Eksperckie wizje ochrony zdrowia

Udostępnij:
Maciej Hamankiewicz i Jarosław Fedorowski tłumaczą „Menedżerowi Zdrowia”, co zrobić, żeby system był wydolny, a wszyscy jego uczestnicy zadowoleni. O przyszłości służby zdrowia będzie mowa także podczas konferencji "Wizja zdrowia – diagnoza i przyszłość", która odbędzie się we wtorek (3 października) w Warszawie.
Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej:
- Jestem realistą, więc zwykłem zastanawiać nad na wizją wtedy, kiedy ona ma szansę się spełnić. Oczywiście czas wizjonerstwa to zawsze czas tworzenia programów partii politycznych w zakresie ochrony zdrowia lub służby zdrowia, bo i nazwa systemu w tych wizjach się zmienia. Jeśli spojrzymy na program poprzedniej partii rządzącej, to jej wizja była oparta na ocenie efektywności finansowej jednostek ochrony zdrowia oraz na zapowiadanym systemie ubezpieczeń dodatkowych. Systemu ubezpieczeń nie wprowadzono i nie zwiększono nakładów na ochronę zdrowia. Dzisiejsza wizja rządzących polega na wprowadzeniu systemu budżetowego, w którym publiczna służba zdrowia należy się wszystkim. I ja już wiem, że bez podniesienia nakładów na zdrowie ta wizja będzie realnie dużo mniej satysfakcjonująca, niż sugerują obietnice. Po zapoznaniu się z systemami ochrony zdrowia w innych państwach europejskich uważam, że najlepszy system funkcjonuje w Holandii – łączy on wizje jednych i drugich polityków. Tylko że w Holandii, wg OECD, na zdrowie przeznacza się 10,8% PKB. Wizja krótka: 10,8%, ale czy w Polsce kiedykolwiek – za 5, 10, 15 lat – ma szansę się spełnić?

Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali:
- Decydenci powinni stabilnie rozwijać system ochrony zdrowia i dostosowywać go do potrzeb obywateli we współpracy ze wszystkimi uczestnikami systemu, starając się maksymalnie ograniczać wpływ bieżącej polityki. Powinni dążyć do takiego organizowania działań uczestników systemu, aby dostarczać efektywnych kosztowo i wysokiej jakości świadczeń medycznych przy zachowaniu ciągłości opieki nad pacjentem.

Uważam, że takie podejście jest w miarę uniwersalne (ludzie będą na coś chorować za 5,10 i 15 lat), niezależne od finansowania (musi się stale przekładać na efektywność kosztową) oraz od czynników ludzkich (errare humanum est). Celowo nie piszę o technologii, bowiem jej stały rozwój nie jest dla mnie wizją, a raczej codzienną rzeczywistością.

Muszę jednak stwierdzić, że wizja, dzięki której system ochrony zdrowia będzie funkcjonował bez kłopotów, a wszyscy jego uczestnicy będą zadowoleni, należy do gatunku science fiction. Wydolność też nigdy nie będzie stuprocentowa jak w przypadku nieistniejącego przecież perpetuum mobile.

Więcej o konferencji "Wizja zdrowia – diagnoza i przyszłość": na stronie internetowej: www.termedia.pl/Konferencje_Wizja zdrowia. Wydarzenie odbędzie się we wtorek (3 października) w Warszawie.

Przeczytaj także: "Wizja w ochronie zdrowa? Nie ma, ale... powstanie. Podczas konferencji "Wizja zdrowia – diagnoza i przyszłość"

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.