Pojemniki na odpady medyczne z datą i godziną otwarcia, czyli lecznice samorządowe czeka kolejny wydatek

Udostępnij:
Czekające na podpis ministra zdrowia rozporządzenie w sprawie wymagań i sposobów unieszkodliwienia odpadów medycznych nakłada na szpitale samorządowe obowiązek inwestycji w infrastrukturę i zakup nowych urządzeń.
Marek Wójcik, ekspert Związku Miast Polskich i były wiceminister administracji i cyfryzacji w rozmowie z "Rzeczpospolitą" przyznał, że zapewniano samorządowców, iż wdrożenie rozporządzenia nie będzie się wiązało z dodatkowymi wydatkami. Jest jednak inaczej. - Na środowym (22 lutego) posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu usłyszeliśmy od przedstawicieli resortu zdrowia, że funduszy na dostosowanie się do nowych regulacji mamy szukać w kontraktach z NFZ - informuje "Rzeczpospolita".

To kolejny koszt, jaki najprawdopodobniej spadnie na gminy administrujące podmiotami leczniczymi. Na początku roku musiały je wspomóc, bo podwyżka minimalnego wynagrodzenia do 2000 złotych i stawki godzinowej do 13 złotych wymusiła podwyżkę kontraktów dla firm outsourcingowych dostarczających usługi związane z wyżywieniem, higieną czy ochroną.

Rozporządzenie o odpadach medycznych wprowadza kilka nowych regulacji, które wymagają od szpitali wprowadzenia kosztownych modyfikacji. Między innymi wzbogacenia oznakowania worków i pojemników na odpady medyczne o datę i godzinę otwarcia. A to zmusza szpitale do wprowadzenia nowych naklejek, a często urządzeń do znakowania. Rozporządzenie przewiduje również dodatkowe wymogi dotyczące pomieszczeń, w których magazynowane mają być odpady medyczne - np. dotyczące wentylacji.

Przeczytaj także: "Resort wyciąga rękę po dane dotyczące kosztów".
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.