iStock

Co z ustawą o jakości?

Udostępnij:
Zgodnie z planami Ministerstwa Zdrowia ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta miała zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. Tak się jednak nie stało. Dlaczego? I co stanie się z dokumentem? W tej sprawie „Menedżer Zdrowia” poprosił resort o wyjaśnienia.
Przypomnijmy – projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta przekazano do konsultacji publicznych w lipcu 2021 r. – od tego czasu wpłynęło około dwóch tysięcy uwag. W dokumencie zapisano, że „regulacje wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku”.

Dlaczego nie udało dotrzymać się terminu?

Spytaliśmy o to Ministerstwo Zdrowia.

– Zakończył się etap konsultacji i opiniowania oraz uzgodnień projektu ustawy. Większość uwag partnerów społecznych i samorządów została uwzględniona. W listopadzie i grudniu projekt konsultowano z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz Zespołem Trójstronnym ds. Ochrony Zdrowia. Ze względu na to, że pojawiły się kolejne uwagi i wątpliwości, konieczna była rekapitulacja projektu i korekta uwzględniająca uzgodnione z partnerami zmiany – poinformowała „Menedżera Zdrowia” Justyna Maletka z biura komunikacji Ministerstwa Zdrowia, dodając, że „te okoliczności istotnie opóźniły prace nad projektem ustawy”. – Tym samym termin wejścia w życie tego aktu prawnego został przesunięty – dodała Maletka.

Przedstawicielka resortu poinformowała też, że „zakończenie w Ministerstwie Zdrowia prac legislacyjnych nad projektem ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta planowane jest w pierwszym kwartale 2022 r. – wówczas projekt zostanie przekazany do Sejmu RP, zgodnie z procesem legislacyjnym”.

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.