Dawid Żuchowicz/Agencja Wyborcza.pl

Maciej Miłkowski o nowych terapiach lekowych w refundacji od 1 listopada

Udostępnij:
– Listopadowa lista refundacyjna jest największą listą w 2022 roku oraz w historii 10-letniej ustawy refundacyjnej w ogóle – mówi w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia” wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
Wiceszef resortu zdrowia Maciej Miłkowski wskazuje, że „na nowej liście refundacyjnej znalazło się 31 nowych cząsteczkowskazań, w tym 20 w zakresie wskazań nieonkologicznych, jedenaście w zakresie wskazań onkologicznych, pięć w zakresie chorób rzadkich i ultrarzadkich oraz dwie technologie o wysokim stopniu innowacyjności refundowane w ramach Funduszu Medycznego”.

Największe zmiany w obszarze AZS i SM
– Największe zmiany dotyczą takich obszarów jak atopowe zapalenie skóry, stwardnienie rozsiane, rak piersi, trzustki, żołądka oraz przełyku. Na listopadowej liście refundacyjnej znalazły się nowe substancje czynne w zakresie AZS. Do tej pory w refundacji była jedna substancja czynna, od jesieni pacjenci będą mieli do dyspozycji aż trzy. Duża zmiana dotyczy też grup wiekowych. Dotąd były to refundacje od 18. roku życia, obecnie w dwóch substancjach doszło rozszerzenie wskazań dla pacjentów od 12. roku życia, a w jednym leku – dla pacjentów od 6. roku życia. To efekt niedawnych rejestracji leków we wskazanych grupach wiekowych – zaznacza wiceminister Miłkowski.

– Kolejnym obszarem, w którym dokonano największych zmian, jest bez wątpienia stwardnienie rozsiane. Dokonano połączenia dwóch programów lekowych B.29 oraz B.46 w jeden wspólny program lekowy poświęcony pacjentom z SM – wyjaśnia.

– Wprowadzono postulaty klinicystów oraz pacjentów w zakresie dopasowania jego treści do aktualnych wytycznych klinicznych poprzez umożliwienie złagodzenia kryteriów kwalifikacji do drugiej linii, deeskalacji leczenia, możliwości zamiany leków przy częściowej nieskuteczności w drugiej linii, obniżenia kryterium wiekowego dla pacjentów pediatrycznych. Oprócz zmian w programie lekowym dokonano objęcia refundacją populacji pacjentów z wtórnie postępującą postacią SM oraz udostępnienia trzech najnowocześniejszych technologii w pierwszej linii leczenia: ofatumumabu, ozanimodu oraz ponesimodu – mówi wiceminister w „Menedżerze Zdrowia”.

Rozszerzenie w zakresie terapii raka piersi
Maciej Miłkowski podkreśla, że „niesamowite zmiany nastąpiły również we wskazaniach onkologicznych, gdzie objęto refundacją cztery nowe cząsteczkowskazania w zakresie raka piersi, w tym długo oczekiwane w potrójnie ujemnym raku piersi. Tu do tej pory nie było leczenia celowanego”. – Głównym dążeniem Ministerstwa Zdrowia było udostępnienie pełnej sekwencji leczenia dla pacjentów z tym szczególnie źle rokującym podtypem raka piersi, zgodnie z wytycznymi klinicznymi. Ciągle oczekujemy na znalezienie porozumienia z brakującym ogniwem tego schematu, czyli pierwszym inhibitorem PDL-1 – w tym przypadku mowa o atezolizumabie, gdzie podmiot odpowiedzialny otrzymał pozytywne rozstrzygniecie, ale z racji nieprzewidzianych okoliczności nie mógł zagwarantować dostępności swojej terapii od 1 listopada – tłumaczy.

– Kolejne duże zmiany to na pewno dwie nowe terapie w zakresie raka żołądka oraz przełyku, dwie nowe terapie dla raka trzustki oraz pierwsze celowane leczenie podtrzymujące w przypadku raka pęcherza moczowego. Wcześniejsze wszystkie terapie dostępne w tym wskazaniu były bardzo mało skuteczne i Ministerstwo Zdrowia nie wyrażało zgody na refundację. Przedmiotowa terapia jest najskuteczniejszą, jaką można zaproponować pacjentowi na najwcześniejszym etapie choroby – dodaje.

Zmiany w refundacji do końca roku
Wiceminister Miłkowski wyjaśnia również, że „jeśli chodzi o zmiany refundacyjne, które mają wejść od stycznia 2023 r., to Ministerstwo Zdrowia jeszcze nie przekazuje informacji, ponieważ dużo może się wydarzyć”.

– Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji dostała bardzo wiele zleceń, część z nich zrealizowała i przekazała do ministerstwa. Tu pracujemy, aby dokończyć negocjacje i ustalenia ostatecznych wersji programów lekowych – stwierdza.

– Część działań AOTMiT planowana jest jednak dopiero na drugą połowę listopada i w tym przypadku będziemy mieli mało czasu na istotne zmiany. Na pewno bardzo dużo oczekiwań pacjentów i klinicystów dotyczy raka płuca oraz zmian treści wraz z połączeniem istniejących programów lekowych w zakresie przewlekłej białaczki limfocytowej, chłoniaków oraz szpiczaka plazmocytowego. Okaże się, czy uda się nam wszystko dopiąć – tłumaczy.

Powyższy tekst to fragment rozmowy, którą opublikujemy w „Menedżerze Zdrowia” 7–8/2022. Czasopismo można zamówić na stronie: www.termedia.pl/mz/prenumerata.

Przeczytaj także:
„Listopadowa lista leków refundowanych”, „Od listopada duże zmiany w refundacji w obszarze AZS” i „Wiceminister Miłkowski: Chorzy na hemofilię nie stracą”.

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.