123RF

Propozycja organizacji pracy szpitali po COVID-19

Udostępnij:
– Pandemia nie zatrzyma się po dwóch miesiącach. Zasoby nieuchronnie zostaną zużyte. Nagle okazuje się, że przewagę gospodarczą zdobywa się dzięki sprawnemu systemowi zdrowia publicznego. Wygra ten, kto szybciej upora się z bieżącym zagrożeniem. Świat nie będzie już taki jak przed COVID-19 – pisze Marcin Pakulski w „Menedżerze Zdrowia”, proponując alternatywną organizację pracy szpitali.
Tekst Marcina Pakulskiego, byłego prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia:
– Sugeruję wprowadzenie alternatywnego modelu (obok znanego dotychczas) funkcjonowania oddziałów szpitalnych połączonych w departamenty, np. interny, chirurgii.

Na czele każdego z nich stoi szef departamentu, a bezpośredni nadzór nad pacjentem sprawują konsultanci (specjaliści poszczególnych dziedzin medycyny, np. diabetologii, kardiologii, endokrynologii, gastroenterologii) z obowiązkami i uprawnieniami obecnych ordynatorów, którzy mają do pomocy lekarzy młodszych, rezydentów.

Liczba łóżek w ramach departamentu jest stała, liczba łóżek w ramach dziedziny medycyny – ruchoma. Łóżkami oraz personelem poniżej lekarzy zarządza naczelna pielęgniarka departamentu. Szef departamentu koordynuje pracę całości, organizuje konsylia, konsultuje trudne przypadki, nadzoruje rezydentów (w taki sposób, aby mieli możliwość zapoznania się z różnymi przypadkami). Taka organizacja pracy zapewnia elastyczność, gwarantuje pacjentom uzyskanie specjalistycznego leczenia bez względu na rodzaj schorzenia i pozwala na lepsze wykorzystanie kadr medycznych.

Do leczenia zaburzeń endokrynologicznych nie jest potrzebny oddział diabetologii czy endokrynologii z 4–5 specjalistami, tylko 1–2 konsultantów. Analogiczne zasady mogłyby obowiązywać w przypadku oddziałów zabiegowych, zwłaszcza że obecnie, zgodnie z zaleceniami, mamy do czynienia ze zmniejszeniem liczby zabiegów planowych. Takie rozwiązanie pozwoli na zaangażowanie specjalistów w wąskich dziedzinach medycyny do konsultacji ambulatoryjnych w szerszym zakresie. Do wprowadzenia powyższych rozwiązań, umożliwiających w pełni efektywną organizację systemu opieki zdrowotnej w czasie epidemii, potrzebne jest zawieszenie lub modyfikacja wymagań zawartych w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego oraz odpowiednich zarządzeniach prezesa NFZ […].

Tekst w całości opublikowano w „Menedżerze Zdrowia” 3-4/2020. Czasopismo można zamówić na stronie: www.termedia.pl/mz/prenumerata.

Przeczytaj także: „Pakulski: Placówki bez zaplecza diagnostycznego i oddziałów intensywnej terapii nie są niezbędne”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.