TMT: konferencja „Choroby cywilizacyjne – profilaktyka i standardy leczenia”

Udostępnij:
Nadciśnienie, choroby o podłożu psychicznym, cukrzyca, problemy pediatrii - konferencja „Choroby cywilizacyjne – profilaktyka i standardy leczenia” rozpoczęła siódmy kongresTMT.
Jak leczone są choroby cywilizacyjne – czyli te najbardziej powszechne – w Polsce? Coraz lepiej, ale ciągle niezadowalająco. Uczestnicy konferencji, wybitni specjaliści w swoich dziedzinach, narzekali na niedostatki współpracy z lekarzami POZ, rządem i innymi podmiotami życia społecznego.

- Mamy niewielu specjalistów z dziedziny psychiatrii, a miliony pacjentów cierpiących na dolegliwości o podłożu psychiatrycznym - mówił Marek Jarema, krajowy konsultant w dziedzinie psychiatrii. – Większość z tych przypadków może i powinna być prowadzona przez lekarzy POZ – dodawał. Często nie jest. Szwankuje też społeczny system pomocy cierpiącym na zaburzenia psychiczne. Chorzy są stygmatyzowani, wypychani poza margines życia społecznego – co z kolei pogłębia ich zaburzenia pojawia się mechanizm błędnego koła.

- Problemem w leczeniu cukrzycy jest to, że stosujemy leki, których jedyną zaletą jest niska cena. I to wina systemu refundacyjnego, który jak ognia unika leków droższych i lepszych – mówił prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

-Zupełnie inaczej jest w kwestii leczenia nadciśnienia. Tu kłopot nie polega na słabym dostępie do leków, lecz na tym, że mamy wiele do zrobienia w kwestii właściwego wykorzystania leków i procedur terapeutycznych dostępnych od lat i z powodzeniem stosowanych za granicą – mówiła prof. Danuta Czarnecka, kierownik I Kliniki Kardiologii i Nadciśnienia Tętniczego Szpitala Uniwersyteckiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Kongres Top Medical Trends to największa impreza branży w Polsce. Odbywa się w formule „Liderzy opinii partnerami lekarza praktyka”, co oznacza, że tysiące lekarzy praktyków z całej Polski uzupełnia swoją wiedzę o najnowsze osiągnięcia naukowe i terapeutyczne, dowiadując się o nich podczas wykładów prowadzonych przez autorytety i sławy polskiej medycyny.

Organizatorami są wydawnictwo Termedia, wydawca „Menedżera Zdrowia”, Katedra i Zakład Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu i Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej. Po raz pierwszy na kongresie nieobecny będzie prof. Andrzej Steciwko, współtwórca formuły wydarzenia i wieloletni przewodniczący Komitetu Naukowego Top Medical Trends. Zmarł nagle w trakcie przygotowań do kongresu.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.