Facebook.com/BeataMaleckaLibera

Może warto wykonywać mniej świadczeń, ale o wyższej jakości? Wtedy śmiertelność się zmniejszy ►

Udostępnij:
– Zmniejszenie się liczby zgonów spowodowane jest tym, że wykonuje się mniej świadczeń, ale lepiej. Pacjenci są dokładniej kwalifikowani do zabiegów, ryzyko jest mniejsze, operacje wykonywane są w zdecydowanie wyższym standardzie sanitarnym, a to powoduje, że zakażenia wewnątrzszpitalne – główny czynnik odpowiedzialny za największą liczbę zgonów w szpitalach – są minimalizowane – mówi były prezes NFZ Marcin Pakulski, nawiązując do wypowiedzi Rafała Halika z NIZP PZH w Warszawie o tym, że na początku 2020 r. zmarło o 3 tys. osób mniej niż w pierwszym kwartale 2019 r. Pakulski mówi też o posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia.
Marcin Pakulski odnosi się do rozmowy „Menedżera Zdrowia” z Rafałem Halikiem, specjalistą zdrowia publicznego i epidemiologiem z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH w Warszawie, który stwierdza, że mimo pandemii COVID-19 umieralność w Polsce zmniejszyła się w porównaniu do średniej wieloletniej.

– Od stycznia do kwietnia 2020 r. odnotowano w Polsce 139 tysięcy zgonów. To mniej niż w tym samym czasie w 2018 i 2019 r., wtedy zmarło 151 i 142 tysięcy osób – wylicza Rafał Halik. Epidemiolog mówi, że spowodowane jest to lockdownem i w konsekwencji mniejszą zachorowalność na grypę i wdychaniem smogu.

Pakulski ma inną teorię.

– Zmniejszenie się liczby zgonów prawdopodobnie spowodowane jest tym, że wykonuje się mniej świadczeń, ale w lepszych standardach pacjenci są lepiej kwalifikowani do zabiegów planowych, których ryzyko jest wtedy mniejsze, a te wykonywane są w zdecydowanie wyższym standardzie sanitarnym, co powoduje, że zakażenia wewnątrzszpitalne – główny czynnik odpowiedzialny za największą liczbę zgonów w szpitalach – jest minimalizowany – mówi były prezes NFZ Marcin Pakulski.

Wniosek?

– Wszystkim uczestnikom systemu ochrony zdrowia – Ministerstwu Zdrowia, Narodowemu Funduszowi Zdrowia, świadczeniodawcom i pacjentom – powinno zależeć na tym, aby przestać kontraktować jak najwięcej świadczeń, a wykonywać te o dobrej jakości lub bardzo dobrej jakości. Wszyscy na tym zyskują – twierdzi Marcin Pakulski.



Przeczytaj także: „Halik: Na początku roku zmarło o 3 tys. osób mniej niż w pierwszym kwartale 2019 r.”, „Kolek o zmniejszeniu składek zusowskich zoz-ów i posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia”, „Marcin Pakulski: Za wcześnie na nową normalność” i „Pakulski: Placówki bez zaplecza diagnostycznego i oddziałów intensywnej terapii nie są niezbędne”.

Transmisje z posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia można obejrzeć na stronach internetowych: www.senat.pl/10KZ161 i www.senat.pl/10KZ162.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.