Twitterowi liderzy opinii – cześć trzecia
Joanna Zabielska-Cieciuch – lekarka rodzinna z Białegostoku i przedstawicielka Porozumienia Zielonogórskiego. Na Twitterze jest od marca 2012 r. Od tego czasu tweetowała 3543 razy.
Informuje o problemach lekarzy i pacjentów, często krytykując przy tym działania Narodowego Funduszu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia – tak było w przypadku, gdy płatnik rozesłał do świadczeniodawców komunikat, w którym poinformował o zakończeniu możliwości wystawiania skierowań na rehabilitację pocovidową w dotychczas funkcjonujących programach.
Pacjenci , którzy przechorowali covid19 i mają potrzebę skorzystania z rehabilitacji pocovidowej mogą zgodnie z poleceniem MZ uzyskać skierowania tylko jeszcze dziś.
— Joanna Zabielska (@JoannaZabielska) April 4, 2022
Ekspertka udostępnia teksty z prasy branżowej.
Obserwuje ją 1140 internautów.
@AgnieszkaSzust3
Agnieszka Szuster-Ciesielska – śledzona przez 3054 użytkowników – szczyci się tym, że jest z Lublina i przedstawia się jako „professor at the Maria Curie-Skłodowska University in Lublin, popularizer of knowledge in the field of virology, immunology and vaccinology”. I rzeczywiście na co dzień udostępnia artykuły z prasy branżowej, pisze o nowych badaniach i problemach epidemicznych – merytorycznie i w przystępnej formie. Publikuje swoje teksty – między innymi o małpiej ospie.
Cztery pytania, na które naukowcy starają się odpowiedzieć w kwestii ospy małpiej rozprzestrzeniającej się obecnie na świecie. Zapraszam do poczytania https://t.co/elevynaqLZ pic.twitter.com/1zjJGngIHr
— Agnieszka Szuster-Ciesielska (@AgnieszkaSzust3) May 29, 2022
Ekspertka jest na Twitterze od sierpnia 2021 r. – tweetowała 1509 razy.
@KludkowskaM
Matylda Kłudkowska to diagnosta laboratoryjny, specjalista mikrobiologii medycznej i wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych. Podkreśla, że na Twitterze publikuje prywatnie.
Komentuje bieżące problemy w systemie ochrony zdrowia. Tweetuje o swojej działce w sektorze.
Dziś Nasze święto! 27 maja obchodzimy Dzień Diagnosty Laboratoryjnego! (Życzenia mile widziane) pic.twitter.com/mqE8GGap35
— Matylda Kłudkowska (@KludkowskaM) May 27, 2022
Ekspertka solidaryzuje się z Ukraińcami. Jako tło profilu ma ustawioną flagę Ukrainy, a w nazwie swojego profilu flagi Polski, Ukrainy i… miniaturkę ciągnika rolniczego. Często udostępnia artykuły poświęcone wojennej rzeczywistości.
Poza tym jest fanką tenisa. Na bieżąco relacjonuje wyniki sportowe w tej dyscyplinie.
Kłudkowska jest na Twitterze od października 2017 r. Jest aktywna – do tej pory tweetowała 14 090 razy. Obserwuje ją 5132 internautów.
@marektomkow
Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków od 2017 r. informuje, co dzieje się w aptekach. Pisze o farmacji. Często udostępnia posty profilu Naczelnej Izby Aptekarskiej i Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
Bywa, że krytykuje urzędników – jak w przypadku wpisu Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.
W uroczy sposób, Inspekcja zwala odpowiedzialność za nadzór nad nielegalnym wywozem leków na hurtownie. Jak się nie ma możliwości kontrolowania to się w nieodpowiedzialny sposób rynku nie otwiera. Takie błędy będą bardzo drogo kosztowały https://t.co/LlUsDxaZwl
— Marek Tomków (@MarekTomkow) May 24, 2022
Marek Tomków lubi koty. Co jakiś czas wstawia zdjęcia swojego pupila.
Wiceprezesa obserwuje 2900 osób.
@damian_patecki
Damian Patecki to lekarz specjalista anestezjologii, członek Naczelnej Rady Lekarskiej i ekspert Porozumienia Rezydentów – na Twitterze jest od lipca 2016 r.
5891 obserwujących go na co dzień czyta wpisy oceniające działania Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. Bywa, że opinie są krytyczne – tak było w przypadku pomysłu resortu zdrowia, aby studenci szóstego roku medycyny prowadzili zajęcia z nauk podstawowych dla studentów pierwszych lat.
Projekt ministerstwa zdrowia dotyczący tego, żeby studenci medycyny uczyli swoich młodszych kolegów spowodowany jest tylko i wyłącznie chęcią desperackiego cięcia kosztów. Doszli do ściany, nie ma skąd brać nauczycieli akademickich, ja bym chętnie popracował z młodzieżą, ale za $
— Damian Patecki (@damian_patecki) June 2, 2022
Damian Patecki na co dzień dzieli się też – zgrabnie, treściwie i w sposób nieoczywisty – refleksjami dotyczącymi branży. Między innymi o przerywaniu leczenia.
Dobrze skonstruowany system ochrony zdrowia to taki, w którym lekarze nie boją się prosić o pomoc i przerwać daną procedurę, kiedy okazuje się dla nich zbyt trudna, lub zaczyna się robić niebezpieczna dla pacjenta. Do tego niezbędne jest przyjazne środowisko i mądry szef.
— Damian Patecki (@damian_patecki) June 2, 2022
@gosia_sobotka
Małgorzata Gałązka-Sobotka jest dziekanem Centrum Kształcenia Podyplomowego oraz dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego – ekspertkę śledzi 1442 internautów.
Będąc stałym bywalcem wydarzeń branżowych, relacjonuje to, co się w ich trakcie dzieje. Tak było między innymi 22 kwietnia podczas konferencji Bezpieczeństwo Pacjenta zorganizowanej przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku oraz Biuro Rzecznika Praw Pacjenta.
@a_niedzielski na konferencji Bezpieczeństwo pacjenta, organizowanej przez @RzeczPacjenta @UCKGdansk zapowiedział, że 2023 r. będzie rokiem jakości i bezpieczeństwa pacjenta, czasem wdrażania w praktyce narzędzi przewidzianych w ustawie.
— Małgorzata Gałązka -Sobotka (@gosia_sobotka) April 22, 2022
Małgorzata Gałązka-Sobotka wdaje się też w dyskusje z innymi ekspertami z zakresu ochrony zdrowia.
Na Twitterze jest od sierpnia 2013 r.
@a_bazydloMD
Anna Bazydło to lekarka, rezydentka psychiatrii – tłem jej profilu jest zdjęcie z protestu, na którym lekarz trzyma transparent z napisem „Wszyscy jesteśmy pacjentami”. Na Twitterze staje w obronie i pacjentów, i lekarzy.
We wpisie przypiętym do profilu czytamy: „Młodzi (i nie tylko) lekarze wciąż pytają NFZ, dlaczego tabelki refundacyjnej nie może weryfikować system elektroniczny? Szczególnie biorąc pod uwagę, że jest zmieniana co dwa miesiące? Refundacja jest prawem pacjenta – nie powinna być karą dla lekarza”.
Anna Bazydło – jedna z młodszych w zestawieniu – często udostępnia tweety innych lekarzy i teksty z prasy branżowej. Żywo dyskutuje o systemie ochrony zdrowia – także pod wpisami „Menedżera Zdrowia”.
Jedyne co ma to rozwiązać, to odwieczny problem "jak zrobić, żeby można było napisać, że jest zrobione, ale nie zapłacić nic więcej". Niezależnie od efektów, niezależnie od kosztów, niezależnie od rozumu.Wstajemy z kolan i uderzamy o wieko trumny...
— Anna Bazydło (@a_bazydloMD) June 3, 2022
Jest na Twitterze od października 2020 r. – ma 1472 obserwujących.
@tomziel1
Tomasz Zieliński to drugi – po Joannia Zabielskiej-Cieciuch – lekarz rodzinny i przedstawiciel Porozumienia Zielonogórskiego. Podobnie jak jego koleżanka opisuje rzeczywistość ochrony zdrowia – krytykuje rządzących, dostrzega słabości systemu i dyskutuje o nich. Pisze o tym z perspektywy gabinetu lekarskiego – między inny komentując rozrastającą się biurokrację.
Pacjentka po złamaniu kończyny. Po leczeniu szpitalnym dostała skierowanie do poradni ortopedycznej. 3 wizyty odbyły się i ktoś w systemie oznaczył skierowanie jako zrealizowane. Ortopeda zalecił kolejną wizytę ale trzeba nowe skierowanie.Sami sobie produkujemy biurokrację….
— Tomasz Zieliński (@tomziel1) May 23, 2022
Lekarz rodzinny nie pisze tylko o sprawach zawodowych – zamieszcza prywatne zdjęcia i opinie. 3 czerwca poinformował, że „sezon na truskawki jest w pełni”. Udostępnił przy tym zdjęcie pierogów z truskawkami.
Zieliński na Twitterze jest od marca 2021 r. Obserwuje go 2578 internautów.
@GiKolbe
Gilbert Kolbe na Twitterze opisuje się słowami: „Pielęgniarz. Aktywny magister pielęgniarstwa EMBA Zarządzanie w Ochronie Zdrowia. Blokuję za hejt. Opinie prywatne”. Kolbe jest dumny ze swojego zawodu – dowodzi tego wpis przypięty do jego profilu.
Nierzadko dyskutuje z innymi użytkownikami Twittera, broniąc pielęgniarek i pielęgniarzy.
Niezwykle bawią mnie próby dyskredytowania lub obrażania mnie poprzez słowa „jesteś tylko pielęgniarzem”. No jestem. Nie tylko pielęgniarzem, ale aż pielęgniarzem. I jestem z tego dumny PS. Pielęgniarstwo jest czymś innym, niż było 20 lat temu
— Gilbert Kolbe (@GiKolbe) February 13, 2022
Kolbe – obok Bazydło, jeden z młodszych na liście – jest aktywny, podaje dalej i udostępnia teksty branżowe – między innymi z „Menedżera Zdrowia”.
Na Twitterze jest od czerwca 2011 r. – obserwuje go 2328 osób.
@HalikRafa
Warto obserwować także Rafała Halika, specjalistę zdrowia publicznego i epidemiologa z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie. Ekspert opisuje się jako „specialist of epidemiology, researcher in the area of public health and social epidemiology”, dodając, że publikuje tylko prywatne opinie. Informuje też, że przebywa w Kopenhadze. I to zdjęcia z tego miasta publikuje czasem na Twitterze.
Zawodowo – epidemiolog podaje dalej i omawia materiały publikowane przez „Reuters”, „New York Times”, „Nature”, „The Lancet”, Institute of Public Health i European Observatory on Health Systems & Policies. Jest nieskrępowany, bezpośredni i stanowczy – nierzadko wdaje się w przepychanki słowne z antyszczepionkowcami.
Raz po raz udostępnia piosenki. Ostatnio był to utwór „Jesus He Knows Me” grupy Genesis.
Klikając w śródtytuły, przeniesiesz się na profile twitterowiczów.
Powyższe zestawienie jest trzecim z cyklu. Wkrótce opublikujemy sylwetki kolejnych dziesięciu zdrowotnych liderów opinii, których warto obserwować.
Przeczytaj także: „Twitterowi liderzy opinii – cześć druga” i „Twitterowi liderzy opinii – część pierwsza”.