Gadomski: Na wzrost nakładów na zdrowie nie patrzmy przez pryzmat odsetka PKB

Udostępnij:
Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski zadeklarował, że Komisja Zdrowia nie wystąpi do rządu o zmianę metodologii wyliczania minimalnych wydatków na ochronę zdrowia. - Resort nie ukrywał ani przed parlamentarzystami, ani w trakcie konsultacji społecznych sposobu wyznaczania odsetka PKB na opiekę zdrowotną - wyjaśnił Gadomski. I zasugerował, aby na wzrost nakładów nie patrzeć wyłącznie przez pryzmat odsetka PKB.
- Podobne zapisy wynikają także wprost z porozumienia zawartego z rezydentami. W toku prac legislacyjnych nic się w tej kwestii nie zmieniło – powiedział Gadomski podczas wtorkowego posiedzenia Komisji Zdrowia. Dodał, że "ustawa 6 procent" po raz pierwszy daje gwarancję systematycznego, corocznego poziomu minimalnego wzrostu odsetka PKB na ochronę zdrowia w Polsce. - Przypomnę, że od 2010 roku obserwowaliśmy coroczne spadki nakładów na zdrowie w stosunku do PKB. W 2010 roku było to 4,95 proc. PKB, natomiast w 2015 już tylko 4,57 proc. – stwierdził Gadomski.

Wiceminister zasugerował, aby na wzrost nakładów na zdrowie nie patrzeć wyłącznie przez pryzmat odsetka PKB.

- Ważne są też wartości bezwzględne. Plan wydatków na zdrowie w 2019 r. to 97,6 mld zł, czyli o ponad 7,6 mld zł więcej niż w 2018 roku, a to już poziom 4,92 proc. PKB – podkreślił wiceminister. Stwierdził również, że Ministerstwo Zdrowia musi kierować się pewnymi, potwierdzonymi wskaźnikami, w tym przypadku – obwieszczeniem prezesa GUS publikowanym według stanu na 31 sierpnia - podsumował Gadomski.

Przeczytaj także:"Resort Gold".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i LinkedInie: www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.