Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
3/2001
vol. 4
 
Share:
Share:
abstract:

Alergeny powietrznopochodne

Magdalena Czarnecka-Operacz
,
Wojciech Silny

Przew Lek 2001, 4, 3, 112-117
Online publish date: 2003/09/03
View full text Get citation
 


Schorzenia, które obecnie zalicza się do chorób alergicznych opisywane były w literaturze od wieków, jednakże dopiero w połowie ubiegłego stulecia alergię atopową uznano za proces chorobowy, a koncepcję jej podłoża immunologicznego wprowadzono niedawno – w XX wieku.







Pojęcie atopii używane często w odniesieniu do chorób alergicznych wywodzi się z języka greckiego, w którym atopos oznacza dziwny i wprowadzone zostało przez Cocka i Cooke’a w 1923 r., jako określenie takich schorzeń, jak: astma, alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i atopowe zapalenie skóry (AZS) [9]. We wspomnianych jednostkach chorobowych zaobserwowali oni rodzinną predyspozycję, wskazującą na możliwość ich uwarunkowania genetycznego.
Atopią określono więc rodzinnie występującą skłonność do rozwoju reakcji alergicznych typu natychmiastowego w odpowiedzi na alergeny środowiskowe, wnikające do organizmu ludzkiego przez błonę śluzową dróg oddechowych czy przewodu pokarmowego. Inne schorzenia alergiczne, takie jak: alergiczny wyprysk kontaktowy czy choroba posurowicza nie wykazują tendencji do występowania rodzinnego i zakwalifikowane zostały do grupy alergicznych chorób nieatopowych. Odkrycie w 1967 r. immunoglobuliny E pozwoliło na określenie terminu atopii, genetycznie uwarunkowanej skłonności do nadmiernej i niekontrolowanej produkcji immunoglobuliny E, która zaangażowana jest w reakcjach alergicznych typu natychmiastowego w odniesieniu do zewnątrzpochodnych alergenów środowiskowych.
Obecnie wiadomo, że na wystąpienie i przebieg choroby atopowej oprócz uwarunkowań genetycznych ma wpływ szereg czynników środowiskowych. Zalicza się do nich: klimat warunkujący rozwój charakterystycznej dla danego regionu geograficznego fauny i flory, zanieczyszczenie środowiska powodującego niszczenie naturalnych mechanizmów obronnościowych organizmu człowieka. Ponadto na chorobę atopową wpływ ma wiele alergenów pokarmowych i powietrznopochodnych, zarówno zwierzęcych, jak i roślinnych. Jest rzeczą oczywistą, że alergeny zawieszone w powietrzu są najczęściej odpowiedzialne za wystąpienie objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz astmy oskrzelowej i dlatego nazywane były dawnej alergenami wziewnymi. Obecnie wiadomo, iż te same alergeny znajdujące się w powietrzu mogą być też przyczyną wyprysku powietrznopochodnego, zapalenia spojówek oraz AZS i dlatego określenie ich jako alergenów...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.