Marta Marchlewska-Wilczak/Kancelaria Senatu

W Senacie o biotechnologii medycznej i nowych metodach leczenia ►

Udostępnij:
– Potrzebna jest współpraca zawodów medycznych z biotechnologami – stwierdziła podczas posiedzenia Zespołu do spraw Badań Naukowych i Innowacji senator Agnieszka Gorgoń-Komor, a prezes Polskiego Związku Innowacyjnych Firm Biotechnologii Medycznej BioInMed Marta Winiarska zaapelowała o państwowe wsparcie branży.
W Senacie zorganizowano posiedzenie Parlamentarnego Zespołu do spraw Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia pod tytułem „Biotechnologia medyczna i nowe metody leczenia pacjentów na całym świecie a przyszłość polskiej gospodarki”.

– Od wielu lat na polskich uniwersytetach kształcimy biotechnologów, także medycznych. Nie wyobrażam sobie braku współpracy zawodów medycznych z biotechnologami – powiedziała przewodnicząca zespołu, senator Agnieszka Gorgoń-Komor, dodając, że „jesteśmy w takim momencie, potrzebny jest ogromny rozwój medycyny w Polsce”. – Bez poznania wiedzy eksperckiej nie będziemy się rozwijać – podkreśliła Gorgoń-Komor.

Zwróciła uwagę, że „sytuacja w naszym kraju jest dosyć trudna z uwagi na obniżony wiek życia Polaków”. – Średnia długość życia spadła o dwa lata – wśród mężczyzn były to 73 lata, teraz 71. Wśród kobiet było 83, teraz – 80. To dane, które mnie jako lekarza praktyka troszkę przerażają – przyznała.

Prezes Polskiego Związku Innowacyjnych Firm Biotechnologii Medycznej BioInMed Marta Winiarska zauważyła, że „strategia farmaceutyczna UE mówi o 7 tys. chorób rzadkich i nowotworów, na które nie ma leczenia”.

– Mamy wiele chorób, które można leczyć, ale terapie nie są wystarczająco skuteczne albo obarczone wieloma skutkami ubocznymi. Dlatego ciągle potrzebne są działania zmierzające do opracowania nowych leków i metod mogących przedłużyć życie pacjentów, poprawić jakość, sprawić, że choroby nieuleczalne staną się uleczalne albo przynajmniej przejdą w formułę chorób przewlekłych, z którymi będzie można żyć, pracować, prowadzić życie rodzinne czy towarzyskie – mówiła Winiarska.

Podkreśliła, że „polskie firmy biotechnologii medycznej nad takim projektami pracują”. – W swoich laboratoriach opracowują zupełnie nowe leki. Pozwalają one coraz skuteczniej leczyć choroby, które w tej chwili jeszcze tych skutecznych terapii nie mają – powiedziała.

Zauważyła jednocześnie, że „aby prace były efektywne, trzeba stworzyć ekosystem państwowy, który wspiera branżę w jej działaniach”. – To projekty długotrwałe i kosztowne. Bez wsparcia publicznego ciężko je doprowadzić do końca, czyli do momentu zarejestrowania technologii i udostępnienia jej pacjentom – stwierdziła Winiarska.

Rządowy plan
W czerwcu 2022 r. uchwalono Rządowy Plan Rozwoju Sektora Biomedycznego na lata 2022-2031. Jego głównymi celami są między innymi poprawa bezpieczeństwa lekowego w Polsce, zwiększenie dostępności innowacyjnych terapii, a także rozwój sektora biomedycznego w Polsce i osiągnięcie przez nasz kraj pozycji lidera sektora biomedycznego w Europie Środkowo-Wschodniej.

Nagranie z posiedzenia komisji – które odbyło się 19 stycznia – w całości do obejrzenia poniżej.



Transmisji nie można obejrzeć na niektórych telefonach komórkowych.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.