Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu

Otwarto pierwszy dziecięcy szpitalny oddział ratunkowy w Wielkopolsce

Udostępnij:
W nocy z 29 na 30 grudnia w Specjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu rozpoczął pracę szpitalny oddział ratunkowy dla dzieci – nie tylko usprawni pracę, ale też przyjmowanie dzieci do szpitala i pozwoli na szybsze udzielanie im pomocy.
Szpitalny oddział ratunkowy Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu prowadzi całodobowy dyżur dla pacjentów do 18. roku życia w stanie nagłego zagrożenia życia bądź nagłego pogorszenia stanu zdrowia w wyniku choroby lub urazu, którzy wymagają lub mogą wymagać podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych, aby uniknąć dalszego pogarszania się ich zdrowia – jest to pierwszy pediatryczny SOR w Wielkopolsce. Wraz z uruchomieniem oddziału ratunkowego zmienia się sposób organizacji zgłoszeń, przyjęć i leczenia dzieci w placówce.

SOR przyspieszy udzielanie pomocy medycznej pacjentom
– Do tej pory dysponowaliśmy izbą przyjęć, teraz najmłodsi, jeśli będzie taka możliwość, będą diagnozowani i leczeni od razu, na oddziale ratunkowym. W sytuacjach pilnych i w przypadku skomplikowanych schorzeń będą przekazywani na specjalistyczne oddziały – poinformowała rzeczniczka Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu Urszula Łaszyńska.

Pacjenci mogą zgłaszać się samodzielnie, mogą być przysłani transportem z innej placówki lub transportowani przez zespoły ratownictwa medycznego. W SOR pracować będą głównie lekarze medycyny ratunkowej. Na każdym dyżurze będzie ich trzech lub czterech. Współpracować z nimi będą także szpitalni chirurdzy, ortopedzi, laryngolodzy, pediatrzy oraz pielęgniarki i ratownicy.

Dotychczas na izbie przyjęć było zazwyczaj dwóch lekarzy, którzy tylko diagnozowali stan dziecka i przekierowywali do odpowiednich oddziałów lub placówek medycznych, gdzie odbywało się leczenie.

Rzeczniczka szpitala przyznała, że „niewystarczająca liczba personelu oraz fala zachorowań przekładały się w ostatnim czasie na długi czas oczekiwania pacjentów na konsultację”.

Przeczytaj także: „Superprzepełnienie” i „Poznański oddział neonatologii imienia WOŚP”.

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.