Julian Malicki: Drugi ośrodek protonoterapii jest niezbędny

Udostępnij:
Autorzy raportu „Strategia rozwoju protonoterapii w Polsce” postulują, aby powstał drugi ośrodek protonoterapii i sugerują, żeby powstał w Poznaniu. Z propozycją nie zgadza się część ekspertów. Twierdzą, że to przejaw nieodpowiedzialnego planowania inwestycji. Co na to Julian Malicki, dyrektor WCO? - Przy obecnej zachorowalności na nowotwory oraz bieżącej wiedzy medycznej do leczenia tą metodą kwalifikuje się rocznie w Polsce około dwóch tysięcy pacjentów. Liczba ta ponad trzykrotnie przekracza możliwości funkcjonującego obecnie, jedynego ośrodka - odpowiada prof. Malicki.
Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii:
- Czy uważa pan, że w Polsce potrzebny jest drugi ośrodek wykorzystujący w leczeniu protonoterapię? Tak. Drugi ośrodek protonoterapii jest niezbędny. Potwierdzają to dane. Przy obecnej zachorowalności na nowotwory oraz bieżącej wiedzy medycznej do leczenia tą metodą kwalifikuje się rocznie w Polsce około dwóch tysięcy pacjentów. Liczba ta ponad trzykrotnie przekracza możliwości funkcjonującego obecnie, jedynego ośrodka. Z uwagi na liczbę pacjentów jedna placówka świadcząca usługi z zakresu protonoterapii nie będzie w stanie zaspokoić potrzeb wszystkich chorych. W efekcie polscy pacjenci często szukają możliwości leczenia poza granicami kraju. Wybór Poznania na lokalizację ośrodka nie jest przypadkowy. To usytuowane w zachodniej Polsce miasto zapewnia dobre połączenia komunikacyjne dla mieszańców kilku województw, których liczba przekracza 10 mln. Warto podkreślić, że projekt INPRONKO, zakładający budowę ośrodka protonoterapii w Poznaniu, to konsorcjum 19 instytucji – uniwersytetów, samorządów i ośrodków onkologicznych z pięciu województw zachodniej Polski. Do konsorcjum dołączyło również Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku, posiadające Zakład Aparatury Jądrowej, co umożliwia przeniesienie części wyników badań do fazy przemysłowej produkcji. Stowarzyszenia pacjenckie podpisały list do ministra, w którym apelują o utworzenie ośrodka protonoterapii w Polsce i wdrożenie projektu INPRONKO. W ramach projektu podpisane zostały także listy intencyjne z partnerami. W grudniu ubiegłego roku odbyło się wspólne posiedzenie trzech zespołów parlamentarnych: ds. Zintegrowanego Wielodyscyplinarnego Systemu Profilaktyki, Diagnostyki i Leczenia Chorób Nowotworowych w Polsce Zachodniej INPRONKO, ds. Dzieci oraz ds. Praw Pacjentów. Podczas posiedzenia przedstawiono znaczenie protonoterapii w leczeniu onkologicznym, nakreślono kluczowe wyzwania systemowe w tym zakresie, a także wypracowano wspólne stanowisko popierające utworzenie drugiego w Polsce ośrodka radioterapii protonowej w Poznaniu. Projekt INPRONKO był przedmiotem zorganizowanej 24 października 2017 r. w Poznaniu konferencji „Walczymy z rakiem. Protonoterapia inwestycją w zdrowie i naukę”. Podczas spotkania przeprowadzono rzetelną i wartościową dyskusję w gronie kluczowych przedstawicieli projektu INPRONKO, decydentów, ekspertów, a także przedstawicieli środowiska pacjentów. W trakcie tej konferencji projekt uzyskał poparcie konsultanta krajowego ds. radioterapii onkologicznej prof. Rafała Dziadziuszko.

Czy w Poznaniu mogłyby być leczone dzieci? Protonoterapia stanowi metodę skutecznego leczenia m.in. właśnie najmłodszych pacjentów – dzieci. Prowadzenie bezpieczniejszej terapii, zmniejszenie powikłań popromiennych oraz ryzyka indukcji wtórnych nowotworów, co jest szczególnie istotne w przypadku dzieci – to niektóre z wielu czynników przemawiających na korzyść zastosowania protonoterapii w najmłodszej grupie pacjentów. Zapewnienie możliwości leczenia dzieci jest jedną z najważniejszych przesłanek powstania projektu INPRONKO. Realizacja jego założeń pozwoli na rzeczywistą pomoc dzieciom. Jednocześnie projekt zakłada leczenie dorosłych. W raporcie pt. „Strategia rozwoju protonoterapii w Polsce” opracowanym przez grupę ekspertów i przy współpracy z Narodowym Centrum Badań Jądrowych zostały przedstawione wskazania kliniczne do protonoterapii zarówno w przypadku nowotworów dorosłych, jak i dzieci.

Przeczytaj także: "Ośrodek protonoterapii oprócz Bronowic jeszcze w Poznaniu?", "Czy potrzebny jest drugi ośrodek protonoterapii? Rozwadowski krytykuje pomysł i mówi o megalomanii".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.