eISSN: 1897-4309
ISSN: 1428-2526
Contemporary Oncology/Współczesna Onkologia
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Addendum Special Issues Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
5/2004
vol. 8
 
Share:
Share:

Usefulness of Daniels’ biopsy in lung cancer staging

Janusz Kamiński
,
Jerzy Kozielski
,
Józef Dzielicki
,
Damian Czyżewski

Współcz Onkol (2004) vol. 8; 5 (262–265)
Online publish date: 2004/07/09
Article file
- Wartość.pdf  [0.16 MB]
Get citation
 
 












WSTĘP
Węzły chłonne nadobojczykowe oraz węzły chłonne zlokalizowane nad mięśniami pochyłymi znajdują się na drodze odpływu chłonki z płuc i śródpiersia [1–3]. Wynik badania histopatologicznego tych grup węzłów chłonnych może wnosić informacje na temat etiologii zmian w obrębie klatki piersiowej.
Biopsję Danielsa najczęściej wykonuje się, pobierając węzły chłonne po stronie prawej, ponieważ zmiany przerzutowe w tych węzłach można stwierdzić zarówno w przypadku, gdy zmiany nowotworowe dotyczą prawej, jak i lewej połowy klatki piersiowej. Jeżeli zmiany są zlokalizowane w obrębie górnego płata lewego płuca lub węzłów chłonnych lewej połowy klatki piersiowej, albo jeżeli wykonuje się biopsję Danielsa po raz kolejny u tego samego pacjenta, można wykonać lewostronną biopsję Danielsa. Uzyskanie dodatniego wyniku badania histopatologicznego węzłów pobranych metodą Danielsa ma szczególne znaczenie w przypadku raka płuca i innych nowotworów w obrębie klatki piersiowej. Stwierdzenie obecności zmian nowotworowych w węzłach chłonnych nadobojczykowych lub w węzłach chłonnych znad mięśni pochyłych potwierdza nie tylko rozpoznanie procesu nowotworowego, ale także stanowi dowód nieoperacyjności zmiany [4].
W polskim piśmiennictwie jest dostępnych kilka opracowań, poświęconych zagadnieniom wykonywania biopsji Danielsa. Wartość tej metody opisywali m.in. Hornowski i wsp. [3], Sedlaczek i wsp. [5], Kalarus i wsp. [6] oraz w 1996 r. Ziora i wsp. w wyjątkowo dokładnym opracowaniu, szczegółowo analizującym wyniki biopsji Danielsa u 185 chorych z rakiem płuc [4].
Niniejsze opracowanie, w odróżnieniu od wymienionych, jest próbą oceny wyników biopsji Danielsa nie tylko w zależności od rozpoznania bądź stopnia zaawansowania choroby, ale także wobec wyników tomografii komputerowej (TK) klatki piersiowej.

CEL PRACY
Celem pracy była ocena występowania zmian przerzutowych w węzłach chłonnych nadobojczykowych i znad mięśni pochyłych, w zależności od wyniku badania palpacyjnego tych węzłów, rodzaju procesu nowotworowego oraz obecności i charakteru zmian w TK klatki piersiowej.
MATERIAŁ I METODY
Przeanalizowano dokumentację medyczną 56 chorych z chorobą nowotworową, 40 mężczyzn i 16 kobiet, diagnozowanych i leczonych w Klinice Chorób Płuc i Gruźlicy w Zabrzu w latach 1997–2001. W tej grupie było 48 chorych na raka płuca, 5 chorych ze zmianami przerzutowymi do płuc z innych narządów, 3 chorych na chłoniaka. Proces nowotworowy u każdego chorego był potwierdzony badaniem histopatologicznym. U każdego z chorych wykonano, oprócz konwencjonalnego badania radiologicznego, również badanie TK klatki piersiowej i śródpiersia. Niezależnie od wyników badania palpacyjnego, chorym pobrano węzły chłonne z nadobojcza metodą Danielsa do badania histopatologicznego.

WYNIKI
W analizowanej grupie 56 chorych biopsję Danielsa wykonano po stronie prawej u 38 chorych, po stronie lewej u 18 chorych, kierując się przede wszystkim lokalizacją zmian. W TK klatki piersiowej stwierdzono obecność powiększonych węzłów chłonnych u 33 chorych (59 proc. analizowanej grupy). Obecność cechy N1 stwierdzono u 6 chorych, N2 u 16 chorych oraz N3 u 11 chorych. W grupie 11 chorych ze stopniem zaawansowania N3 biopsję Danielsa wykonano po stronie prawej u 6 chorych, po stronie lewej u 5 chorych, wg lokalizacji zmiany nowotworowej lub węzłowej.
Wynik biopsji Danielsa był dodatni u 13 pacjentów spośród 56 analizowanych chorych (23 proc.). U wszystkich pacjentów w tej grupie stwierdzono obecność powiększonych węzłów chłonnych w śródpiersiu w badaniu TK klatki piersiowej, a cecha N odpowiadała wartości N1 u 2 chorych, wartości N2 u 7 chorych, a stopniowi zaawansowania N3 u 4 chorych. Cechy węzłów N2 lub N3 stwierdzono u 11 spośród 13 chorych (85 proc.).
Wyniki badania histopatologicznego tej grupy chorych przedstawiono w tab. 1.
Węzły chłonne były wyczuwalne w badaniu palpacyjnym u 6 spośród 13 chorych, u których wynik biopsji Danielsa był dodatni (46 proc.), u 3 chorych ze zmianami w TK klatki piersiowej w stopniu N3, u 2 chorych w stopniu N2 i u jednego chorego w stopniu N1.
Wśród 13 chorych, u których wynik biopsji Danielsa był dodatni, u 4 chorych stwierdzono obecność przerzutów odległych (13 proc.), u 3 chorych do wątroby, u jednego chorego do nadnerczy, w każdym przypadku u chorego ze zmianami w obrębie śródpiersia w stopniu N3.
W grupie 43 chorych, u których wynik biopsji Danielsa był ujemny, stwierdzono obecność powiększonych węzłów chłonnych w TK klatki piersiowej u 20 chorych (47 proc.). W tej grupie stwierdzono obecność cechy N1 u 4 chorych, N2 u 9 chorych, N3 u 7 chorych.
Przerzuty do węzłów chłonnych nadobojczykowych lub do węzłów chłonnych mięśni pochyłych stwierdzono u każdego z 3 chorych z chłoniakiem oraz u 10 chorych z pierwotnym rakiem płuc (21 proc.). Zmiany przerzutowe stwierdzono u 3 spośród 8 chorych z rakiem drobnokomórkowym (37,5 proc.) oraz u 7 spośród 40 chorych z niedrobnokomórkowym rakiem płuc (17,5 proc.). Nie stwierdzono zmian przerzutowych w węzłach nadobojczykowych chorych z przerzutami do płuc z innych narządów. U 7 spośród 13 chorych, u których wynik biopsji Danielsa był dodatni, węzły chłonne nie były palpacyjnie wyczuwalne. U 10 chorych, mimo dodatniego wyniku badania palpacyjnego węzłów chłonnych, zmian nowotworowych badaniem histopatologicznym nie stwierdzono.
WNIOSKI
1. Badanie palpacyjne węzłów chłonnych nadobojczykowych nie pozwala jednoznacznie wnioskować o obecności w nich przerzutów nowotworowych.
2. Dodatni wynik biopsji Danielsa może świadczyć o obecności zmian nowotworowych w węzłach chłonnych śródpiersia.

OMÓWIENIE
Częstość występowania przerzutów do węzłów nadobojczykowych w badanej populacji wynosiła 23 proc. Należy jednak podkreślić, że u wszystkich chorych, u których wynik biopsji Danielsa był dodatni, stwierdzono obecność powiększonych węzłów w TK klatki piersiowej, a u 11 spośród 13 chorych tej podgrupy stwierdzono nasilenie cechy N w postaci cechy N2 lub N3. Można zatem założyć, że istnieje związek między częstością występowania przerzutów w węzłach chłonnych nadobojczykowych, a stopniem zaawansowania nowotworu. Podobne wnioski uzyskali inni autorzy [4, 7, 8].
Jednak w grupie 43 chorych, u których wynik biopsji Danielsa był ujemny, obecność powiększonych węzłów chłonnych w TK klatki piersiowej stwierdzono u 20 pacjentów (47 proc.). Bardziej wartościowe byłoby porównanie wyników badania histopatologicznego węzłów chłonnych z wynikami TK klatki komputerowej w połączeniu z pozytronową tomografią emisyjną. Połączenie tych dwóch nowoczesnych metod obrazowych jest uważane za metodę szczególnie użyteczną w diagnostyce charakteru powiększonych węzłów chłonnych śródpiersia, ponieważ na podstawie analizy porównawczej modelu decyzyjnego w zakresie różnych strategii postępowania w diagnostyce powiększonych węzłów chłonnych śródpiersia stwierdzono, że wykonanie TK klatki piersiowej i pozytronowej tomografii emisyjnej jest metodą diagnostyczną o najkorzystniejszej wartości współczynnika poniesionych kosztów do uzyskanych rozpoznań (tzw. cost-effective analysis) [9].
W badanej populacji pacjentów utkanie nowotworowe w pobranych węzłach chłonnych stwierdzono przede wszystkim u chorych z chłoniakiem oraz rakiem drobnokomórkowym płuc. Szczególnie częste występowanie przerzutów do nadobojczykowych węzłów chłonnych w tych typach histologicznych nowotworów stwierdzili także inni autorzy [4, 7].
Nie stwierdzono, na podstawie analizy prezentowanej populacji, aby dodatni wynik badania palpacyjnego wiązał się ze zwiększoną częstością występowania dodatniego wyniku badania histopatologicznego węzłów chłonnych. Inni autorzy osiągali rozbieżne rezultaty. Ziora i wsp. stwierdzili w badanej przez siebie populacji obecność przerzutów u 58 proc. chorych, u których wynik badania palpacyjnego był dodatni [4]. Brantigan i wsp. zaobserwowali obecność przerzutów u 83 proc. spośród 576 chorych, u których wykryto powiększone węzły chłonne w badaniu palpacyjnym [10].
Częstość występowania przerzutów do węzłów chłonnych nadobojczykowych zależy także od takich czynników, jak dobór grupy badanej oraz jej liczebność [8].
W Klinice Chorób Płuc i Gruźlicy w Zabrzu biopsja metodą Danielsa jest wykonywana od ok. 40 lat. Jest badaniem bezpiecznym, które może być wykonane nawet u chorych w złym stanie ogólnym lub z przeciwwskazaniami do innych badań inwazyjnych [4].
Biopsja metodą Danielsa jest badaniem, którego przeprowadzenie nie wymaga specjalistycznego sprzętu, łatwo dostępnym i korzystnym z punktu widzenia analizy ekonomicznej procedur medycznych, szczególnie wobec faktu, iż w pewnych przypadkach dodatni wynik biopsji Danielsa umożliwia rezygnację z wykonywania kolejnych procedur diagnostycznych oraz może skrócić czas pobytu chorego na oddziale.
PIŚMIENNICTWO
1. Baird JA. The pathways of lymphatic spread of carcinoma of the lung. Br
J Surg 1965; 52: 868-72.
2. Daniels A. A method of biopsy useful in diagnosing certain intrathoracic diseases. Dis Chest 1949; 16: 360-4.
3. Hornowski S. Wycięcie węzłów chłonnych znad mięśnia pochyłego w rozpoznawaniu chorób płuc. Gruźlica 1958; 12: 983-7.
4. Ziora D, Dzielicki J, Oklek K i wsp. Ocena przydatności badania palpacyjnego i biopsji Danielsa w wykrywaniu przerzutów nowotworowych do węzłów znad mięśni pochyłych i węzłów nadobojczykowych chorych na raka płuc. Pneumonologia i Alergologia Polska 1996; 64: 7-8, 437-42.
5. Sedlaczek A. Biopsja według Danielsa w ocenie operacyjności raka płuc. Pneumonol 1979; 47: 47-50.
6. Kalarus E, Górka Z, Czyżewski K. Wartość biopsji Danielsa w diagnostyce raka oskrzelowego. Gruźlica 1962; 36: 357-9.
7. Leziak Z, Durda M, Szafrański W i wsp. Przydatność biopsji metodą Danielsa w rozpoznawaniu chorób płuc. Pol Tyg Lek 1971; 26: 134-7.
8. Pirogov AJ, Wagner RI, Matytsin AN. The potentialities and prospects for surgical method of diagnosis of cancer of the lung. J Surg Oncol 1980; 13: 99-105.
9. Gambir SS, Shepherd JE, Shah BD, et al. Analytical decision model for the cost-effective management of solitary pulmonary nodules. J Clin Oncol 1998; 16: 2113-25.
10. Brantigan JW, Brantigan W, Brantigan CO. Biopsy of nonpalpable scalene lymph nodes in carcinoma of the lung. Am Rev Respir Dis 1973; 107: 962-7.
ADRES DO KORESPONDENCJI
dr n. med. Janusz Kamiński
Klinika Chorób Płuc i Gruźlicy
ul. ks. Koziołka 1
41-803 Zabrze
tel./faks +48 32 274 56 64
e-mail: januszkam@hot.pl
Copyright: © 2004 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.