu tworzenia innowacyjnych technologii we współpracy z wiodącymi naukowcami. Na tę chwilę urządzenie nie jest wyrobem medycznym, a wyniki badań wykorzystuje się wyłącznie do prac naukowych.

Przedsięwzięcie finansowane jest z funduszy europejskich – Innowacyjna gospodarka. Urządzenie do obrazowania rezonansem magnetycznym razem z hiperpolaryzatorem dostarczyła firma GE.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.