Henryk Kromołowski: Po ewentualnym wejściu do sieci środki z UE będziemy musieli zwrócić

Udostępnij:
Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublińcu wziął udział w akcji "Dyrektorzy o sieci". - Jeśli nie zmienią się zapisy w projekcie resortu, leczenie psychiatryczne nie znajdzie się w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Jeśli się zmienią to będziemy posiadać poziom drugi, a środki z UE będą podlegać zwrotowi - powiedział Kromołowski.
Akcja "Dyrektorzy o sieci" to wspólny projekt Polskiej Federacji Szpitali i "Menedżera Zdrowia", w której dyrektorzy odpowiedzieli na te same pytania dotyczące projektu ustawy. Wybraliśmy najróżniejsze szpitale zrzeszone w organizacji. Tym razem prezentujemy opinię dyrektora z Lublińca (ankieta, którą otrzymują dyrektorzy składa się z kilku dziewięciu pytań; dotyczą one liczby opisujących szpital, kontraktów i opinii na temat projektu ustawy).

Henryk Kromołowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublińcu:
- Placówka, której jestem dyrektorem to szpital wojewódzki. Wielkości kontraktu z NFZ stanowi 93,94 procent przychodu. Posiadamy 785 łóżek. Liczba pracowników to 518 osób.

W szpitalu jest izba przyjęć, a także oddział psychiatryczny ogólny 01, oddział leczenia zaburzeń afektywnych, oddział psychiatrii sądowej o podstawowym stopniu zabezpieczenia, oddział psychiatryczny ogólny 04, oddział psychiatryczny ogólny 05, oddział psychiatryczny ogólny 06 z pododdziałem leczenia zaburzeń schizofrenicznych, oddział psychiatryczny ogólny 07 z pododdziałem detoksykacyjnym, oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży, oddział psychiatryczny rehabilitacyjny, oddział terapii uzależnienia od alkoholu z pododdziałem dla kobiet, oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym, oddział psychiatrii sądowej o wzmocnionym zabezpieczeniu i zakład opiekuńczo-leczniczy psychiatryczny.

Mój szpital zainwestował w ostatnich pięciu latach w remonty i modernizacja pomieszczeń, wymiana sieci wodociągowej. Koszt tej inwestycji to 10 517 000 zł, w tym 4 671 134,00 zł z Unii Europejskiej.

Jeśli nie zmienią się zapisy w projekcie Ministerstwa Zdrowia, leczenie psychiatryczne nie znajdzie się w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ). Co stanie się jeśli szpital nie wejdzie do sieci? Będzie finansowany na dotychczasowych zasadach.

Jeśli zmienią się zapisy to będziemy posiadać poziom drugi. Sytuacja szpitala po ewentualnym wejściu do sieci nie zmieni się, poza jedną sprawą. Z obecnej perspektywy trudno jest ocenić konsekwencje, ale z racji tego, że szpital korzystał ze środków UE, po wejściu do sieci środki będą podlegać zwrotowi.

Czy będę szpital będzie stawał do konkursu na kontrakty z NFZ? Tak, w ramach oddziałów psychiatrycznych i neurologii.

Tworzenie sieci szpitali to nie jedyne narzędzie, które ma uporządkować i „doregulować” system opieki zdrowotnej, który gwarantowałby obywatelom bezpieczeństwo zdrowotne. Tworzenie sieci musi uwzględniać wnioski płynące z map potrzeb zdrowotnych (m. in. likwidowanie tzw. białych plam). Innymi ważnymi narzędziami są: zawartość koszyka świadczeń gwarantowanych oraz właściwa, adekwatna do ponoszonych kosztów taryfikacja świadczeń. Bardzo istotne jest, aby w sieci znalazły się rzeczywiście te placówki, które zabezpieczają całość opieki w danym okresie, a nie tylko realizują pojedyncze procedury medyczne, co nie zawsze (szczególnie w tzw. Polsce powiatowej) będzie możliwe do wykonania (chociażby z powodu braku wyspecjalizowanej kadry medycznej). W takich przypadkach dostęp do niektórych stacjonarnych świadczeń medycznych, może być utrudniony. Powstaje jeszcze problem nadwykonań – czy będzie możliwe ich finansowanie w ramach płatności za całość opieki regulowanych w formie ryczałtu? Odpowiedź na to pytanie leży w gestii Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Przeczytaj inne newsy z cyklu "Dyrektorzy o sieci": "Dyrektorzy o sieci", czyli czego boją się menedżerowie?" i "Mariusz Paszko: Mojego szpitala nie da się zakwalifikować do jakiegokolwiek poziomu".
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.