eISSN: 2299-0038
ISSN: 1643-8876
Menopause Review/Przegląd Menopauzalny
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Special Issues Editorial board Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank


4/2011
vol. 10
 
Share:
Share:
Review paper

Menopause hormone therapy and the risk of thromboembolic disease

Jan Kotarski
,
Bartłomiej Barczyński
,
Wojciech Kwaśniewski

Przegląd Menopauzalny 2011; 4: 275–278
Online publish date: 2011/08/30
Article file
- 05.pdf  [0.12 MB]
Get citation
 
 
W określeniu choroba zatorowo-zakrzepowa (ChZZ) mieści się klika jednostek chorobowych dotyczących układu naczyń żylnych i tętniczych (żylna i tętnicza ChZZ). Najczęściej ChZZ manifestuje się jako: zakrzepica żył głębokich i/lub powierzchownych, zatorowość płucna, zakrzepica żył kończyn górnych, zakrzepica żył miednicy mniejszej, zakrzepica zatok mózgowych. Zachorowalność na ChZZ wzrasta wraz z wiekiem i w populacji osób młodych, poniżej 20 r.ż., wynosi zaledwie 1/100 000. W wieku 41–75 lat choroba dotyka już 1/1000 osób, zaś powyżej 75. r.ż. nawet 1/100 pacjentów [1]. Wykazano, że szereg innych czynników oraz stanów chorobowych modyfikuje ryzyko ChZZ w poszczególnych grupach wiekowych. Jednym z ważnych czynników wpływających na ryzyko jest menopauzalna terapia hormonalna (menopausal hormone therapy – MHT). Także to określenie kryje w sobie bardzo zróżnicowane sposoby leczenia. Menopauzalna terapia hormonalna może polegać na stosowaniu jedynie estrogenów, estrogenów i progestagenów w sposób sekwencyjny lub ciągły, oraz zastosowaniu innych niż estrogeny hormonów steroidowych – tibolonu, selektywnych modulatorów receptora estrogenowego (selective estrogen receptor modulators – SERM). Menopauzalna terapia hormonalna może się także różnić sposobem aplikacji leków działających lokalnie lub systemowo. Dostępne są postaci doustne, przezskórne, iniekcje. Najczęściej stosowanymi estrogenami w leczeniu doustnym są skoniugowane estrogeny końskie lub mikronizowany estradiol, a w leczeniu przezskórnym – 17-estradiol. Obserwacje dotyczące patogenetycznych powiązań steroidów płciowych z występowaniem powikłań zatorowo-

-zakrzepowych dotyczyły głównie doustnej antykoncepcji, w której dawki stosowanych leków były znacznie większe niż stosowane w ramach MHT. Według Speroffa i Fritza, nawet najmniejsza dawka estrogenu w tabletce antykoncepcyjnej jest czterokrotnie większa od dawki standardowej estrogenu w MHT [2]. W związku z faktem, że leki antykoncepcyjne i leki stosowane w ramach MHT mogą zawierać różne rodzaje i różne dawki hormonów estrogenowych i progestagenów dostępnych w różnych postaciach recepturowych (tabletki, plastry, tabletki dopochwowe, iniekcje), na rynku farmaceutycznym istnieje bardzo duża liczba ich preparatów. Dlatego też do tej pory nie ma w pełni jednoznacznych danych klinicznych pozwalających odpowiedzieć na pytanie, czy ryzyko ChZZ dotyczy wszystkich rodzajów terapii hormonalnej, niezależnie od rodzaju stosowanego estrogenu/progestagenu i stosowanej dawki.

Do mechanizmów odpowiedzialnych za zwiększone ryzyko żylnej i tętniczej ChZZ zalicza się głównie: oporność na aktywowane białko C, zmniejszenie stężenia białka S [3, 4], zwiększenie stężenia białek prozakrzepowych: protrombiny i czynników VII, IX, X, jak również upośledzenie procesów fibrynolizy spowodowane: zwiększeniem stężenia inhibitora aktywatora plazminogenu (plasminogen activator inhibitor 1 – PAI-1) oraz aktywacją trombinowego inhibitora fibrynolizy (thrombin activatable fibrinolysis inhibitor – TAFI) [5]. Stwierdzono, że w przypadku występowania wrodzonych i nabytych trombofilii, objawiających się powyższymi zaburzeniami metabolicznymi, ryzyko ChZZ zwiększa się. Efekt ten jest silniej wyrażony u kobiet stosujących MHT [6].

Mimo braku dużych badań klinicznych z randomizacją w tym zakresie, na obecnym etapie wiedzy wydaje się, że komponent estrogenowy jest w większym stopniu odpowiedzialny za działania prozakrzepowe terapii hormonalnej. W badaniach doświadczalnych wykazano, że większość wyżej wspomnianych zaburzeń metabolicznych jest wynikiem metabolicznego działania estrogenów, chociaż coraz częściej ukazują się doniesienia o zwiększeniu ryzyka ChZZ powodowanym przez progestageny (octan medroksyprogesteronu czy octan nomegestrolu i promegeston – progestageny niebędące pochodnymi pregnanu) [7, 8]. W ostatnim czasie ukazały się również wyniki dwóch badań klinicznych przeprowadzonych u kobiet przed 44. r.ż., bez czynników ryzyka ChZZ, stosujących doustną antykoncepcję z drospirenonem, który stanowi również składową wielu schematów leczniczych stosowanych w ramach MHT [9, 10]. W obu badaniach potwierdzono niewielkie, ale istotne klinicznie dwu – trzykrotne zwiększenie ryzyka względnego ChZZ u kobiet stosujących doustną antykoncepcję z drospirenonem w porównaniu z kobietami stosującymi antykoncepcję zawierającą lewonorgestrel [9, 10]. Do chwili obecnej nie przeprowadzono podobnych badań u pacjentek stosujących MHT.

Najczęściej stosowaną formą MHT jest kombinowana terapia estrogenowo-progestagenowa. Stosowanie samych estrogenów, niezrównoważonych komponentem gestagennym, jest zalecane jedynie u kobiet po histerektomii. Opublikowano dużą liczbę badań bez randomizacji, zazwyczaj obserwacyjnych, dotyczących występowania działań niepożądanych MHT, w tym ChZZ. Metodyka tych badań jest jednak na tyle odmienna, że uniemożliwia bezpośrednie porównania i wyciąganie bezpośrednich wniosków. Badania różnią się liczbą kobiet włączonych do badań, wiekiem badanych kobiet, stosowaną definicją ChZZ, rodzajem stosowanych leków, czasem leczenia.

W dwóch największych badaniach z randomizacją – HERS (Heart and Estrogen/Progestin Replacement Study) i WHI (Women’s Health Initiative) obejmujących populację, odpowiednio 2763 i 27 347 pacjentek, udokumentowano zwiększone ryzyko ChZZ u kobiet stosujących MHT [11, 12]. Badanie HERS było pierwszym tak dużym badaniem klinicznym z randomizacją z kontrolną grupą placebo, przeprowadzonym w celu oceny skuteczności MHT w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia zawału serca i zgonu spowodowanego chorobą niedokrwienną serca [11]. Wykazano, że MHT w trakcie 4,1 roku obserwacji nie zmniejsza ryzyka chorób układu krążenia, a ponadto w sposób wyraźny [ryzyko względne (relative risk – RR) = 2,89] zwiększa ryzyko epizodów ChZZ u pacjentek w grupie badanej, a więc potwierdzoną uprzednio chorobą niedokrwienną serca [11]. Mimo że wyniki badania HERS nie wykazały działania kardioprotekcyjnego MHT, 2321 kobiet zdecydowało się kontynuować badanie kliniczne i zgodziło się na objęcie dodatkową obserwacją w okresie kolejnych 2,7 roku [badanie HERS II (Heart and Estrogen/progestin Replacement Study follow-up)] [13]. W rezultacie w okresie tej obserwacji wykazano, że ryzyko wystąpienia epizodu ChZZ zmniejszyło się do 1,40, a łącznie dla badań HERS i HERS II wyniosło 2,08 [13].

Drugie ze wspomnianych badań, WHI miało na celu ocenę zdrowia kobiet po menopauzie i w odniesieniu do MHT zostało podzielone na dwie składowe [12]. W pierwszym ramieniu 16 608 kobiet przydzielono losowo do grupy MHT (skoniugowane estrogeny końskie i octan medroksyprogesteronu) lub placebo, w drugim ramieniu 10 739 pacjentek po histerektomii zakwalifikowano do leczenia samymi estrogenami (skoniugowane estrogeny końskie) lub placebo. Wyniki tego dużego badania potwierdziły wyniki badań HERS. Pierwsze ramię badania przerwano po 5,2 roku z powodu istotnego zwiększenia ryzyka zachorowania na raka sutka i częstości występowania incydentów sercowo-naczyniowych [12]. W odniesieniu do ChZZ, w grupie pacjentek stosujących złożoną MHT stwierdzono dwukrotny wzrost częstości epizodów ChZZ (RR = 2,06) [12]. Również drugie ramię badania WHI zostało przerwane po 6,8 roku trwania z powodu braku spodziewanej kardioprotekcyjnej przydatności klinicznej, tzn. braku wpływu na częstość występowania choroby niedokrwiennej serca (RR = 0,91) oraz stwierdzenie zwiększenia ryzyka udaru mózgu (RR = 1,39) [14]. Ryzyko zakrzepicy żył głębokich było w tym ramieniu badania WHI mniejsze (RR = 1,47), a wzrost liczby przypadków zatorowości płucnej nie osiągnął istotności statystycznej (RR = 1,34) [14].

Znaczne zwiększenie ryzyka ChZZ stwierdzono również w badaniu z randomizacją EVTET (Estrogen in Venous Thromboembolism Trial), któro miało na celu ocenę ryzyka nawrotu ChZZ u pacjentek stosujących doustną MHT (17-estradiol, octan noretysteronu) [15]. Badanie to również przerwano z powodu znacznego zwiększenia ryzyka ChZZ u pacjentek stosujących MHT w porównaniu z pacjentkami stosującymi placebo. Zwiększenie ryzyka ChZZ u pacjentek stosujących MHT (skoniugowane estrogeny końskie i octan medroksyprogesteronu) potwierdzono w niedawno opublikowanym badaniu WISDOM (Women’s International Study of Long Duration Oestrogen after the Menopause) [16].

Analizując wyniki powyższych badań, można wyciągnąć wniosek, że stosowanie MHT powoduje dwu – trzykrotne zwiększenie ryzyka ChZZ. Należy jednak mieć świadomość, że wniosku tego nie można ekstrapolować na całą populację kobiet w wieku okołomenopauzalnym. Większość z przytoczonych badań (za wyjątkiem badania EVTET) łączy bowiem wspólna cecha – zaawansowany wiek kobiet, u których stosowano leczenie hormonalne. Średni wiek kobiet włączonych do badań WHI, HERS, HERS II, WISDOM wynosił ponad 60 lat. Menopauzalną terapię hormonalną w większości przypadków stosowano u kobiet ponad 10 lat po menopauzie, które nie zgłaszały objawów niedoboru estrogenów. Do tej pory nie opublikowano wyników badań, do których rekrutowano pacjentki w okresie okołomenopauzalnym, którym najbardziej dokuczają objawy wypadowe, u których najczęściej rozpoczyna się leczenie hormonalne.

Doustne zastosowanie preparatów hormonalnych powoduje zwiększenie wytwarzania białek prokoagulacyjnych w wątrobie [2], jak również zwiększenie syntezy substancji upośledzających czynność śródbłonka naczyń, np. białka C-reaktywnego (C-reactive protein – CRP) [17]. Podobnych efektów pierwszego przejścia przez wątrobę nie obserwuje się w przypadku preparatów hormonalnych stosowanych przezskórnie. Wyniki opublikowanych badań potwierdzają tę regułę. W badaniu Scarabin i wsp. częstość występowania epizodów ChZZ u pacjentek stosujących preparaty doustne była znacznie zwiększona – iloraz szans (odds ratio – OR) = 3,5, natomiast u pacjentek stosujących postaci przezskórne była porównywalna z grupą placebo (OR = 0,9) [18]. Podobne wyniki uzyskali Høibraaten i wsp. (OR = 0,57) [19], Daly i wsp. (OR = 2,0) [20] i Pérez Gutthann i wsp. (OR = 2,1) [21]. Niedawno opublikowane wyniki wieloośrodkowego badania ESTHER (Estrogen and Thromboembolism Risk) również potwierdzają tezę, że przezskórne podawanie estrogenów nie powoduje zwiększenia ryzyka ChZZ [8]. Do badania włączono 271 pacjentek z udokumentowanym epizodem ChZZ i 610 bez wywiadu zakrzepicy (grupa kontrolna). Stwierdzono, że przezskórne podawanie estrogenów (17-estradiolu) nie powoduje wzrostu częstości ChZZ (OR = 0,9) [8]. Analizując wyniki badania, stwierdzono dodatkowo, że stosowanie mikronizowanego progesteronu i pochodnych pregnanu nie zwiększa ryzyka ChZZ (odpowiednio OR = 0,7 i 0,9), w przeciwieństwie do pochodnych norpregnanu (OR = 3,9) [8]. W powyższym badaniu najczęściej stosowaną dawką

17-estradiolu była dawka 50 µg/dobę (ok. 85% kobiet). Pozostałe kobiety stosowały dawkę większą [8].

Kolejną alternatywą leczenia objawów niedoboru estrogenów w okresie okołomenopauzalnym jest syntetyczny steroid tibolon. Wyniki populacyjnych badań z randomizacją opublikowanych w ciągu ostatnich 10 lat dowodzą, że tibolon nie zwiększa ryzyka ChZZ [22, 23]. Wydaje się, że tibolon nie aktywuje procesów kaskady krzepnięcia, a nawet zmienia parametry układu hemostazy w kierunku fibrynolizy [23]. Odmiennie sytuacja wygląda w przypadku stosowania leków z grupy SERM. Ryzyko ChZZ u kobiet stosujących raloksyfen jest zwiększone. W badaniu MORE (Multiple Outcomes of Raloxi­fene Evaluation) ryzyko ChZZ zwiększało się trzykrotnie [ryzyko względne (relative risk – RR) = 3,1] [24]. Należy jednak pamiętać o tym, że leki z grupy SERM nie są zarejestrowane do leczenia objawów niedoboru estrogenów w okresie okołomenopauzalnym.

Pomimo danych jednoznacznie określających zwiększenie ryzyka ChZZ u pacjentek stosujących MHT, szczególnie w grupie chorych z wrodzonymi i nabytymi trombofiliami, nie zaleca się rutynowych badań przesiewowych przed włączeniem leczenia hormonalnego [25]. Uzasadnione jest proponowanie takich badań jedynie kobietom z obciążonym wywiadem rodzinnym lub w przypadku potwierdzenia wcześniejszego wystąpienia zakrzepicy u pacjentki, jednak nawet w tych przypadkach zdecydowana większość kobiet z trombofilią zostanie pominięta przed włączeniem leczenia hormonalnego (antykoncepcji lub MHT) [6].

Podsumowując, ryzyko ChZZ u kobiet stosujących doustne formy MHT jest dwu – trzykrotnie zwiększone. W świetle opublikowanych wyników badań wydaje się natomiast, że ryzyka tego nie zwiększają preparaty hormonalne stosowane przezskórnie. Ryzyko ChZZ jest największe u kobiet rozpoczynających leczenie i utrzymuje się w ciągu pierwszych 6–24 miesięcy leczenia, po czym wyraźnie się zmniejsza, a nawet, wg niektórych autorów, całkowicie znika [2, 12, 18–20]. Ryzyko to można zmniejszyć, stosując jednocześnie statyny lub małe dawki kwasu acetylosalicylowego [2, 26, 27], chociaż dane z badania WHI wydają się temu przeczyć [28, 29]. Według obecnej wiedzy, korzystny wpływ estrogenów na układ krążenia jest uwarunkowany stanem śródbłonka naczyń krwionośnych, a korzystne efekty MHT zmniejszają się wraz z zaawansowaniem miażdżycy naczyń [2].

Piśmiennictwo



1. Gomes MP, Deitcher SR. Risk of venous thromboembolic disease associated with hormonal contraceptives and hormone replacement therapy: a clinical review. Arch Intern Med 2004; 164: 1965-76.

2. Clinical gynecologic endocrinology and infertility. Speroff L, Fritz MA (eds). 7th ed. Lippincott Williams & Wilkins, USA 2005.

3. Eilertsen AL, Liestøl S, Mowinckel MC, et al. Differential impact of conventional and low-dose oral hormone therapy (HT), tibolone and raloxifene on functionality of the activated protein C system. Thromb Haemost 2007; 97: 938-43.

4. Fleischer K, van Vliet HA, Rosendaal FR, et al. Effects of the contraceptive patch, the vaginal ring and an oral contraceptive on APC resistance and SHBG: a cross-over study. Thromb Res 2009; 123: 429-35.

5. Sandset PM, Høibraaten E, Eilertsen AL, Dahm A. Mechanisms of thrombosis related to hormone therapy. Thromb Res 2009; 123 Suppl

2: S70-3.

6. DeSancho MT, Dorff T, Rand JH. Thrombophilia and the risk of throm­boembolic events in women on oral contraceptives and hormone replacement therapy Blood Coagul Fibrinolysis 2010; 21: 534-8.

7. Poulter NR, Chang CL, Farley TM, Meirik O. Risk of cardiovascular diseases associated with oral progestagen preparations with therapeutic indications. Lancet 1999; 354: 1610.

8. Canonico M, Oger E, Plu-Bureau G, et al. Estrogen and Thromboembolism Risk (ESTHER) Study Group. Hormone therapy and venous throm­bo­embolism among postmenopausal women: impact of the route of estrogen administration and progestogens: the ESTHER study. Circulation 2007; 115: 840-5.

9. Jick SS, Hernandez RK. Risk of non-fatal venous thromboembolism in women using oral contraceptives containing drospirenone compared with women using oral contraceptives containing levonorgestrel: case-control study using United States claims data. BMJ 2011; 342: d2151.

10. Parkin L, Sharples K, Hernandez RK, Jick SS. Risk of venous thrombo­embolism in users of oral contraceptives containing drospirenone or levonorgestrel: nested case-control study based on UK General Practice Research Database. BMJ 2011; 342: d2139.

11. Hulley S, Grady D, Bush T, et al. Randomized trial of estrogen plus progestin for secondary prevention of coronary heart disease in post­menopausal women. Heart and Estrogen/progestin Replacement Study (HERS) Research Group. JAMA 1998; 280: 605-13.

12. Rossouw JE, Anderson GL, Prentice RL, et al. Risks and benefits of estrogen plus progestin in healthy postmenopausal women: principal results From the Women’s Health Initiative randomized controlled trial. JAMA 2002; 288: 321-33.

13. Hulley S, Furberg C, Barrett-Connor E, et al. Noncardiovascular disease outcomes during 6.8 years of hormone therapy: Heart and Estrogen/progestin Replacement Study follow-up (HERS II). JAMA 2002; 288: 58-66.

14. Anderson GL, Limacher M, Assaf AR, et al. Effects of conjugated equine estrogen in postmenopausal women with hysterectomy: the Women’s Health Initiative randomized controlled trial. JAMA 2004; 291: 1701-12.

15. Høibraaten E, Mowinckel MC, de Ronde H, et al. Hormone replacement therapy and acquired resistance to activated protein C: results of

a randomized, double-blind, placebo-controlled trial. Br J Haematol 2001; 115: 415-20.

16. Vickers MR, Martin J, Meade TW; WISDOM study team. The Women’s in­ternational study of long-duration oestrogen after menopause (WISDOM): a randomised controlled trial. BMC Womens Health. 2007; 7: 2.

17. Folsom AR, Lutsey PL, Astor BC, Cushman M. C-reactive protein and venous thromboembolism. A prospective investigation in the ARIC cohort. Thromb Haemost 2009; 102: 615-9.

18. Scarabin PY, Oger E, Plu-Bureau G; EStrogen and THromboEmbolism Risk Study Group. Differential association of oral and transdermal oestrogen-replacement therapy with venous thromboembolism risk. Lancet 2003; 362: 428-32.

19. Høibraaten E, Abdelnoor M, Sandset PM. Hormone replacement therapy with estradiol and risk of venous thromboembolism – a population-based case-control study. Thromb Haemost 1999; 82: 1218-21.

20. Daly E, Vessey MP, Hawkins MM, et al. Risk of venous thromboembolism in users of hormone replacement therapy. Lancet 1996; 348: 977-80.

21. Pérez Gutthann S, García Rodríguez LA, Castellsague J, Duque Oliart A. Hormone replacement therapy and risk of venous thromboembolism: population based case-control study. BMJ 1997; 314: 796-800.

22. Renoux C, Dell’Aniello S, Suissa S. Hormone replacement therapy and the risk of venous thromboembolism: a population-based study. J Thromb Haemost. 2010; 8: 979-86.

23. Winkler UH, Altkemper R, Kwee B, et al. Effects of tibolone and con­tinuous combined hormone replacement therapy on parameters in the clotting cascade: a multicenter, double-blind, randomized study. Fertil Steril 2000; 74: 10-9.

24. Cummings SR, Eckert S, Krueger KA, et al. The effect of raloxifene on risk of breast cancer in postmenopausal women: results from the MORE randomized trial. Multiple Outcomes of Raloxifene Evaluation. JAMA 1999; 281: 2189-97. Erratum in: JAMA 1999; 282: 2124.

25. Eichinger S. Consequences of thrombophilia screening for life quality in women before prescription of oral contraceptives and family members of VTE patients. Hamostaseologie 2009; 29: 110-1.

26. Herrington DM, Vittinghoff E, Lin F, et al. Statin therapy, cardiovascular events, and total mortality in the Heart and Estrogen/Progestin Replacement Study (HERS). Circulation 2002; 105: 2962-7.

27. Prevention of pulmonary embolism and deep vein thrombosis with low dose aspirin: Pulmonary Embolism Prevention (PEP) trial. Lancet 2000; 355: 1295-302.

28. Cushman M, Kuller LH, Prentice R, et al. Estrogen plus progestin and risk of venous thrombosis. JAMA 2004; 292: 1573-80.

29. Curb JD, Prentice RL, Bray PF, et al. Venous thrombosis and conjugated equine estrogen in women without a uterus. Arch Intern Med 2006; 166: 772-80.
Copyright: © 2011 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.