Ministerstwo Zdrowia

Zmiany oczekiwane i potrzebne ►

Udostępnij:
– Reforma w podstawowej opiece zdrowotnej rozpoczęta 1 lipca była oczekiwana przez pacjentów i dobrze ją przyjęto – mówił minister zdrowia podczas wizyty w jednej z poradni POZ w Tarnowskich Górach. Zapowiedział też kolejny etap zmian.
Adam Niedzielski o POZ mówił podczas konferencji prasowej zorganizowanej 18 lipca w przychodni BI-MED w Tarnowskich Górach.

O sprawie informowało TVP Info – między innymi udostępniło fragment konferencji.



– Jest duże zainteresowanie pacjentów nowymi możliwościami diagnostycznymi w POZ – podkreślał szef resortu zdrowia, dodając, że „to świadczy o tym, że zmiany były i są potrzebne”. Wyliczył też, że „w skali półrocza fundusze z budżetu powierzonego na diagnostykę wynoszą 110 mln złotych”.

Przypomnijmy – od 1 lipca lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mogą zlecać osiem dodatkowych badań diagnostycznych, na które dotąd mogli kierować wyłącznie lekarze z AOS, czyli:
– badania biochemiczne i immunochemiczne – ferrytyna, witamina B12, kwas foliowy, anty-CCP, CRP, przeciwciała anty-HCV,
– badania kału – antygen Helicobacter pylori w kale,
– badania mikrobiologiczne – strep-test.

Minister Niedzielski zapowiedział też kolejne zmiany – od 1 października.

O co chodzi?

– Będzie to wdrożenie opieki koordynowanej. W tym przypadku mówimy o dodatkowych pieniądzach przeznaczonych na pacjentów – rocznie 700–800 mln zł. To potężna zmiana – szansa, aby poszerzyć ofertę o pewne usługi specjalistyczne – dodał.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.