eISSN: 2543-6627
ISSN: 2450-9167
Reumatologia News
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
NOWOŚĆ
Portal dla reumatologów!
www.ereumatologia.pl
1/2017
vol. 2
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

„Zdrowe kości” 2017 – konferencja, na którą się czeka
ROZMOWA Z PIOTREM LESZCZYŃSKIM

Kamilla Gębska

Data publikacji online: 2017/05/26
O tym, że ideą konferencji jest obalanie mitów dotyczących m.in. osteoporozy poprzez wiedzę i fakty, co jest jej wyróżnikiem, na ile lekarze POZ mogą polepszyć społeczną świadomość o osteoporozie i czy Polacy potrafią dbać o zdrowe kości – mówi prof. nadzw. dr hab. Piotr Leszczyński, ordynator Oddziału Reumatologii i Osteoporozy Szpitala im. Józefa Strusia w Poznaniu, pracownik Kliniki Reumatologii i Rehabilitacji Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, przewodniczący Sekcji Chorób Metabolicznych Kości i Osteoporozy PTR.

Na początku marca w Poznaniu odbyła się konferencja naukowa „Zdrowe kości”, która na stałe wpisała się do kalendarza najważniejszych wydarzeń dla środowiska. Na czym polegała wyjątkowość tego spotkania, co tym razem było jego wyróżnikiem i zasługiwało na wyjątkową uwagę?

Była to ósma edycja konferencji. W związku z tym mieliśmy już doświadczenie, wiedzieliśmy, na co położyć akcenty, czym zaciekawić, jakich ekspertów zaprosić. To konferencja, która z jednej strony była bardzo ściśle związana z chorobami metabolicznymi kości – w tym z osteoporozą – z drugiej strony skierowana była do szerokiego grona lekarzy nieograniczającego się tylko do specjalistów. W tym roku program konferencji różnił się od poprzednich. Skupiliśmy się na roli reumatologa, który w większości przypadków diagnozuje i prowadzi pacjentów z osteoporozą. Lekarz tej specjalizacji powinien odgrywać główną rolę w koordynacji diagnostyki i leczenia. Nie zapomnieliśmy także o pediatrach. Bardzo ciekawa była sesja dotycząca osteoporozy u dzieci, prowadzona w dużej mierze właśnie przez pediatrów będących również reumatologami. Godna uwagi była również sesja dotycząca interwencji chirurgiczno-ortopedyczno-rehabilitacyjnych przy złamaniach niskoenergetycznych. Uczestnicy wysłuchali wykładów chirurga urazowego, ortopedy, a także gościa z Niemiec, który mówił o roli stosowania gorsetów przy leczeniu złamań trzonów kręgowych oraz przy profilaktyce tych złamań. Zainteresowanie wzbudziła także sesja na tzw. różne i kontrowersyjne tematy, podczas której podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy jest sens stosowania witaminy K, która w ostatnim czasie zdobyła dużą popularność m.in. w mediach, przez co pacjenci bombardowani różnymi reklamowymi informacjami dosyć często ją zażywają oraz dopytują o nią. Jeden z wykładowców rozprawił się z problemem pojawiającym się na styku leczenia chorób metabolicznych kości i stomatologii. Podkreślone zostały także problemy kostne w onkologii....


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.