Zawalski: Rozporządzenie w sprawie wymagań sanitarnych nie jest niemożliwe do wprowadzenia

Udostępnij:
- Albo zamknięcie szpitali, albo zmiana rozporządzenia w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą? Nie, istnieje trzecia droga – spełnienie wymagań. Rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą, nie jest niemożliwe do wprowadzenia - mówi Wojciech Zawalski, ekspert ochrony zdrowia.
Komentarz Wojciecha Zawalskiego:
- Albo zamknięcie szpitali, albo zmiana rozporządzenia? Nie, istnieje trzecia droga – spełnienie wymagań. Rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą, nie jest niemożliwe do wprowadzenia. Jego zapisy nie są wzięte z kosmosu, może poza kilkoma drobiazgami (a i te da się obronić). Stoją one na straży bezpieczeństwa pacjenta. Wiele szpitali dostosowało się do tych wymogów. Pora „zmusić” pozostałych do poprawy bezpieczeństwa pacjentów zamiast zastanawiać się nad zmianą rozporządzenia. Problemem jest niestety mentalność osób zarządzających lub organów tworzących szpitale. Lata zmian i przesuwania terminów wdrażania aktów prawnych nauczyły ich braku szacunku dla prawa. Pamiętam, gdy kilka lat temu zarządzałem szpitalem powiatowym i chciałem wykonać remont zgodnie z wytycznymi, usłyszałem od starosty – organu założycielskiego –kategoryczne weto: „ i tak zmienią ten zapis, daj sobie spokój”. Niestety, jak Polska długa i szeroka taka retoryka dominuje. Podobnie jest z wprowadzaniem EDM. Przesuwamy, przesuwamy i przesuwać będziemy. Niestety. Zacznijmy tworzyć porządne, czyste i bezpieczne szpitale, gdzie pacjenci nie tylko będą dobrze leczeni, ale zapewni im się również komfort pobytu i co najważniejsze – bezpieczeństwo. W tym rozporządzeniu jest nawet za mało… Ogromna liczba szpitali w Polsce ma już dużo lepsze warunki, niż wymaga rozporządzenie.

Jesteśmy na początku kampanii samorządowej. Może warto zadać kandydatom na włodarzy miast i powiatów pytanie o przyszłość szpitali i wymusić wprowadzenie w życie zapisów rozporządzenia, a nie mówić, że się nie da? Da się i naprawdę warto. A jeżeli kilka szpitali nie będzie chciało zmienić się dla pacjentów, to trudno. Może pora zamknąć kilka budynków, które po prostu nie nadają się do tego, żeby byli w nich leczeni ludzie.

Wojciech Zawalski
Zawalski jest ekspertem ochrony zdrowia i byłym dyrektor Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ.


Przeczytaj także: "W szpitalach warunki bywają gorsze niż w... oborach" i "Kilkaset szpitali do zamknięcia?"

Więcej materiałów o warunkach sanitarnych znajdziecie w "Menedżerze Zdrowia" numer 6-7/2018. Czasopismo można kupić na stronie: www.termedia.pl/mz/prenumerata.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.