eISSN: 1644-4116
ISSN: 1429-8538
Psychoonkologia
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Editorial board Abstracting and indexing Contact Instructions for authors Ethical standards and procedures
3/2013
vol. 17
 
Share:
Share:
abstract:

15th World Congress of Psycho-Oncology and Psychosocial Academy, Rotterdam

Marta Porębiak
,
Marzena Samardakiewicz

Psychoonkologia 2013, 3: 129–130
Online publish date: 2014/03/05
View full text Get citation
 
15. Światowy Kongres Psychoonkologii odbył się w dniach 4–8 listopada 2013 r. w Rotterdamie.
Tradycyjnie przed kongresem była możliwość uczestniczenia w warsztatach w ramach Akademii Psychospołecznej (Psychosocial Academy). Oferta tegorocznej Akademii obejmowała propozycję 18 war­­­sztatów szkoleniowych zarówno dla psychoonkologów pracujących z osobami dorosłymi, jak i dziećmi. Wzorem lat ubiegłych odbyły się warsztaty, które stały się wręcz tradycją kongresu: szkolenie z terapii skoncentrowanej na znaczeniu prowadzone przez Williama Breitbarta (USA), szkolenie z terapii rodzin w żałobie prowadzone przez Davida Kissane (Australia), Martę Porębiak (Polska) i Talię Zaider (USA) oraz warsztat dotyczący opieki nad pacjentami u kresu życia autorstwa Briana Kelly’ego (Australia) i Dariusa Razaviego (Belgia). Ponadto ciekawą ofertą Akademii był warsztat z kreatywnej arteterapii prowadzony przez Petera Mai (Szwajcaria) oraz warsztat z podstaw mindfulness zaprezentowany przez Anne Speckens i Marije van der Lee (Holandia). Warsztaty z psychoonkologii pediatrycznej tradycyjnie prowadziły Andrea Patenaude i Lori Wiener (USA), do których w tym roku dołączyła Martha Grootenhuis (Holandia).

W trakcie każdego kongresowego dnia prowadzono 7 równoległych ścieżek tematycznych, w ramach których odbyło się 14 sympozjów, 26 sesji tematycznych, 3 sesje posterowe oraz 2 debaty.

Wśród ciekawych doniesień warto wspomnieć o prezentacjach dotyczących problematyki zmęczenia u pacjentów chorych onkologicznie. Zmęczenie to częsty i przewlekły objaw w onkologii, a zdaniem Andrew Rotha (USA) jest to jednocześ­nie objaw niewystarczająco zdiagnozowany w tej grupie chorych. Miri Cohen (Izrael) i jej zespół podjęli próbę wyjaśnienia obecności zmęczenia procesami psychoneuroimmunologicznymi. Badacze wykazali, że nasilenie objawów depresji pod koniec leczenia chemioterapeutycznego może wzmacniać reakcję zapalną układu odpornościowego (mierzoną aktywnością cytokin IL-6), a w dalszej perspektywie prowadzić do wzrostu zmęczenia u pacjenta. Martina Schmidt (Niemcy) i jej zespół wykazali, że skuteczną metodą interwencji wobec zmęczenia jest nie tylko terapia wspierająca, ukierunkowana na stabilizację nastroju, ale także fizjoterapia polegająca na treningu napinania i relaksacji poszczególnych partii mięśni.

W trakcie zjazdu odbyły się także sesje dotyczące problematyki tzw. e-health, czyli wykorzystania w psychoonkologii technik teleinformatycznych w...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.