ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Kontakt Zasady publikacji prac
3/2001
vol. 4
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Atopowe zapalenie skóry - współczesne metody leczenia

Zbigniew Samochocki

Przew Lek 2001, 4, 3, 122-127
Data publikacji online: 2003/09/03
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 



Częstość występowania atopowego zapalenia skóry (AZS) narasta i obecnie oceniana jest na 10–15 proc. w populacji. Etiologia choroby nie jest w pełni poznana, a patomechanizm bardzo złożony. Nie ma więc jednolitego postępowania terapeutycznego, które powodowałoby ustąpienie choroby i zapobiegało nawrotom.






Wszystkie dostępne obecnie leki działają objawowo, a ich wybór powinien być dostosowany indywidualnie. Pacjent powinien również wiedzieć o czynnikach mających niekorzystny wpływ na przebieg choroby i ważnej roli profilaktyki.

Klinicznym objawem AZS są zmiany wypryskowe z towarzyszącym świądem. U części chorych mogą współistnieć inne choroby atopowe, takie jak:

- alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i/lub spojówek,

- atopowa astma oskrzelowa,

- pokrzywka.

Nasilenie procesu chorobowego może być zróżnicowane: od poronnych, okresowo występujących ograniczonych ognisk wyprysku ze współistniejącym niewielkim świądem do ciężkich, rozległych zmian przebiegających z uogólnionym zapaleniem skóry i nasilonymi objawami subiektywnymi. U większości chorych, niezależnie od aktywności zmian skórnych i nasilenia świądu obserwuje się suchość skóry, która w niektórych przypadkach jest dominującym objawem AZS [4].

Dobór metod leczenia powinien być indywidualny, tj. uwzględniający charakter aktywności i rozległość zmian skórnych, dolegliwości podmiotowe i towarzyszące choroby atopowe.

U wszystkich chorych na AZS konieczna jest odpowiednia pielęgnacja skóry, która w poronnych przypadkach może być jedyną i wystarczającą formą leczenia. Składają się na nią kąpiele obojętne oraz nawilżanie i natłuszczanie skóry. Zwiększają one wielokrotnie przenikanie miejscowo stosowanych środków i uwodnienie warstwy rogowej, usuwają z jej powierzchni alergeny i środki drażniące, a także działają relaksująco. W ciągu 3–5 min po kąpieli konieczne jest zastosowanie preparatów nawilżających i/lub natłuszczających, aby zapobiec wyparowywaniu wody z warstwy rogowej [14].

W przypadkach o większym nasileniu zmian skórnych wskazane jest zastosowanie miejscowo kortykosteroidów (KS), które mają działanie przeciwzapalne, przeciwwysiękowe i przeciwświądowe. Mechanizm działania KS jest różny. Dzięki swojej lipofilności łatwo przenikają przez fosfolipidową błonę komórkową i łączą się ze specyficznym dla...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.