Prof. Brzosko i dr Stajszczyk krytykują zaprzestanie refundacji Humiry

Udostępnij:
- Otrzymaliśmy informację, że w czwartek (21 lutego) w Ministerstwie Zdrowia podjęto negatywne rozstrzygnięcie w sprawie dalszej refundacji produktu leczniczego Humira w programach lekowych B.35 i B.36. To spowoduje, że od 1 marca 2019 r. pacjenci z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa i łuszczycowym zapaleniem stawów będący w trakcie terapii zostaną z dnia na dzień pozbawieni skutecznego leczenia. A to grozi nawrotem aktywnej choroby i utratą zdrowia - poinformowali prof. Marek Brzosko i dr Marcin Stajszczyk w wydanym oświadczeniu.
Prof. Marek Brzosko, prezes Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego i konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii i dr Marcin Stajszczyk, przewodniczący Komisji ds. Polityki Zdrowotnej i Programów Lekowych Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego:
- Polskie Towarzystwo Reumatologiczne i konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii z zaniepokojeniem przyjmują negatywne rozstrzygnięcie wiceministra zdrowia odpowiedzialnego za politykę lekową dotyczące refundacji od 1 marca 2019 r. leku Humira (adalimumab) u pacjentów z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa i łuszczycowym zapaleniem stawów.

W wypadku każdego produktu leczniczego decyzja refundacyjna wydawana jest zgodnie z ustawą refundacyjną na dwa lub trzy lata. Dla produktu leczniczego Humira decyzję o objęciu refundacją w przypadku dwóch programów lekowych B.35 i B.36, zapewniających terapię biologiczną pacjentom z łuszczycowym zapaleniem stawów i zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa, wydano 1 marca 2016 r. na trzy lata. Powoduje to, że do końca lutego musi zapaść kolejna dla tego produktu w wymienionych wskazaniach. Jeżeli nie zostanie podjęta, ograniczony zostanie dostęp pacjentów do leczenia tym produktem leczniczym.

Z informacji, jakie zostały przekazane Polskiemu Towarzystwu Reumatologicznemu, w czwartek (21 lutego) w Ministerstwie Zdrowia doszło do negatywnego rozstrzygnięcia w sprawie dalszej refundacji produktu leczniczego Humira od 1 marca 2019 r. w programach lekowych B.35 i B.36. To spowoduje, że wszyscy pacjenci będący w trakcie terapii zostaną z dnia na dzień pozbawieni skutecznej terapii, co grozi nawrotem aktywnej choroby i utratą zdrowia.

Dziś oprócz Humiry refundowany jest tylko jeden lek biopodobny do adalimumabu. Ministerstwo Zdrowia nie wydało pozytywnych decyzji refundacyjnych dla pozostałych trzech leków biopodobnych od 1 stycznia 2019 r. W obecnej sytuacji nawet objęcie refundacją kolejnego leku biopodobnego od 1 marca 2019 r. nie poprawi sytuacji chorych leczonych produktem leczniczym Humira. Szpitale prowadzące leczenie w ramach programów lekowych realizują zakupy leków na podstawie wiążących umów i wcześniejszych postępowań przetargowych. Nie ma możliwości zapewnienia pacjentom ciągłości leczenia innym produktem leczniczym zawierającym adalimumab z dnia na dzień. Procedura przetargowa zajmuje kilka miesięcy, a w związku z tym pacjenci zostaną pozbawieni terapii ze wszystkimi konsekwencjami, jakie z tego mogą wynikać. Biorąc pod uwagę dotychczasowe decyzje resortu zdrowia dotyczące refundacji biorównoważnych adalimumabów oraz dostępność tych leków różnych producentów w Polsce, nie ma żadnej pewności, że zamiana leku Humira na inny produkt leczniczy daje gwarancje bezpiecznej kontynuacji leczenia w przyszłości.

Ostateczną decyzję dotyczącą refundacji produktu leczniczego Humira w programach lekowych B.35 i B.36 od 1 marca 2019 r. podejmuje minister zdrowia. Polskie Towarzystwo Reumatologiczne i konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii apelują o ponowną analizę stanowiska przed wydaniem ostatecznej decyzji i ogłoszeniem marcowego obwieszczenia, aby jej skutkiem nie było pozbawienie chorych terapii i pogorszenie ich stanu zdrowia.

W przypadku wydania negatywnej decyzji w tym zakresie lekarze prowadzący leczenie pacjentów powinni ich poinformować o zaistniałej sytuacji i wskazać źródło braku możliwości kontynuacji u nich skutecznego leczenia.

Przeczytaj także: "Ruciński o dodatkowej specjalizacji, a Szczurek-Żelazko o zmniejszeniu liczby specjalności do 50".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.