iStock

Likwidacja stażu podyplomowego – fakty

Udostępnij:
Wiosną tego roku wiceminister zdrowia Piotr Bromber udzielił wywiadu „Dziennikowi Gazecie Prawnej”, w którym omawiane były resortowe plany likwidacji stażu podyplomowego. Publikacja wywoła dyskusję na temat zasadności takiej formy edukacji młodych lekarzy – nie pierwszą i zapewne nie ostatnią. Przypominamy fakty.
W kwietniowym wywiadzie Piotr Bromber zwracał uwagę na potrzebę zwiększenia ilości czasu poświęconego praktyce lekarskiej już podczas studiów medycznych: „Zajęcia kliniczne muszą być »przy pacjencie« i w małych grupach. Tylko wtedy mają sens. Będzie też nowość: praca dla studenta. Pierwotnie zakładaliśmy, że to rozwiązanie umożliwi zatrudnianie studentów od trzeciego i czwartego roku nauki w szpitalach w określonym zakresie kompetencji. Jednak zespół, który pracuje nad zmianami – są w nim między innymi pracownicy medyczni ze szpitali i wykładowcy, młodzi lekarze – poszedł dalej. Chce, aby docelowo było to rozwiązanie stosowane już od pierwszego roku. Byłoby ono dodatkowym komponentem praktycznym uzupełniającym kształcenie. Lepiej, żeby student nie dorabiał w kawiarni czy restauracji, lecz w szpitalu”.

Trzeba dodać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty „środki przeznaczone na sfinansowanie stażu podyplomowego przekazuje marszałkowi województwa minister właściwy do spraw zdrowia”. Innymi słowy są to pieniądze z budżetu państwa. Tymczasem w jednym z wywiadów pod koniec kwietnia Piotr Bromber na pytanie, kto będzie finansował pracę studentów, odpowiedział: „Rzecz jasna podmioty lecznicze. Zatrudnienie studentów nie będzie w żadnym wypadku obowiązkowe, nawet dla szpitali klinicznych. Jeżeli podmiot leczniczy zainteresuje się współpracą ze studentami, będzie zobligowany podpisać stosowne umowy i je sfinansować”.

Przedstawiciel resortu w rozmowie z „DGP” ujawnił ponadto, że „Ministerstwo Zdrowia rozważa możliwość wprowadzenia dobrowolnego stażu podyplomowego dla absolwentów kierunków lekarskich, którzy po studiach nie będą się czuli wystarczająco przygotowani do samodzielnego wykonywania zawodu. Wątek stażowy kwietniowej rozmowy dziennikarek „Dziennika Gazety Prawnej” z Piotrem Bromberem pojawił się w nawiązaniu do wcześniejszej o kilka miesięcy deklaracji resortu zdrowia o niezwłocznym podjęciu inicjatywy legislacyjnej dotyczącej zniesienia obowiązkowego stażu podyplomowego. Była to reakcja na postulat Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, która w październiku 2021 r. przyjęła uchwałę o treści skierowanej do Ministerstwa Zdrowia, by ów obowiązek znieść. Uzasadnienie było następujące: „W opinii KRAUM zniesienie obowiązkowego stażu podyplomowego dla absolwentów kierunków lekarskiego i lekarsko-dentystycznego jest w pełni uzasadnione wysokim poziomem kształcenia na tych kierunkach, potwierdzonym przez Polską Komisję Akredytacyjną oraz liczne akredytacje międzynarodowe”.

Warto zwrócić uwagę, że likwidacja stażu podyplomowego stanowiłaby domknięcie swoistego cyklu rozpoczętego w 2012 r., kiedy... został zlikwidowany obowiązkowy staż podyplomowy. Pisano wówczas: „Rezygnuje się z wymogu odbywania stażu podyplomowego w stosunku do absolwentów studiów rozpoczętych po 1 października 2012 r. W jego miejsce wprowadza się dwusemestralne praktyczne nauczanie zawodu w dziedzinach klinicznych, które ma odbywać się na ostatnim roku studiów (szóstym na kierunku lekarskim i piątym na kierunku lekarsko-dentystycznym). Ma się to wiązać z wprowadzeniem obowiązku złożenia egzaminów z najważniejszych przedmiotów na roku przedostatnim. Dzięki temu student ostatniego roku, po przedstawieniu zaświadczenia o stanie studiów, będzie mógł przystąpić do Lekarskiego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego”. Motorem zmian była wówczas, podobnie jak i dziś, chęć jednorazowego szybkiego zwiększenia liczby pełnoprawnych lekarzy.

Nowy stan rzeczy nie potrwał jednak długo. Nim osoby, które rozpoczęły studia w 2012 r., zdążyły je ukończyć, w 2016 r. ówczesny minister zdrowia Konstanty Radziwiłł mówił: „Przywrócenie stażu podyplomowego z pełnym prawem wykonywania zawodu, wydawanym w celu odbycia stażu podyplomowego na czas odbycia stażu pod nadzorem opiekuna, jest rozwiązaniem korzystnym dla wszystkich stron włączonych w udzielanie świadczeń zdrowotnych”. Większość nowych przepisów weszła w życie 1 stycznia 2017 r.

Tekst opublikowano w Miesięczniku Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie „Puls” 10/2022.

Przeczytaj także: „Likwidacja stażu – niegodziwość”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.