en ENGLISH
eISSN: 2084-9834
ISSN: 0034-6233
Reumatologia/Rheumatology
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Suplementy Rada naukowa Recenzenci Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt
Panel Redakcyjny
Zgłaszanie i recenzowanie prac online
NOWOŚĆ
Portal dla reumatologów!
www.ereumatologia.pl
SCImago Journal & Country Rank


2/2005
vol. 43
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:

ARTYKUŁ PRZEGLĄDOWY/REVIEW PAPER
Wpływ obecności polimorfizmów w genie dla TNF-α na zapadalność i przebieg reumatoidalnego zapalenia stawów

Ru 2005; 43, 2: 75-79
Data publikacji online: 2005/04/27
Plik artykułu:
- Wpływ obecności.pdf  [0.08 MB]
Pobierz cytowanie
 
 
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest przewlekłą, układową chorobą zapalną tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym, w etiologii której mają znaczenie zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe [1]. Zmiany patologiczne typowe dla RZS objawiają się przerostem i przewlekłym stanem zapalnym błony maziowej z naciekiem przez fagocyty jednojądrowe, limfocyty, komórki plazmatyczne i neutrofile oraz następującą destrukcją chrząstki stawowej i kości [24]. U chorych na RZS antygeny głównego układu zgodności tkankowej (MHC) klasy II HLA-DR4 występują dużo częściej niż w ogólnej populacji. Reumatoidalne zapalenie stawów wykazuje powiązanie z obecnością szeregu aminokwasów w pozycjach 70–74 podtypu DR1. Około 30% genetycznie uwarunkowanej podatności na RZS jest związane z występowaniem tych alleli. Częstość występowania alleli HLA-DR2 jest obniżona [11, 21].

W patogenezie RZS kluczową rolę pełni czynnik martwicy nowotworówα (TNF-α), cytokina o właściwościach prozapalnych, katabolicznych i immunostymulujących [3, 22]. U pacjentów z RZS obserwuje się podwyższony poziom TNF-α w płynie stawowym i w komórkach błony maziowej [23]. TNF- produkowany jest przede wszystkim przez monocyty, makrofagi i limfocyty T. Wytwarzanie i uwalnianie TNF-α stymuluje IFN-, IL-15, a także sam TNF-α [2]. Potwierdzeniem kluczowej roli TNF-α w RZS są sukcesy, jakie przyniosła terapia anty-
-TNF-α, która u części chorych zatrzymuje procesy destrukcyjne stawów. Zablokowanie możliwości połączenia ligandu z receptorem dla TNF otwiera możliwości skuteczniejszej walki z chorobą [15, 20]. Za czynnik potencjalnie predysponujący do rozwoju RZS uważa się gen dla TNF-α, który zlokalizowany jest na chromosomie 6, w regionie antygenów głównego układu zgodności tkankowej klasy III, pomiędzy genami HLA-B a HLA-DR.

Zidentyfikowano 10 polimorfizmów, polegających na zamianie jednego nukleotydu (single nucleotide polymorphism – SNP) w obrębie genu dla TNF-. Jeden z nich znajduje się w pierwszym intronie w pozycji +489 (zamiana guaniny na adeninę), następny w pozycji +70 (wbudowanie cytozyny) w regionie 5’ niepodlegającym translacji (untranslated region – UTR) i 8 polimorfizmów w regionie regulatorowym 5’, który jest odpowiedzialny za transkrypcję genu TNF. Dotyczy to pozycji -1031T/C,
-863C/A, -857C/T, -376G/A, -308G/A, -244G/A, -238G/A i 163G/A [5, 8, 12, 26]. Polimorfizmy znajdują się w bardzo ważnej części genu, odpowiedzialnej za regulację jego transkrypcji. Pojedyncza zmiana w tym regionie ma poważny wpływ na poziom ekspresji TNF-α [18].

Znaczenie, jakie ma TNF-α w patogenezie RZS, odkrycie polimorfizmów w genie dla TNF-α oraz fakt podwyższonego poziomu TNF-α u chorych skłoniło do postawienia pytania, czy któryś z polimorfizmów genu
TNF-α ma wpływ na przebieg choroby. Odpowiedź pozwoliłaby z jednej strony na podjęcie odpowiednio wcześnie agresywnej terapii, a z drugiej mogłaby posłużyć jako wartościowe badanie prognostyczne, pozwalające przewidywać dynamikę i przebieg choroby.

Prowadząc badania na różnych populacjach, można próbować poszukiwać powiązań pomiędzy podatnością i przebiegiem RZS z występowaniem określonego polimorfizmu genu dla TNF-α. Przegląd literatury wskazuje, że przeprowadzono wiele takich badań. Jednakże uzyskane wyniki nie są jednoznaczne. Może to wynikać zarówno z liczebności badanych grup, kryteriów klinicznych, jak i różnic występujących w populacjach, które były badane.

Brinkman i wsp. [4] badali powiązania polimorfizmów w pozycjach -376, -308, -238, -163 i +70 jako miejscach wpływających na inicjację transkrypcji z podatnością i ciężkością przebiegu RZS. Badania prowadzono w Holandii na 283 chorych na RZS w ciągu pierwszych 3 lat choroby i na 166 zdrowych dawcach krwi. Badano jeden parametr – liczbę nadżerek w stawie ręki. Nie stwierdzono związku między podatnością lub przebiegiem choroby a polimorfizmami -308, -376 i +70 TNF-α. U pacjentów z genotypem -238GA rzadziej występowały nadżerki powierzchni stawowych w obrazie radiologicznym rąk, mniejsza liczba stawów wykazywała nadżerki, stwierdzono brak guzków podskórnych w porównaniu z pacjentami o genotypie -238GG. Związek polimorfizmu -238 ze zmianami radiograficznymi był niezależny od obecności antygenu HLA-DR4. Z tych badań wyciągnięto wniosek, że genotyp -238GG TNF-α stanowi czynnik genetyczny przyczyniający się do powstawania nadżerek wykrywanych radiologicznie u pacjentów chorych na RZS. Następne badania prowadzono na grupie 101 pacjentów przez 12 lat [14]. Badano 2 parametry: radiologicznie uwidaczniane nadżerki w stawach rąk i stóp na początku choroby i w czasie 3, 6, 12 lat trwania choroby oraz obecność genotypu -238 TNF. Ponadto oceniano, jaki wpływ ma ten polimorfizm na indukcję produkcji TNF-a. Badania na liniach komórkowych monocytów i limfocytów z użyciem krótkotrwałych transfekcji wykazały, że pacjenci z genotypem TNF -238GA wykazywali mniejsze uszkodzenia stawów niż pacjenci -238GG. Uzyskane wyniki ponownie były niezależne od obecności antygenu HLA-DR4. Ponadto TNF -238A wykazywał niezrównoważenie sprzężeń z polimorfizmem w pozycji -376. Badania in vitro nie wykazały, żeby sam polimorfizm TNF -238A ani w kombinacji z TNF -376 miał wpływ na aktywację transkrypcji. Autorzy sugerują, że te polimorfizmy mogą odgrywać rolę jako markery dla innych polimorfizmów w genie TNF lub sąsiednich genach, które mogą wpływać na przebieg choroby.

Fabris i wsp., badając populację włoską sprawdzali, czy obecność polimorfizmu -238 i +489 TNF-α jest różna u chorych z łagodnym i ostrym reumatoidalnym zapaleniem stawów [10]. Badaniem objęto 163 pacjentów, w tym 66 z ostrym przebiegiem RZS i 67 zdrowych dawców krwi. Wszyscy pacjenci z ostrym przebiegiem choroby mieli genotyp -238GG. Genotyp -238AG był nieobecny u pacjentów z ostrym przebiegiem RZS, u pacjentów z łagodną formą choroby i w grupie kontrolnej występował z podobną częstotliwością. Natomiast genotyp +489AA występował częściej u zdrowych dawców krwi niż wśród chorych na RZS, co może świadczyć o jego roli ochronnej przed ciężkim przebiegiem choroby. Inne badania, przeprowadzone na 56 pacjentach z ostrym RZS, 44 z łagodnym RZS i 45 zdrowych dawcach krwi, potwierdziły te doniesienia [9]. U pacjentów z ostrym przebiegiem choroby, którzy nie zareagowali na terapię metotreksatem, występował genotyp TNF -238GG. Allel +498 powiązany jest z wcześniejszym początkiem choroby, długim czasem jej trwania i większą opornością na konwencjonalną terapię. W przeciwieństwie do polimorfizmu TNF -238, którego związek z przebiegiem RZS jest określony, występowanie polimorfizmu +498 nie zostało tak jednoznacznie i do końca określone u pacjentów z ostrym i łagodnym przebiegiem reumatoidalnego zapalenia stawów.

Badania przeprowadzone przez Low i wsp. na dwóch populacjach europejskich: 238 pacjentach i 217 zdrowych osobach z północnej Anglii oraz 179 pacjentach i 145 zdrowych osobach z Hiszpanii (Galicji) nie potwierdziły powiązania polimorfizmu TNF +489A z występowaniem i przebiegiem reumatoidalnego zapalenia stawów [17]. W obu populacjach stwierdzono silny związek między występowaniem RZS a obecnością determinantów antygenowych, kodujących cząsteczki HLA-DR B1*01, *0401, *0404, *0405, *0408, *10. Nie stwierdzono związku występowania allelu TNF +489A z obecnością nadżerek, wykrywanych metodami radiologicznymi, guzków reumatycznych i czynnika reumatoidalnego. Uzyskane wyniki nie potwierdzają doniesień o roli polimorfizmu TNF +489 w podatności na zachorowanie i przebieg choroby.

Do innych wniosków doszli van Krugten i wsp. w pracy przeprowadzonej na populacji holenderskiej [24]. Analizowano związek między polimorfizmem w genie dla TNF w pozycji +489 a podatnością i przebiegiem RZS. Przebadano częstość występowania alleli A i G w pozycji +489 w grupie 293 chorych na RZS i 138 zdrowych dawców. Sprawdzano także liczbę nadżerek w stawach rąk i stóp. U pacjentów z genotypem +489GA obserwowano zdecydowanie mniejszą liczbę nadżerek w stawach w porównaniu z pacjentami +489GG. Wyniki te zostały potwierdzone u 112 pacjentów, którzy byli objęci badaniami przez 12 lat. Przebieg choroby nie zależał od innych czynników, takich jak czynnik reumatoidalny czy HLA-DR4. Na podstawie otrzymanych wyników można wnioskować, że polimorfizm TNF +489 odgrywa istotną rolę w rozwoju i przebiegu RZS.

Analiza polimorfizmu genu TNF w pozycji -308 także nie dała jednoznacznych rezultatów. W badaniach przeprowadzonych przez Yen i wsp. na populacji tajwańskiej – 97 chorych oraz 97 zdrowych dawcach krwi (grupa kontrolna) – sprawdzano, czy polimorfizm w pozycjach -238,
-244, -308, -376, -857 i -863 wpływa na przebieg RZS. Tylko polimorfizm w pozycji -308 miał wpływ na kliniczny przebieg choroby. Fenotyp TNF -308A może zatem pełnić rolę czynnika zabezpieczającego przed rozwojem choroby. Dotyczy to tylko tych pacjentów, u których nie występuje antygen HLA-DR4 [27]. W innych badaniach populacji tajwańskiej nie potwierdzono tych doniesień. Lo i wsp., analizując polimorfizm TNF -308A/G u 106 chorych na RZS w porównaniu z 253 osobami zdrowymi, nie stwierdzili zależności między występowaniem polimorfizmu w genie TNF-α w pozycji -308 a przebiegiem choroby [16].

Badania populacji chilijskiej potwierdzają poprzednie doniesienie. Cuenca i wsp. badali 92 chorych na RZS i 42 zdrowych dawców krwi [6]. W badanej grupie polimorfizm TNF -308G/A występował odpowiednio u 22% chorych na RZS i 10% zdrowych. Wprawdzie wyniki stosunku prawdopodobieństwa (OR=2,8) wskazywały na związek między obecnością polimorfizmu a chorobą, ale były one na granicy znamienności statystycznej (p=0,051).

W badaniach przeprowadzonych na populacji północnej Szwecji (Cvetovic i wsp.) uzyskano wyniki zgodne z tymi, które były opublikowane przez Yena [7]. Badano 154 chorych na RZS i 324 zdrowych dawców krwi jako grupę kontrolną. W porównaniu z grupą kontrolną częstość występowania allelu -308G była większa, a allelu -308AA mniejsza u pacjentów z RZS. Zaobserwowano silny związek między obecnością allelu -308G a chorobą. Zastąpienie guaniny adeniną w pozycji -308 może obniżać ciężkość przebiegu RZS, a nawet stanowić rodzaj czynnika zabezpieczającego przed chorobą.

Wyniki prezentowane w przedstawionych pracach i zaprezentowane sumarycznie w tab. I wykazują wiele sprzeczności. Nie można jednoznacznie powiązać polimorfizmów w genie TNF- z podatnością na zachorowanie i przebiegiem reumatoidalnego zapalenia stawów. Ze szczególną uwagą badano polimorfizmy genu TNF-a w pozycjach +489, -376, -308 i -238. Stwierdzono występowanie silnego niezrównoważenia sprzężeń w pozycji -238 i -376 [19], słabe sprzężenie stwierdzono w pozycjach -238 i -308 [13]. Polimorfizm w genie może mieć wpływ na produkcję TNF i w rezultacie rozregulowywać prawidłową dystrybucję cytokin, co może prowadzić do patologii i stanu choroby. Gen dla TNF znajduje się na chromosomie 6 w obszarze antygenów zgodności tkankowej, między cząsteczkami klasy I i II. Ten obszar genomu jest wysoce polimorficzny. Wiele chorób o podłożu autoimmunologicznym, w tym RZS, ma związek z obecnością cząsteczek MHC. Dodatkowo wysoki polimorfizm genu, częste występowanie niezrównoważenia sprzężeń, powiązanie chorób z obecnością cząsteczek MHC mogą być związane z bliskim sąsiedztwem innego genu, który może mieć związek z chorobą. Badania prowadzone na różnych populacjach, dotyczące różnych pozycji, w których dochodzi do zamiany jednego nukleotydu w genie dla TNF-α, próbują znaleźć odpowiedź na pytanie, czy polimorfizm w genie dla TNF-α ma wpływ na podatność na zachorowanie i przebieg reumatoidalnego zapalenia stawów.

Przedstawione doniesienia nie pozwalają jednoznacznie potwierdzić związku między polimorfizmami w genie TNF-α a zapadalnością i przebiegiem reumatoi-
dalnego zapalenia stawów. W wielu ośrodkach badawczych potwierdzono łagodniejszy przebieg RZS u pacjentów, u których występował polimorfizm -238G/A i
-308G/A. W przypadku pozostałych polimorfizmów genu TNF-α nie można obserwować wpływu na zapadalność czy przebieg choroby. Nawet badania w obrębie jednej populacji nie dały jednoznacznych wyników. Na podstawie dostępnych materiałów rozwiązanie tego problemu jest na razie niemożliwe. Konieczne jest rozszerzenie badań i objęcie nimi innych genów, np. genu dla czynnika jądrowego-κB (NFκ-B), który reguluje transkrypcję genu TNF-α czy genu SAPK-2 (stress-activated protein kinase-2), który koduje kinazę biorącą udział w produkcji cytokin. Nie wiadomo, czy mutacje w tych genach i ich produkty nie mają wpływu na ekspresję innych genów dla cytokin, w tym dla TNF-α, i tym samym nie mają wpływu na powstanie i przebieg RZS.

Piśmiennictwo

1. Albani S, Carson DA, Roudier J. Genetic and environmental factors in pathogenesis of rheumatoid arthritis. Rheum Dis Clin North Am 1992; 18: 729.
2. Arend WP, Dayer JM. Inhibition of the production and effects of interleukin-1 and tumor necrosis factor (alpha) in rheumatoid arthritis. Arthritis Rheum 1995; 38: 151.
3. Beutler B, Cerami A. The biology of cachectin/TNF-alpha a primary mediator of the host response. Annu Rev Immunol 1989; 7: 656.
4. Brinkman BM, Huizinga TW, Kurban SS, et al. Tumor necrosis factorα gene polymorphisms in rheumatoid arthritis: association with susceptibility to, or severity of, disease? Br
J Rheumatol 1997; 36: 516.
5. Brinkman BM, Kaijzel EL, Huizinga TW, et al. Detection of a novel C-insertion polymorphism within the human tumor necrosis factor alpha (TNFA) gene. Hum Genet 1995; 6: 493.
6. Cuenca J, Cuchacovich M, Perez C, et al.: The -308 polymorphism in the tumor necrosis factor (TNF) gene promotor region and ex vivo lipopolisacchride-induced TNF expression and cytokine activity in Chilean patients with rheumatoid arthritis. Reumatology 2003; 42: 308.
7. Cvetkovic JT, Wallberg-Jonsson S, Stegmayr B, et al. Susceptibility for and clinical manifestations of rheumatoid arthritis are associated with polymorphisms of the TNF-alpha, IL-1 beta, and IL1Ra genes. J Rheumatol 2002; 29: 212.
8. D’Alfonso S, Momigliano Richardi P. A polymorphic variation in putative regulation box of the TNFA promoter region. Immunogenetics 1994; 39: 150.
9. Fabris M, Di Poi E, Sacco S, et al. [TNF-alpha gene polymorphisms in rheumatoid arthritis patients treated with anti-TNF-alpha agents: preliminary results]. Reumatismo 2002; 54: 19.
10. Fabris M, Di Poli E, D’Elia A, et. al. TNF-a gen polymorphism in severe and milid-moderate rheumatoid arthritis. J Rheumatol 2002; 29: 29.
11. Gregersen PK, Silver J, Winchester R. The shared epitope hypothesis. An approach to understanding the molecular genetics of susceptibility to rheumatoid arthritis. Arthritis Rheum 1987; 30: 1205.
12. Hamann A, Mantzoros C, Vidal-Puig A, et al. Genetic variability in the TNF-α promoter is not associated with type II diabetes mellitus (NIDDM). Biochem Biophys Res Commun 1995; 211: 833.
13. Higuchi T, Seki N, Kamizono S, et al. Polymorphism of the
5’-flanking region of the human tumor necrosis (TNF) alpha gene in Japanese. Tissue Antigenes 1998; 51: 605.
14. Kaijzel EL, van Krugten MV, Brinkman BM, et al. Functional analisis of human tumor necrosis factor a (TNF-a) promoter polymorphism related to join demage in rheumatoid arthritis. Mol Med 1998; 4: 724.
15. Kim J, Weisman M. When does rheumatoid arthritis begin and why do we need to know? Arthritis Rheum 2000; 43: 473.
16. Lo SF, Huang CM, Wu MC, et al. Lack of association of tumor necrosis factor alpha gene polymorphism in patients with rheumatoid arthritis in central Taiwan. Rheumatol Int 2003; 23: 151.
17. Low AS, Gonzales-Gay MA, Akil M, et al. TNF+489 polymorphism does not contribute to susceptibility to rheumatoid arthritis. Clin Exp Rheumatol 2002; 20 (6): 829.
18. Matsuda M, Sakamoto N, Fukamaki Y. d-Thalassemia caused by disruption of the site for an erythroid-specific transcription factor, GATA-1, in the d-globin gene promoter. Blood 1992; 80: 1347.
19. May MJ, Gosh S. Signal transduction through NFk-B. Immunol Today 1998; 19: 80.
20. Moreland LW, Baumgartner SW, Schiff MH, et al. Treatment of rheumatoid arthritis with a recombinant human tumor necrosis factor receptor (p75) -Fc fusion protein. N Engl J Med 1997; 337: 141.
21. Ollier W, Tomson W. Population genetics of rheumatoid arthritis. Reum Dis Clin North Am 1992; 18: 741.
22. Picarella DF, Kratz A, Li C, et al. Transgenic TNF-alpha production in pancreatic islets to insulinitis, not diabetes: distinct patterns of inflammation in TNF-alpha and TNF-beta transgenic mice. J Immunol 1993; 150: 4136.
23. Saxne T, Palladino MA, Heinegard D, et al. Detection of tumor necrosis factor a but not tumor necrosis factor b in rheumatoid arthritis synovial fluid and serum. Arthritis Rheum 1989; 31: 1041.
24. Van Krugten MV, Huizinga TW, Kaijzel EL, et al. Association of the +489 polymorphism with susceptibility and radiographic damage in rheumatoid arthritis. Genes Immun 1999; 1 (2): 91.
25. Weyand C, Goronzy J. The molecular basic of rheumatoid arthritis. Mol Med 1997; 75: 772.
26. Wilson AG, de Vries N, Pociot F, et al. An allelic polymorphism within the human tumor necrosis factor a promoter region is strongly associated with HLA A1, B8, and DR3 alleles. J Exp Med 1993; 177: 557.
27. Yen JH, Chen CJ, Tsai WC, et. al. Tumor necrosis factor polymorphisms in patients with rheumatoid arthritis in Taiwan. J Rheumatol 2001; 28 (8): 1788.










Copyright: © 2005 Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.



© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.