Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie

Cyfryzacja zdrowia w interesie społecznym – raport

Udostępnij:
Czy nowe technologie poprawią funkcjonowanie opieki zdrowotnej, a może ich zastosowanie będzie obarczone zbyt dużym ryzykiem? Odpowiedzi na te pytania są w raporcie przygotowanym przez ekspertów z Zespołu do spraw Studiów Strategicznych przy OIL w Warszawie – dokument jest kompendium wiedzy o cyfrowej rzeczywistości branży.
Kluczowymi pojęciami, które opisuje się w dokumencie, są:
– suwerenność cyfrowa,
– interoperacyjność w zdrowiu,
– dostępność danych,
– transparentność danych,
– cyfrowe nierówności w zdrowiu,
– wspólnica danych.

Autorzy mają nadzieję, że dokument pozwoli na przejście w dyskusji nad cyfryzacją zdrowia z czysto technicznych rozważań o interoperacyjności w stronę refleksji nad konsekwencjami społecznymi podejmowanych przez władze publiczne wyborów.

– Nowe technologie nas nie zbawią – one są narzędziem, które będzie na tyle użyteczne, na ile potrafimy się nim rozważnie posłużyć. Żyjemy w społeczeństwie informacyjnym, w którym sztuczna inteligencja, narzędzia cyfrowe i wirtualne środowisko są czynnikami, jakie należy uwzględniać w politykach społecznych. Testowane w systemach ochrony zdrowia na całym świecie rozwiązania cyfrowe mają w zamyśle zwiększyć efektywność oraz poprawić jakość świadczeń medycznych. Dotychczasowe doświadczenia z wdrażaniem e-zdrowia wskazują jednak, że narzędzia te, wprowadzane bez odpowiedniego przygotowania, mogą generować skutki odwrotne od zamierzonych – piszą autorzy.

Udostępniamy raport w całości.



Dokument można oglądać na komputerach, niektórych telefonach lub ściągając go po kliknięciu w: Cyfryzacja zdrowia w interesie społecznym.

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.