Sławomir Kamiński/Agencja Wyborcza.pl

Projekt ustawy refundacyjnej w Sejmie

Udostępnij:
Premier Mateusz Morawiecki przekazał marszałek Sejmu Elżbiecie Witek długo oczekiwany projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej – udostępniamy dokument, który prawdopodobnie nie jest ostatnią wersją, ponieważ przepisami zajmą się posłowie.
Co zapisano w projekcie? Między innymi, że:
– Zmieni się sposób tworzenia całkowitego budżetu na refundację leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Rozwiązanie to zapewni także większą niż dotychczas przewidywalność tego budżetu.
– Wprowadzi się zmiany, które usprawnią procedowanie wniosków refundacyjnych. Powinno to przełożyć się na zwiększenie efektywności procesów i szybsze procedowanie spraw.
– Wydłuży się termin ogłaszania kolejnego obwieszczenia refundacyjnego – z dwóch do trzech miesięcy. Rozwiązanie znacznie usprawni pracę aptek oraz umożliwi lepsze planowanie zaopatrzenia w produkty lecznicze.
– Kobiety w okresie połogu będą uprawnione do bezpłatnego zaopatrzenia się w leki. Dotychczas możliwość taka przysługiwała jedynie kobietom w ciąży.
– Zwiększy się z 15 proc. do 25 proc. podstawa limitu finansowania, co wpłynie na obniżenie dopłat do leków, które ponoszą pacjenci.
– Aby zapewnić bezpieczeństwo lekowe w Polsce, poprawi się sytuacja polskich hurtowni farmaceutycznych i aptek, które zapewniają dostępność refundowanych produktów dla pacjentów. W tym celu nastąpi podwyższenie marży hurtowej oraz podwyższenie marży detalicznej – aptecznej.
– Wprowadzi się przepisy podnoszące bezpieczeństwo lekowe pacjentów poprzez zwiększenie dostępności leków na terenie Polski – nowe rozwiązanie przewiduje obowiązek utrzymywania zapasów przez każdego z producentów w ilości nie mniejszej niż trzymiesięczna średnia sprzedaży z poprzedniego okresu.
– Nastąpi uniezależnienie dokonywania zmian w programach lekowych od zgody koncernów farmaceutycznych, posiadających już w danym programie swój produkt. Rozwiązanie to przyspieszy wprowadzanie innowacyjnych produktów dla pacjentów i pozwoli dostosowywać treści programów w zależności od zmieniających się wytycznych klinicznych i rekomendacji ekspertów.
– Wprowadzi się mechanizmy, które zachęcą do produkcji leków w Polsce. Chodzi na przykład o brak negocjacji z Komisją Ekonomiczną, wydanie decyzji refundacyjnej na dłuższy okres niż ustawowy, zwolnienie z części opłat itp.
– Obowiązywać mają przepisy, które będą przeciwdziałać sprzedaży leków za granicę – będzie to możliwe przez zobowiązanie do stosowania tej samej marży hurtowej, co w transakcjach krajowych.

W dokumencie poinformowano, że zmiany w większości mają obowiązywać od 1 listopada 2023 r.

Co poza tym?

Udostępniamy projekt w całości.



Dokument można oglądać na komputerach, niektórych telefonach lub ściągając go po kliknięciu w: Ustawa o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw.

Pierwsze czytanie projektu nowelizującego ustawę refundacyjną zaplanowano na 5 lipca – politycy zajmą się nim podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia.

Przeczytaj także: „Ustawa refundacyjna – opinia przedstawiciela branży farmaceutycznej” i „Czym zajęła się Rada Ministrów”.

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.