Specjalizacje, Kategorie, Działy

FDA zarejestrowała palbocyklib jako początkowe leczenie hormonalne raka piersi

Udostępnij:
Amerykańska Agencja Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration, FDA) ostatecznie zarejestrowała palbocyklib (Ibrance, Pfizer) do leczenia chorych na zaawansowanego lub przerzutowego HER2-ujemnego raka piersi w skojarzeniu z inhibitorem aromatazy u kobiet po menopauzie z ekspresją receptorów hormonalnych na komórkach guza.
W 2015 roku FDA rozpoczęła przyspieszoną procedurę rejestracji palbocyklibu w skojarzeniu z letrozolem do leczenia chorych na ER-dodatniego HER2-ujemnego zaawansowanego raka piersi jako początkowe leczenie hormonalne u chorych po menopauzie. W lutym 2016 roku palbocyklib uzyskał regularną rejestrację w skojarzeniu z fulwestrantem do leczenia chorych na HR-dodatniego HER2-ujemnego zaawansowanego lub przerzutowego raka piersi z progresją choroby po leczeniu hormonalnym.

Obecną rejestrację oparto na wynikach międzynarodowego randomizowanego podwójnie zaślepionego kontrolowanego placebo badania klinicznego PALOMA2, w którym 666 chorych przydzielono losowo (w stosunku 2:1) do grupy otrzymującej palbocyklib z letrozolem lub placebo z letrozolem. Palbocyklib i placebo podawano doustnie raz na dobę w dawce 125 mg przez 21 kolejnych dni z 7-miodniową przerwą. Letrozol podawano doustnie w dawce 2,5 mg codziennie. Terapię kontynuowano do progresji choroby lub nieakceptowalnej toksyczności. Mediana czasu wolnego od progresji choroby (ang. progression free survival, PFS) wyniosła 24,8 miesiąca w grupie otrzymującej palbocyklib z letrozolem i 14,5 miesiąca w grupie otrzymującej placebo z letrozolem (HR 0,576; 95% CI 0,463-0,718, p < 0,0001). Dane dotyczące przeżycia całkowitego (ang. overall survival, OS) są jeszcze niedojrzałe. Bezpieczeństwo terapii oceniono u 444 chorych, które otrzymały palbocyklib z letrozolem. Najczęstszym działaniem niepożądanym była neutropenia odnotowana u 80% chorych w badaniu PALOMA2. Najczęstszym działaniem niepożądanym odnotowanym u co najmniej 10% chorych otrzymujących palbocyklib była neutropenia, zakażenia, leukopenia, zmęczenie, nudności, utrata włosów, zapalenie jamy ustnej, biegunka, niedokrwistość, wysypka, osłabienie, małopłytkowość, wymioty, zmniejszenie apetytu, suchość skóry, gorączka i zaburzenia smaku. Najczęstsze działania niepożądane stopnia 3. lub wyższego odnotowane u chorych otrzymujących palbocyklib z letrozolem obejmowały neutropenię, leukopenię, zakażenia i niedokrwistość. ChPL dla palbocyklibu zaleca monitorowanie morfologii krwi obwodowej przed rozpoczęciem leczenia, na początku każdego cyklu oraz w dniu 15. w pierwszych dwóch cyklach. W skojarzeniu z inhibitorem aromatazy, fulwestrantem, zalecana dawka palbocyklibu wynosi 125 mg doustnie raz na dobę, z pokarmem, przez 21 dni z 7-miodniową przerwą. FDA zarejestrowała lek w tym wskazaniu w przyspieszonej procedurze i nadała jej miano terapii przełomowej.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.