Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
2/2012
vol. 15
 
Share:
Share:
abstract:

Quality of life and mental disorders in patients with chronic urticaria

Zenon Brzoza

Online publish date: 2012/10/06
View full text Get citation
 
Przewlekła idiopatyczna pokrzywka charakteryzuje się spontanicznym pojawianiem się swędzących bąbli i/lub obrzęku naczynioruchowego przez co najmniej 6 tygodni. Nasilenie objawów przewlekłej pokrzywki wykazuje zmienność w ciągu dnia, tygodnia, miesiąca, a nawet roku. Czynnikiem znacznie upośledzającym komfort życia tych chorych jest silny świąd towarzyszący wysiewom bąbli pokrzywkowych, co ważne – pojawiający się także w nocy. Istotny jest również fakt występowania u części chorych objawów obrzęku naczynioruchowego, które zlokalizowane w obrębie twarzy i górnych dróg oddechowych mogą z jednej strony wywoływać duży dyskomfort spowodowany wyglądem, a z drugiej strony uczucie zagrożenia zdrowia, a nawet życia.

Ocenę nasilenia choroby przez pacjenta umożliwia kwestionariusz samooceny Urticaria Activity Score (UAS), służący do oceny nasilenia świądu oraz zmian skórnych. Dla pełnego obrazu sugerowane jest prowadzenie wielodniowej obserwacji. Kwestionariusz ten zaleca się zarówno w praktyce klinicznej, jak i w badaniach naukowych [1, 2].

Obserwacja kliniczna wskazuje na duże znaczenie czynników emocjonalnych oraz stresu w przebiegu oraz zaostrzeniach dolegliwości w przypadku przewlekłej pokrzywki [3–6]. Wynika to z wpływu choroby na wygląd zewnętrzny pacjenta oraz nieprzewidywalności wystąpienia objawów. Stres emocjonalny odgrywa istotną rolę w przewlekłej pokrzywce, jego wpływ na funkcjonowanie układu immunologicznego wywierany jest m.in. poprzez oddziaływanie na produkcję cytokin [5, 7–9]. Stresorami są świąd, bąble pokrzywkowe oraz obrzęki. Dużym problemem jest także przewlekłość choroby oraz częste niepowodzenia terapeutyczne.

Jakość życia jest pojęciem złożonym i wielorakim, ocenianym na podstawie takich sfer funkcjonowania, jak warunki materialne, stosunki rodzinne i społeczne, praca, zdrowie, poczucie bezpieczeństwa, religia, sposób spędzania wolnego czasu. W badaniach naukowych i praktyce klinicznej najczęściej ocenia się sfery jakości życia bezpośrednio związane ze zdrowiem. Ten sposób rozumienia problemu określany jest mianem oceny jakości życia zależnej od zdrowia. Według definicji jakości życia zależnej od zdrowia, to pacjent jest jej autorem i kształtuje poszczególne parametry w zależności od swojej sytuacji zdrowotnej. Jej ocena jest subiektywna, bez względu na obiektywną ocenę sytuacji dokonywaną przy użyciu tradycyjnych metod.

W przeciwieństwie do astmy i alergicznego nieżytu nosa opublikowano...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.