eISSN: 1897-4252
ISSN: 1731-5530
Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska/Polish Journal of Thoracic and Cardiovascular Surgery
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
3/2007
vol. 4
 
Share:
Share:
abstract:

87. Kongres AATS, Waszyngton, 5–9 maja 2007 r. Impresje torakochirurga

Tomasz Grodzki

Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska 2007; 4 (3): 324–325
Online publish date: 2007/09/14
View full text Get citation
 
Kongres odbył się tym razem w Waszyngtonie, w ogromnym, niedawno zbudowanym centrum kongresowym, co z jednej strony zapewniało dobre warunki obrad, z drugiej jednak powodowało, że dystans z niektórych sal do hali wystawowej wynosił ponad 1000 metrów, a to bywało uciążliwe dla starszych delegatów. W kongresie udział wzięły 4523 osoby (razem z przedstawicielami firm). Warto podkreślić, że jednym z nowych członków AATS został Pan prof. Edward Malec z Krakowa.
Tradycyjnie już pozwalam sobie przedstawić czytelnikom Kardiochirurgii i Torakochirurgii Polskiej autorski wybór doniesień torakochirurgicznych, z góry przepraszając za wszelkie niedoskonałości selekcji prezentowanego materiału. Większość referatów jest dostępna na stronie www.aats.org w formie przekazu medialnego, jako tzw. webcast. Warto się z nim zapoznać.
Duży zbiorczy materiał zatytułowany Data from the STS General Thoracic Database: the surgical management of primary lung tumors zaprezentował dr Daniel Boffa, który, notabene, przenosi się obecnie do zespołu prof. Detterbecka do Uniwersytetu Yale w New Haven. Dane z 225 ośrodków obejmowały 4384 resekcje tkanki płucnej wykonane z powodu niedrobnokomórkowego raka płuca, ze śmiertelnością 2,3% (5,3% po wycięciu płuca i 2,8% po wycięciu płata). Z racji zbierania danych z wielu ośrodków ich jednorodność była wątpliwa, tym niemniej zwracały uwagę: znaczna liczba resekcji brzeżnych (18,2%) przy niskiej liczbie pneumonektomii (6,1%), niewielki odsetek mediastinoskopii (15%), stosunkowo znaczna liczba chorych operowanych w stadium IIIB i IV (8,7%) oraz niski odsetek limfadenektomii (41%). Liczba operacji przeprowadzanych przez poszczególnych chirurgów wahała się od jednej operacji rocznie do 140/rok.
Wykład z dziedzin podstawowych pt. Nanotechnology – Impact on Cardiovascular Medicine wygłosił prof. Steven Bailey z Uniwersytetu Teksas, przytaczając liczne przykłady wykorzystania nanotechnologii w dyscyplinach zabiegowych, zaczynając od produkcji stentów naczyniowych, a kończąc na manipulacjach enzymatycznych ułatwiających przenoszenie molekuł zawierających środek leczniczy w z góry zaplanowane miejsce.
Istotne doniesienie zatytułowane Is palpation of the non-resected lobe(s) required for patients with NSCLC? A prospective study przedstawił prof. Robert Cerfolio z Birmingham w Alabamie. Wśród 100 chorych dokładnie przebadanych przed operacją (z wykorzystaniem wielorzędowego tomografu oraz PET-CT), poddanych następnie operacji wycięcia...


View full text...
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.