eISSN: 1897-4252
ISSN: 1731-5530
Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska/Polish Journal of Thoracic and Cardiovascular Surgery
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
4/2008
vol. 5
 
Share:
Share:
abstract:

ANESTEZJOLOGIA I INTENSYWNA TERAPIA
Rozważania dotyczące „Wytycznych European Society of Cardiology 2008” w zakresie leczenia ostrej niewydolności serca

Piotr Knapik

Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska 2008; 5 (4): 422–424
Online publish date: 2008/12/30
View full text Get citation
 
Z uwagą przeczytaliśmy ostatnie „Wytyczne European Society of Cardiology” i pragniemy przedstawić nasz komentarz do części dotyczącej leczenia ostrej niewydolności serca. Mamy nadzieję, że nasze uwagi okażą się użyteczne dla lekarzy zajmujących się leczeniem tej trudnej grupy chorych.

Ultrafiltracja

„Wytyczne” precyzują: Ultrafiltrację należy rozważyć w celu zmniejszenia przewodnienia (obrzęk płuc lub obrzęki obwodowe) u wybranych chorych oraz w celu skorygowania hiponatremii u objawowych chorych opornych na diuretyki (IIa/B).
„Wytyczne” wskazują więc, iż w celu zmniejszenia przewodnienia (obrzęk płuc lub obrzęki obwodowe) należy rozważyć ultrafiltrację (siła zalecenia – IIa). Udowodniono, że terapia nerkozastępcza (nawet w formie leczenia tzw. weekendowego) pozwala na eliminację krążących cytokin, których stężenie u chorych z zespołem małego rzutu serca jest wysokie. Przewodnienie w ostrej niewydolności serca dotyczy wszystkich narządów. Obrzęknięte narządy jamy brzusznej (jelita) są źródłem dodatkowych powikłań w postaci zaburzeń wchłaniania z postępującą kacheksją. Obrzęk serca pogarsza jego funkcję rozkurczową, podatność mięśnia dodatkowo się obniża. W dyskusjach dotyczących zasadności stosowania hemofiltracji w tej grupie chorych podnoszono problem eliminacji amin katecholowych z ultrafiltratem. Udowodniono, że tylko ok. 1% krążących amin jest usuwany poprzez ultrafiltację, co z klinicznego punktu widzenia można pominąć.
Na Światowym Kongresie Kardiologicznym w Barcelonie w 2006 roku prezentowano prostą przyłóżkową aparaturę do prowadzenia ultrafiltracji i przedstawiano liczne sytuacje kliniczne, w których należy po taką aparaturę sięgnąć, ponieważ wyczerpały się możliwości leczenia diuretykami (algorytm leczenia diuretykami również znajduje się w „Wytycznych” na str. 77., a jego końcowym stadium jest właśnie zastosowanie przyłóżkowej ultrafiltracji). Niestety, w Polsce ta metoda leczenia jest bardzo rzadko stosowana i na pewno wymaga popularyzacji.

Wyniszczenie
W „Wytycznych” znalazły się następujące stwierdzenia: Wyniszczenie (kacheksja) jest poważnym powikłaniem niewydolności serca. Jest to proces ogólnoustrojowy, który obejmuje zanik mięśni szkieletowych, tkanki tłuszczowej i tkanki kostnej (osteoporoza). Wyniszczenie można zdefiniować jako niezamierzoną, niezwiązaną z ustępowaniem obrzęków utratę...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.