Kolek: NFZ za pacjenta w Opolskiem płaci 10 złotych, a na Mazowszu 19. Należałoby to zmienić

Udostępnij:
Wicemarszałek województwa opolskiego przyznał, że są w Polsce regiony, w których nakłady na świadczenia zdecydowania różnią się od pieniędzy przeznaczanych na ten sam rodzaj pomocy w innych województwach. - Ustalmy politykę dochodzenia do wyrównania tej dysproporcji - zaapelował Kolek.
Wicemarszałek podał przykład. - Porównajmy nakłady na chirurgię naczyniową na jednego pacjenta w województwie opolskim i mazowieckim. W ubiegłym roku średnia kwota przeznaczona na chorego w Opolskiem to 10 złotych, a na Mazowszu aż 19 złotych. Ta różnica jest olbrzymia – stwierdził i przyznał, że – między innymi na skutek wspomnianej dysproporcji - pula pieniędzy w opolskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia jest dramatycznie niska.

- Widać to szczególnie po poziomie finansowania chirurgii naczyniowej. Już teraz nie ma pieniędzy na nadwykonania, przez co kolejki do zabiegów będą się wydłużać. Apeluję do władz o zwiększenie finansowania naszego NFZ, a także o zrewidowanie algorytm przyznawania pieniędzy na te same świadczenia w różnych regionach - powiedział wicemarszałek.

Jak zauważył Kolek, w przypadku chirurgii naczyniowej, opolskie finanse są zdecydowanie mniejsze od tych w innych województwach. W śląskim czy dolnośląskim są większe nawet o 20, czy 30 proc., a w mazowieckim poziom finansowania jest o ponad połowę większy.

Apel ma związek z sytuacją w "nyskiej naczyniówce", czyli Polsko-Amerykańskiej Klinice Serca, której nadwykonania za 2015 rok wyniosły 11 milionów złotych. W tej sprawie trwa spór między NFZ a kliniką, ponieważ brakuje na ten cel pieniędzy. – Czas biegnie i PAKS lada chwila zaprzestanie swojej działalności – ostrzega Kolek.

Oddział chirurgii naczyniowej w nyskim PAKS ma zostać zamknięty 30 października.

Rozmowa Krystiana Lurki z Romanem Kolkiem do obejrzenia poniżej:
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.