eISSN: 1644-4116
ISSN: 1429-8538
Psychoonkologia
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Rada naukowa Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
NOWOŚĆ
Portal dla onkologów!
www.eonkologia.pl
4/2015
vol. 19
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:
Raport

„Komunikacja wyzwaniem współczesnej medycyny”. Sprawozdanie z I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej zorganizowanej przez Studenckie Koło Naukowe przy Klinice Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej UM w Lublinie

Rafał Ziemiński
,
Monika Kozłowiec
,
Marzena Samardakiewicz

Psychoonkologia 2015, 4: 175
Data publikacji online: 2016/03/10
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Metryki PlumX:
„Komunikacja wyzwaniem współczesnej medycyny” – pod tym hasłem 21 listopada 2015 r. na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa. Uczestniczyło w niej ponad 145 słuchaczy z 11 jednostek naukowych, w tym niemal ze wszystkich uczelni medycznych w Polsce, a także grono specjalistów: lekarzy, psychologów, etyków. Komitet Naukowy zakwalifikował łącznie 32 prace, z czego 18 do prezentacji ustnej, a 14 do sesji plakatowej. Konferencja była wydarzeniem od dawna oczekiwanym i szeroko komentowanym w lubelskim środowisku akademickim, a jej popularność przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów, co świadczy przede wszystkim o tym, jak istotny i rzadko poruszany jest jej temat przewodni.
Konferencja została zorganizowana przez Studenckie Koło Naukowe działające przy Klinice Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej UM oraz Studenckie Koło Naukowe przy Zakładzie Etyki i Filozofii Człowieka UM w Lublinie.
Wśród zaproszonych wykładowców znaleźli się ks. dr Jan Kaczkowski – bioetyk, prezes Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio i organizator Areopagu Etycznego, dr Dariusz Kuć – lekarz Białostockiego Hospicjum dla Dzieci, prof. Jacek Dąbała – ekspert w dziedzinie mediów i komunikacji, ks. dr Rafał Pastwa – bioetyk, Zbigniew Kowalski – dyrektor programu komunikacjazpacjentem.pl, dr Katarzyna Aldona Jankowska – onkohematolog dziecięcy z Collegium Medicum w Bydgoszczy, założycielka Polskiego Towarzystwa Komunikacji w Medycynie. Ponadto obecni byli znani i lubiani pracownicy naukowi UM w Lublinie – dr hab. Kamil Torres, kierownik Centrum Symulacji Medycznej w Lublinie, dr hab. Marzena Samardakiewicz, psycholog z Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej, oraz dr hab. Jakub Pawlikowski, adiunkt Zakładu Etyki i Filozofii Człowieka. Wśród osób prezentujących swoje prace znaleźli się również logopeda – mgr Agnieszka Kasperczuk, psychologowie – mgr Magdalena Horodeńska, mgr Maksymilian Pańczyk, a także ratownik medyczny, mgr Grzegorz Witkowski. Zaproszeni goście mieli ciekawe i przyciągające uwagę wykłady, a część z nich poprowadziła również warsztaty, na których można było spróbować swoich sił w symulowanych scenkach trudnych sytuacji komunikacyjnych. Na wysoką jakość warsztatów duży wpływ miał udział słuchaczy Akademii Teatralno-Wokalnej Jerzego Turowicza, którzy świetnie wcielali się w role pacjentów i członków ich rodzin.
Bardzo ciekawym elementem konferencji był blok prac...


Pełna treść artykułu...
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.