Piotr Skórnicki/Agencja Wyborcza.pl

Mury pną się do góry

Udostępnij:
Budowa gmachu Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego trwa, a tymczasem dwa poznańskie podmioty medyczne – Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego i Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego – 1 stycznia oficjalnie się połączyły, tworząc tym samym CZSK, czyli największy szpital w zachodniej części Polski i drugi pod względem budżetu ośrodek w kraju.
– Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego i Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego to dwa największe poznańskie ośrodki medyczne. Każdy z piękną, ponad 100-letnią tradycją, którą od 1 stycznia będziemy kontynuować razem, i mimo pewnych różnic wierzymy, że nie będzie to trudne, gdyż zawsze mieliśmy ten sam cel – najlepszą jakość leczenia i dbanie o dobro pacjentów – poinformowano na facebookowym profilu szpitala im. Heliodora Święcickiego, chwaląc się, że „ośrodek będzie mieć podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia w wysokości 800 mln zł”. Większy ma tylko Centralny Szpital Kliniczny UCK WUM przy ul. Banacha w Warszawie.

A co na budowie?
Na poznańskim Grunwaldzie powstaje nowoczesny, ogromny szpitalny obiekt. Mają się do niego przenieść oddziały i kliniki z ulic Długiej, Grunwaldzkiej i Przybyszewskiego. Tworzy się Centrum Medycyny Ratunkowej i Interwencyjnej. To pierwszy etap budowy lecznicy.

– To centrum jest jednym z pięciu szpitalnych budynków, które zostaną oddane do użytku w pierwszym etapie budowy. Na parterze znajdzie się izba przyjęć i olbrzymi szpitalny oddział ratunkowy o powierzchni 3 tys. mkw. Nowy SOR zastąpi mikroskopijne izby, które mieszczą się w piwnicach zabytkowych budynków starego szpitala przy Grunwaldzkiej i Przybyszewskiego – poinformowała „Gazeta Wyborcza”, zapowiadając, że „w budynku znajdzie się też centralny blok operacyjny z 15 salami i 50-łóżkowy oddział anestezjologii i intensywnej terapii”.

Wiosną zacznie się budowa kolejnego modułu szpitala – czyli części dla oddziałów zabiegowych z ulic Przybyszewskiego i Grunwaldzkiej. Na przełomie 2023 i 2024 r. przeniosą się tu chirurgia ogólna, ortopedia, urologia oraz chirurgiczny oddział leczenia jednego dnia.

Potem rozpocznie się budowa gmachów dla oddziałów ze Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego, który mieści się dziś w budynkach kościoła przy ulicy Długiej oraz kolejnych oddziałów ze Szpitala Klinicznego Heliodora Święcickiego.

Tempo prac jest szybkie. Przypomnijmy, że władze uczelni, lekarze i politycy łopatę pod budowę lecznicy wkopali pod koniec lipca 2021 r., a ostatecznie pierwszy etap budowy ma zakończyć się w 2025 r. i będzie kosztować 590 mln zł, z czego 520 mln zł to pieniądze z budżetu państwa.

Co z pracą lecznicy?
Działalność medyczna do czasu przenosin do nowej siedziby – czyli zgodnie z planami w latach 2023–2026 – będzie prowadzona stopniowo i w dużej części w niezmienionym kształcie.– Łączenie tak dużych szpitali to proces skomplikowany, a pełna integracja wymaga odpowiednio długiego czasu – wyjaśnił prof. Andrzej Tykarski, rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

Przeczytaj także: „Dyrektorskie domino – zmiany w poznańskich szpitalach”.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.