Elżbieta Puacz mówi o tym, czego brakuje w ustawie o POZ

Udostępnij:
- Zapewnienia dostępu do badań diagnostyki laboratoryjnej, określenia profili obowiązkowych badań profilaktycznych, uregulowania zasad współpracy diagnosty laboratoryjnego z zespołem POZ, odrębnego finansowania badań laboratoryjnych, wyceny i rejestru poszczególnych badań laboratoryjnych. Tego zabrakło w ustawie o POZ, nad którą pracuje właśnie Sejm - przyznaje prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych.
- Nie ma też zapisu, że badania diagnostyczne musi być wykonywane w najbliższym laboratorium diagnostycznym zapewniającym prawidłowy czasu warunki transportu od chwili pobrania do wykonania badania – twierdzi Elżbieta Puacz i przyznaje, że samorząd diagnostów laboratoryjnych, lekarze POZ niechętnie zlecają badania diagnostyczne. Przyczyna? Bo są one finansowane w ramach ogólnego budżetu przeznaczanego na POZ.

Diagności laboratoryjni domagają się systemowych zmian, by prawidłowo wykorzystać wiedze płynącą z badań laboratoryjnych w profilaktyce, diagnozie i opiece nad pacjentem. Polska jest na jednym z ostatnich miejsc wśród krajów europejskich jeśli chodzi o wydatki przeznaczane na badania laboratoryjne. – Problem trzeba rozwiązać wyodrębniając specjalną pulę pieniędzy, które zostaną przeznaczone na badania diagnostyczne, a także określić profile badań profilaktycznych wykonywanych każdemu pacjentowi corocznie, uwzględniającego jego płeć, wiek, schorzenia towarzyszące czy tez grupę ryzyka zaistnienia choroby. Dzięki temu wcześniej będziemy mogli zapobiegać rozwojowi chorób i ewentualnym powikłaniom. Z raportu NIK wynika, że badania laboratoryjne tylko w znikomym stopniu wykorzystywane są w medycynie profilaktycznej – tłumaczy prezes KIDL Elżbieta Puacz.

Ministerstwo Zdrowi na razie nie widzi możliwości wyodrębnienia specjalnej puli środków, które zostaną przeznaczone tylko na badania diagnostyczne.

– Ta ustawa nic nie zmienia. Nadal lekarz nie będzie miał obowiązku robienia corocznych badań profilaktycznych. Nie będzie też rozliczany z tego, ile badań diagnostycznych zlecił. A tylko w taki sposób możemy ocenić jakość opieki nad pacjentem. Brak odrębnego finansowania badań laboratoryjnych nie przynosi oszczędność dla budżetu państwa, ale tylko pozorne oszczędności w POZ, gdyż mamy więcej pacjentów, którzy zgłaszają się do szpitali już z zaawansowaną postacią choroby – ocenia Elżbieta Puacz prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.