Zmieniają się władze, ale nie zmieniają się… kolejki do lekarza

Udostępnij:
Na wykonanie endoprotezoplastyki stawu biodrowego, pacjenci oczekują średnio: 3,7 roku w przypadku stabilnym oraz ponad 1,5 roku w pilnym. Są jednak ośrodki w których pacjent usłyszy: „zapraszamy za 17 lat”. Fundacja Watch Health Care alarmuje: odkąd zajmujemy się „mierzeniem” długości kolejek, te – stale rosną.
Jak dotychczas nie pomogło nawet to, że wieloletni prezes fundacji, Krzysztof Łanda, objął funkcję wiceministra (sprawuje ją dopiero piąty miesiąc).

Wprowadzony w 2015 roku „pakiet kolejkowy” nie przyniósł efektu w postaci skrócenia kolejek – mówi Jacek Siwiec, wiceprezes WHC. - Publikując regularnie Barometr, pokazując skalę problemu, chcemy zwrócić uwagę oraz zachęcić polityków i decydentów do podjęcia realnych działań naprawczych – dodaje Siwiec.

- Endoprotezoplastyka stawu biodrowego od kilku lat pozostaje w czołówce problemów polskich pacjentów. Jak zauważa fundacja nikt jednak nie jest w stanie dać jednoznacznej odpowiedzi, czy problem leży w niewystarczającej ilości środków finansowych, czy w złej organizacji leczenia i braku zarządzania kolejkami, a może gdzie indziej – pisze WHC.

Wg danych zebranych przez Watch Health Care aktualnie polscy pacjenci zakwalifikowani jako przypadek stabilny, oczekują średnio 3,7 roku na wykonanie tego zabiegu. Niestety w niektórych ośrodkach w kraju czas oczekiwania może wynosić nawet 8, 10 czy 17 lat.

Nie ma w Polsce dziedziny medycyny, w której nie odnotowano by kolejki. Zgodnie z najnowszym Barometrem WHC, średni czas oczekiwania na wykonanie świadczenia zdrowotnego wynosi 3 miesiące.

Obecnie pacjent w Polsce najdłużej czeka do lekarzy następujących specjalizacji: endokrynolog (9,8 mies.);
ortodonta (9,8 mies.); kardiolog (5,8 mies.); chirurg naczyniowy (5,3 mies.); chirurg plastyczny (5,2 mies.) i angiolog (5,2 mies.).
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.