eISSN: 1644-4116
ISSN: 1429-8538
Psychoonkologia
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Rada naukowa Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
NOWOŚĆ
Portal dla onkologów!
www.eonkologia.pl
4/2016
vol. 20
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
Raport

„Komunikacja wyzwaniem współczesnej medycyny”. Sprawozdanie z II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej organizowanej przez Studenckie Koło Naukowe przy Klinice Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Rafał Ziemiński
1
,
Monika Kozłowiec
2
,
Marzena Samardakiewicz
3

  1. Studia Doktoranckie, Katedra i Klinika Położnictwa i Patologii Ciąży, Uniwersytet Medyczny w Lublinie
  2. Studenckie Koło Naukowe przy Klinice Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej, Uniwersytet Medyczny w Lublinie
  3. Klinika Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej, Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Psychoonkologia 2016, 20 (1): 205-206
Data publikacji online: 2017/03/14
Plik artykułu:
Pobierz cytowanie
 
Metryki PlumX:
 
5 listopada 2016 r. w Collegium Anatomicum Uniwersytetu Medycznego w Lublinie odbyła się druga edycja Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „Komunikacja wyzwaniem współczesnej medycyny”. Głównym organizatorem było Studenckie Koło Naukowe przy Klinice Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej UM, kliniki prowadzonej przez prof. Jerzego R. Kowalczyka. Pomocą studentom służyła pani dr hab. Marzena Samardakiewicz, która jest opiekunem koła. Współorganizatorem wydarzenia było Studenckie Koło Naukowe przy Zakładzie Etyki i Filozofii Człowieka, którego opiekunem jest dr hab. Jakub Pawlikowski. Partnerami wydarzenia byli: Samorząd Doktorantów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz Akademia Teatralno-Wokalna Jerzego Turowicza w Lublinie. Patronatem medialnym konferencję objęło wydawnictwo Medycyna Praktyczna. Konferencję w imieniu Jego Magnificencji Rektora prof. Andrzeja Dropa rozpoczęła prof. Barbara Jodłowska-Jędrych, prorektor ds. kształcenia.
Konferencję rozpoczęto od wspomnienia wyjątkowego człowieka, duchowego patrona naszej działalności, księdza dr Jana Kaczkowskiego, który 28 marca 2016 r. zmarł po długiej i ciężkiej walce z chorobą nowotworową. Większość organizatorów miała z nim bliski kontakt, był nauczycielem i przyjacielem, a także gościem honorowym pierwszej edycji konferencji.
Zaproszenie do prezentacji wykładów przyjęły osoby, co do których nie mieliśmy wątpliwości, że mają wiele do powiedzenia – kierownicy klinik naszej Alma Mater oraz lekarze-praktycy z całej Polski i nie tylko. Każdego wykładu słuchano z zapartym tchem i żałowano, gdy zbliżał się do końca. Dla przykładu dr hab. Mirosław Czuczwar, kierownik II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Lublinie, wskazywał błędy w komunikacji jako główną przyczynę roszczeń sądowych, dr hab. Hanna Karakuła-Juchnowicz, kierownik I Kliniki Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji w Lublinie, mówiła o wyzwaniach związanych z komunikacją z pacjentem borykającym się z przeżyciami psychotycznymi, dr Anna Ślifirczyk, kierownik Zakładu Ratownictwa Medycznego w Białej Podlaskiej, przedstawiła problemy wynikające z kontaktu z pacjentem odmiennym kulturowo, dr Zbigniew Żylicz, postać dobrze znana każdemu, kto interesuje się medycyną paliatywną, pozostając w temacie wielokulturowości, opisał, jak inne kultury i religie podchodzą do kwestii śmierci i umierania, dr Dariusz Kuć, lekarz Białostockiego Hospicjum Dziecięcego, dr Paweł Grabowski, założyciel i kierownik medyczny Hospicjum Domowego p.w. Proroka Eliasza w Nowej Woli na Podlasiu wraz z panią mgr Moniką Ksepko, psychologiem w tamtejszym hospicjum, oraz dr Tomasz Dzierżanowski, pracownik naukowo-dydaktyczny Pracowni Medycyny Paliatywnej Katedry Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, a także lekarz księdza Jana Kaczkowskiego, podzielili się swoją wiedzą, wrażliwością i doświadczeniem.
Gościem specjalnym była Anna Dymna – wybitna aktorka, prezeska Fundacji „Mimo wszystko” – pomagająca osobom chorym i niepełnosprawnym w całej Polsce. Zarówno wykład tej wybitnej artystki, jak i prywatne rozmowy z nią pozostawiły wspaniałe wrażenie ciepłej, pełnej humoru i energii osoby.
Warto wspomnieć też o prezentacjach studenckich, które były zarówno na bardzo wysokim poziomie naukowym i merytorycznym, jak również ujawniały wielkie pokłady empatii i szacunku do drugiego człowieka. Podczas konferencji odbyła się również sesja plakatowa, podczas której poruszano bardzo aktualne i interesujące tematy związane z komunikacją z pacjentami.
Zwieńczenie wydarzenia stanowiły warsztaty tematyczne odbywające się w małych grupach – mgr Agnieszki Kasperczuk-Bajdy „Komunikacja z pacjentem z dysfunkcją narządu słuchu”, dr. Tomasza Dzierżanowskiego „Rozmowa z chorym w obliczu śmierci – etapy adaptacji chorego do zbliżającej się śmierci, jak komunikować się z nim na poszczególnych etapach”, dr Dariusza Kucia „Czy lekarz może pozwolić pacjentowi umrzeć? Trudne rozmowy o trudnych decyzjach”, dr hab. Marzeny Samardakiewicz „Ocena własnych umiejętności komunikowania się z pacjentem jako element kształtowania profesjonalizmu”, mgr Maksy­miliana Pańczyka „Jak mówić, żeby pacjenci nas słuchali – jak słuchać, żeby pacjenci do nas mówili?”, dr. Zbigniewa Żylicza „Podejmowanie trudnych decyzji pod koniec życia chorego. Wskazówki praktyczne”. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wszystkie były wyjątkowo głęboko przemyślane i dobrze zorganizowane przez prowadzących.
This is an Open Access journal, all articles are distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0). License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.