iStock

Punkty edukacyjne – fakty

Udostępnij:
Właściwa praca lekarza wymaga ciągłego doskonalenia zawodowego – niestety, nie wszyscy w równym stopniu dbają o kształcenie ustawiczne, co może wpływać nie tylko na ich indywidualne decyzje lecznicze, lecz także na ogólną jakość wykonywania zawodu, na straży której stoi samorząd.  
Tekst Michała Niepytalskiego z Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie:
Problematyka doskonalenia zawodowego została uregulowana w Kodeksie Etyki Lekarskiej. Mówi o nim art.56 KEL: „1. Powinnością każdego lekarza jest stałe uzupełnianie i doskonalenie swej wiedzy i umiejętności zawodowych, a także przekazywanie ich swoim współpracownikom. 2. Lekarze, w miarę możliwości, winni brać czynny udział w pracach towarzystw lekarskich”.

Podobnie ogólnie zostały sformułowane zasady doskonalenia zawodowego w pierwotnym brzmieniu ustawy z 1996 r. o zawodzie lekarza i lekarza dentysty: „Art. 18. 1. Lekarz ma prawo i obowiązek doskonalenia zawodowego, w szczególności w różnych formach kształcenia podyplomowego”.

Dopiero w nowelizacji ustawy wprowadzone zostało w art.18 pojęcie punktów edukacyjnych, a samorządowi lekarskiemu przyznano kompetencje w zakresie ich rozliczania. Obecnie przepisy są sformułowane następująco:„2. Dopełnienie obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy okręgowa rada lekarska potwierdza przez dokonanie wpisu w rejestrze (…). Potwierdzenia dokonuje okręgowa rada lekarska na podstawie przedłożonej przez lekarza dokumentacji potwierdzającej odbycie określonych form doskonalenia zawodowego (…). 4. Lekarz realizuje obowiązek doskonalenia zawodowego przez uzyskanie odpowiedniej liczby punktów edukacyjnych obliczonych w okresach rozliczeniowych”.

Szczegółowo kwestię zdobywania i rozliczania punktów edukacyjnych reguluje rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie sposobu dopełniania obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów. Ów akt prawny określa katalog działań, za które przyznawane są punkty. Oprócz udziału w kursach i szkoleniach należą do nich między innymi wygłoszenie wykładu, odbycie praktyki w ośrodku specjalistycznym, uczestnictwo w pracach towarzystwa naukowego, uzyskanie tytułu naukowego doktora, doktora habilitowanego lub profesora, opublikowanie książki medycznej lub artykułu naukowego, pełnienie funkcji opiekuna stażu lub kierownika specjalizacji, a nawet prenumerata fachowych czasopism.

Okres rozliczeniowy punktów za doskonalenie zawodowe wynosi cztery lata. W tym czasie należy przedstawić swojej okręgowej radzie lekarskiej dokumentację potwierdzającą zdobycie 200 pkt edukacyjnych. Zgodnie z przepisami listę dokumentów wpisuje się do „Karty ewidencji doskonalenia zawodowego”. Do niej dołącza się dokumenty potwierdzające punktowane działania.

Tekst opublikowano w Miesięczniku Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie „Puls” 4/2023.

Przeczytaj także: „Najważniejsi są pacjenci”.

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.