eISSN: 1897-4252
ISSN: 1731-5530
Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska/Polish Journal of Thoracic and Cardiovascular Surgery
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
1/2008
vol. 5
 
Share:
Share:
abstract:


Kronika naukowa
Konferencja Naukowa Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego oraz Okręgowej Izby Lekarskiej. Częstochowa, 23–24 listopada 2007 r. Czy dr Władysław Biegański może nas wciąż inspirować?

Beata Zawadowicz

Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska 2008; 5 (1): 91–94
Online publish date: 2008/03/20
View full text Get citation
 
Doktor Władysław Biegański, ogłoszony Częstochowianinem Stulecia, był lekarzem, naukowcem, filozofem i etykiem. W każdej z tych dziedzin wyróżniał się jako postać wybitna. Był twórcą i pierwszym prezesem Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego, które do dzisiaj zachowało swoją historyczną nazwę, będąc jednocześnie oddziałem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.
Na zakończenie Roku Biegańskiego, ogłoszonego z okazji 150-lecia urodzin dr. Władysława Biegańskiego, w dniach 23 i 24 listopada 2007 roku Towarzystwo Lekarskie Częstochowskie w porozumieniu z częstochowską Okręgową Izbą Lekarską zorganizowało konferencję na temat „Postępy medycyny – etyka i filozofia w medycynie”. Została ona także włączona do obchodów 60-lecia powstania Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Pierwszy dzień poświęciliśmy uhonorowaniu dr. Biegańskiego jako naukowca i lekarza. Wykłady w tym dniu i towarzyszące im wideotransmisje prezentowały postęp w rożnych dziedzinach medycyny – m.in. w dziedzinie kardiologii, kardiochirurgii, chorobach metabolicznych, onkologii, neurologii i endokrynologii. Głównym moderatorem tej części konferencji był prof. Marian Zembala, a honorowym gościem prof. Tadeusz Maliński z Ohio University, biochemik i naukowiec, autor pionierskich prac z dziedziny nanomedycyny, dwukrotnie nominowany do Nagrody Nobla. Profesor Maliński wygłosił wykład inaugurujący konferencję na temat „Nanomedycyna dla serca”. Niezwykle ciekawy był panel kardiochirurgiczno-kardiologiczny przeplatany bezpośrednimi transmisjami z klinik: prof. prof. Andrzeja Bochenka w Katowicach, Mariana Zembali w Zabrzu, Częstochowskiego Regionalnego Centrum Chorób Serca i Naczyń, Polsko-Amerykańskiej Kliniki Serca w Ustroniu. W kuluarach podkreślano wysoki poziom dyskusji, jaka wywiązała się między wykładowcami a operatorami w klinikach. Dotyczyły one operacji naprawczych zastawek serca i zabiegów w ostrych zespołach wieńcowych, zastosowania stentów powlekanych, możliwości skrócenia drogi pacjenta z zawałem serca do specjalistycznego ośrodka, tak by nie tracić cennych dla ratowania serca minut. Dyskusje bardzo wzbogacił udział prof. Jana Borowca ze Szwecji i prof. Adama Stysia z USA. Rolę i potrzebę takich interdyscyplinarnych spotkań bardzo trafnie ocenił prof. Tadeusz Maliński jako biochemik i naukowiec: „Regułą jest, że od wynalazku czy stwierdzenia jakiegoś faktu naukowego do zastosowania w realnej medycynie na poziomie lekarza rodzinnego...


View full text...
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.