W związku z utrzymującym się stanem pandemii COVID-19 w kontakcie z pacjentem z podejrzeniem infekcji wirusem SARS-CoV-2 nadal obowiązuje postępowanie zgodne z:
• Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. 2008 nr 234 poz. 1570 z późn. zm.) i aktami wykonawczymi,
• Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 8 października 2020 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2 (Dz.U. 2020 poz. 1749),
• Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 23 października 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2 (Dz.U. 2020 poz. 1873),
• Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 12 sierpnia 2020 r. w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (Dz.U. 2020 poz. 1395 z późn. zm.),
• Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 5 marca 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (Dz.U. 2021 poz. 427).
1. Każdy Pacjent zgłaszający się do POZ (w formie wizyty osobistej bądź teleporady) z dowolnymi objawami infekcji dróg oddechowych (m.in. katar, kaszel, ból gardła, ból w okolicy zatok, bóle głowy, duszność, zaburzenia węchu i/lub smaku), objawami ogólnymi (gorączka, osłabienie, bóle mięśniowe, dreszcze) o nieznanej lub niewyjaśnionej przyczynie, a także objawami ze strony przewodu pokarmowego (biegunka, wymioty) z towarzyszącymi objawami ogólnymi powinien zostać skierowany na diagnostykę w kierunku infekcji SARS-CoV-2. Nie jest możliwe na podstawie badania podmiotowego i przedmiotowego wykluczenie lub potwierdzenie zakażenia wirusem SARS-CoV-2 ani odróżnienie tej infekcji od zakażeń dróg oddechowych innymi wirusami1,2.
2. Teleporada w przypadku podejrzenia zakażenia SARS-CoV-2 może być udzielona każdemu pacjentowi, którego stan zdrowia nie wymaga wizyty osobistej, z wyjątkiem dzieci do ukończenia 2. roku życia, u których zawsze powinno być wykonane badanie przedmiotowe.
3. Jeżeli w ocenie lekarza objawy zgłaszane podczas teleporady są niejasne, narastają w czasie, wymagają weryfikacji, należy wykonać wizytę osobistą (w gabinecie POZ lub wizytę domową), niezależnie od przyczyny zgłoszenia.
4. W przypadku pacjenta, który nie jest w stanie samodzielnie się przemieszczać, nie ma możliwości bezpiecznego dotarcia do punktu wymazowego lub którego stan zdrowia to uzasadnia, lekarz może zlecić pobranie materiału do testu RT-PCR przez zespół karetki wymazowej lub – jeśli stan pacjenta tego wymaga – zaplanować wizytę domową z ewentualnym wykonaniem testu antygenowego.
5. W przypadku zgłoszenia się pacjenta z objawami infekcyjnymi na wizytę osobistą zaleca się wykonanie testu antygenowego w kierunku SARS-CoV-2 (jeśli przychodnia dysponuje tym narzędziem diagnostycznym). Ujemny wynik testu antygenowego nie wyklucza infekcji SARS-CoV-2 i w zależności od przesłanek klinicznych i epidemiologicznych może wymagać weryfikacji testem RT-PCR. Każdy wynik testu antygenowego (ujemny i dodatni) wymaga wprowadzenia do systemu EWP przez stronę gabinet.gov.pl lub aplikację gabinetową (jeśli jest do tego przygotowana). W przypadku dodatniego wyniku pacjent zostanie objęty automatycznie izolacją na okres 10 dni od wprowadzenia wyniku do systemu.
6. Zgodnie z § 20 ust. 3 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2021 poz. 861 z późn. zm.) do odwołania lekarze mogą nie przekazywać formularzy ZLK-1 do powiatowego inspektora sanitarnego. Zgłoszenie podejrzenia lub rozpoznania zakażenia lub choroby zakaźnej następuje automatycznie, pod warunkiem zlecania wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 za pośrednictwem systemu teleinformatycznego gabinet.gov.pl lub aplikacji gabinetowej. Zarówno zlecenie badania, jak i jego wynik (dodatni i ujemny) są dostępne dla stacji sanitarno-epidemiologicznych w systemie EWP.
7. Powyższe zalecenia odnoszą się również do pacjentów szczepionych (niezależnie od liczby przyjętych dawek, rodzaju szczepionki i czasu, który upłynął od przyjęcia szczepionki) oraz ozdrowieńców.
8. Niezależnie od stanu zaszczepienia nadal obowiązują takie same zasady stosowania środków ochrony osobistej w kontakcie personel medyczny – pacjent. Zarówno pacjent, jak i personel medyczny powinni przestrzegać zaleceń dotyczących m.in. zasłaniania ust i nosa (maseczki chirurgiczne, FFP2, FFP3 – w zależności od stopnia narażenia). CDC zaleca, by również osoby zaszczepione nosiły maseczki w pomieszczeniach zamkniętych i w sytuacjach, w których nie można zachować odpowiedniego dystansu3.
9. Wczesna i szybka diagnostyka infekcji SARS-CoV-2 (poprzez zlecanie testów RT-PCR i antygenowych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej) to jedna z kluczowych metod ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa w kolejnej fali pandemii.
10. Ważne jest także sprawdzanie statusu zaszczepienia pacjentów przeciw COVID-19 i nieustawanie w zachęcaniu pacjentów, zwłaszcza z grup ryzyka, do wykonania szczepienia podstawowego, a także przypominającego (u pacjentów, u których jest to obecnie możliwe).
Przypisy
1. https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/hcp/infection-control-recommendations.html
2. https://www.ecdc.europa.eu/en/covid-19/surveillance/testing-strategies
3. https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/hcp/infection-control-recommendations.html
1.
This is an Open Access journal, all articles are distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0). License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.