Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Szczurek-Żelazko: Naprawa wielu lat zaniedbań w ochronie zdrowia wymaga czasu, pieniędzy i kadr

Udostępnij:
- W żadnym państwie na świecie, żaden system nie zabezpiecza dostępu wszystkim obywatelom do każdego rodzaju świadczeń natychmiast. Zawsze występują deficyty w tym obszarze. Co nie znaczy, że naszego systemu nie należy poprawiać - przyznaje wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko. - Nasi poprzednicy nie mieli odwagi powiedzieć, że zdrowie jest priorytetem. Dopiero nasz rząd sprawił, że sytuacja w służbie zdrowia systematycznie się poprawia - dodaje.
Ministerstwo Zdrowia jest jednym z trudniejszych, tu nigdy nie będzie wystarczająco dużo środków, zawsze będzie na coś brakowało, choćbyście rządzący stawali na głowach.

- W żadnym państwie na świecie, żaden system nie zabezpiecza dostępu wszystkim obywatelom do każdego rodzaju świadczeń natychmiast. Zawsze występują deficyty w tym obszarze. Co nie znaczy, że naszego systemu nie należy poprawiać - komentuje wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko w rozmowie z "wPolityce.pl".

Wiceministrze przyznaje, że naprawa wielu lat zaniedbań wymaga czasu, pieniędzy i kadr. - I to robimy przez ostatnie cztery lata. Naprawiamy system, który dostaliśmy po poprzednikach. Nie mieli oni bowiem przez osiem lat odwagi powiedzieć, że zdrowie jest priorytetem. Dopiero nasz rząd sprawił, że sytuacja w służbie zdrowia systematycznie się poprawia. Musieliśmy uporządkować trzy fundamentalne kwestie - mówi Szczurek-Żelazko.

- Po pierwsze, finansowanie, czyli to, o czym pan mówił przed chwilą. W 2014 roku, za czasów naszych poprzedników przeznaczano na ochronę zdrowia 73 miliardy złotych. To dzięki naszym działaniom sprawiliśmy, że w tym roku wydajemy 103 miliardy złotych – to przyrost o ok. 30 proc. w ciągu czterech lat. Za czasów naszych poprzedników nie mieliśmy takiego wzrostu. Mało tego, zagwarantowaliśmy systematyczny wzrost tych nakładów. Ustawa 6 proc. mówi o tym, że w 2024 roku będziemy wydawać na ochronę zdrowia min. 6 proc. PKB. To taka nasza mapa drogowa, która pokazuje, w jaki sposób będziemy się zbliżać do wskaźników europejskich. W planach mamy już kolejne etapy – do roku 2030. Drugim istotnym obszarem, który był bardzo zaniedbany, są kadry. Opozycja ubolewa, że brakuje lekarzy i pielęgniarek. Poprzednicy takich ogromnych nakładów na służbę zdrowia nie przekazywali, przez co liczba personelu nie wzrosła. Chciałam naszym przeciwnikom tylko przypomnieć, że to za ich czasów nie zrobiono nic w tym zakresie. A o brakach kadr mówiliśmy już przynajmniej od 10 lat. Kiedy w 2015 roku wygraliśmy wybory, natychmiast podjęliśmy konkretne działania mające na celu poprawę tej sytuacji.

Trzecią kwestią jest doposażenie szpitali.

- Wiemy, jak one wyglądały pięć, sześć, czy dziesięć lat temu. W tej chwili, to są bardzo dobrze wyposażone jednostki, które posiadają sprzęt na poziomie światowym, znacznie przyspieszający i poprawiający diagnostykę. Przeznaczyliśmy na to bardzo dużo środków. Myślę, że te ostatnie cztery lata to był dobry czas. Dzięki naszym działaniom mamy obecnie dobrą bazę do dalszych zmian w systemie ochrony zdrowia, które realizujemy, chcemy realizować, i mam nadzieję, będziemy realizować w następnej kadencji - podsumowuje Szczurek-Żelazko.

Czym w resorcie zajmuje się Szczurek-Żelazko?
Na początku sierpnia 2019 r. opublikowano zarządzenie dotyczące obowiązków i kompetencji sekretarza stanu oraz podsekretarzy stanu w Ministerstwie Zdrowia. Wynika z niego, że Szczurek-Żelazko jest członkiem Komitetu Społecznego Rady Ministrów, Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego i Zespołu do spraw Programowania Prac Rządu.

Wiceminister inicjuje i koordynuje wykonywanie zadań przez:
- Administratora Systemu Monitorowania Wypadków Konsumenckich,
- Departament Dialogu Społecznego,
- Departament Kwalifikacji Medycznych i Nauki,
- Departament Pielęgniarek i Położnych,
- Departament Zdrowia Publicznego i Rodziny.

Szczurek-Żelazko nadzoruje działalność jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych:
- Agencji Badań Medycznych,
- Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi,
- Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie,
- Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie,
- Instytutu „Centrum Zdrowia Matki Polki” w Łodzi,
- Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie,
- Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie,
- Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie,
- Instytutu Medycyny Pracy im. prof. dr med. Jerzego Nofera w Łodzi,
- Instytutu Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie,
- Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie,
- Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie,
- Instytutu Żywności i Żywienia im. prof. dr med. Aleksandra Szczygła w Warszawie,
- Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii w Warszawie,
- Krajowego Centrum Ochrony Radiologicznej w Ochronie Zdrowia w Łodzi,
- Krajowego Centrum do Spraw AIDS w Warszawie,
- Krajowego Ośrodka Psychiatrii Sądowej dla Nieletnich w Garwolinie,
- Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie,
- Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher
w Warszawie,
- Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie,
- Ośrodka Diagnostyczno-Badawczego Chorób Przenoszonych Drogą Płciową w Białymstoku,
- Ośrodka Readaptacyjno-Rehabilitacyjnego w Karczewie,
- Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Warszawie,
- Regionalnego Ośrodka Psychiatrii Sądowej w Branicach,
- Regionalnego Ośrodka Psychiatrii Sądowej w Starogardzie Gdańskim,
- uczelni medycznych.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.