Polska spadła o sześć miejsc w rankingu efektywności służby zdrowia

Udostępnij:
W corocznej analizie efektywności służby zdrowia na świecie sporządzanej przez redakcję "Bloomberga" konkurencję deklasuje Hongkong i Singapur. Kraje te osiągają wskaźniki na poziomie odpowiednio 87,3 oraz 85,6 pkt, podczas gdy trzecia w rankingu Hiszpania ma ich tylko 69,3.
- W rankingu uwzględniono prawie 200 gospodarek. Dla tych, które spełniły odpowiednie kryteria (PKB per capita powyżej pięciu tysięcy dolarów, populacja powyżej pięciu milionów oraz przewidywalna średnia długość życia przynajmniej 70 lat), sporządzono wskaźnik efektywności służby zdrowia - informuje "Forsal" i wyjaśnia, że "Bloomberg" wziął pod uwagę bezwzględny koszt leczenia, koszt w relacji do PKB oraz długość życia. Uwzględniono 56 krajów. Z zestawienia została wyłączona prawie cała Afryka, Bliski Wschód, Azja Południowo-wschodnia oraz duża część Ameryki Południowej.

Kolejne miejsca za pierwszą trójką zajęły:
- Włochy,
- Korea Południowa,
- Izrael,
- Japonia,
- Australia,
- Tajwan,
- Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Polska uplasowała się na dwudziestym czwartym miejscu.

Średnia przewidywalna długość życia nad Wisłą to zdaniem "Bloomberga" 77,5 lat, koszt leczenia per capita to 797 dolarów, natomiast w relacji do PKB wydajemy 6,3 proc.

W porównaniu do zeszłorocznego zestawienia spadliśmy o sześć miejsc.

Przeczytaj także: "Warczyński o upadku systemu opieki zdrowotnej".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.