ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
6/2004
vol. 7
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Anti-coca-cola style

Janusz Michalak

Przew Lek 2004; 6: 14-20
Data publikacji online: 2004/07/19
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 

Wywiad z prof. Jackiem Sieradzkim, prezesem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego

Panie Profesorze, kiedy zostanie rozwiązany problem cukrzycy?

Niestety, nieprędko. Cukrzyca nie jest jedną chorobą, a kilkoma współistniejącymi schorzeniami, o różnej etiologii, przyczynach i metodach leczenia. Jeżeli uzyskamy postęp w leczeniu, to w jednym typie cukrzycy większy, a w innym mniejszy. Kiedyś jednak nauczymy się jej zapobiegać. Opublikowano duże i niebudzące wątpliwości badania fińskie, amerykańskie i inne, dotyczące drugiego typu cukrzycy, które pokazują, że można zmniejszyć ryzyko cukrzycy o ponad 50 proc. przez zmianę stylu życia i odpowiednią farmakoterapię. Na podstawie tych badań Finowie wprowadzili 10-letni narodowy program zapobiegania cukrzycy.
Proszę podać kilka najważniejszych punktów tego programu.
Najważniejsze to redukcja wagi, racjonalne żywienie, większa aktywność fizyczna. Finlandia liczy parę milionów obywateli, o relatywnie wysokim poziomie kultury, a więc pewnie uda się im osiągnąć te cele.
Ale niezdrowe życie jest takie przyjemne...
Dieta chorego na cukrzycę to dieta osób zdrowych i powinien ją stosować każdy z nas. Nie ma w tej diecie nic takiego, co byłoby czymś nadzwyczajnym. Zupełnie inna sprawa jest z cukrzycą typu pierwszego, tzn. z cukrzycą autoimmunologiczną. Tu, niestety, jak dotychczas wszystkie programy prewencyjne się nie udały.
Mamy ostatnio do czynienia z wybuchem chorób immunologicznych... związanych chyba z zagrożeniami środowiska?
Zgoda. Warto jednak wiedzieć, że w cukrzycy typu pierwszego potrafimy już wychwycić czynnik immunologiczny. Wiemy, kto ma skłonność do tej choroby, umiemy powiedzieć, które genotypy są do niej bardziej skłonne. Wracając do pańskiego pytania: w dającej się przewidzieć przyszłości nie widzę szans na znalezienie radykalnego sposobu na leczenie cukrzycy, ale kiedyś na pewno będzie to możliwe. Przyczyni się do tego zapewne terapia genowa.
Ile jest znanych genów, które przyczyniają się do rozwoju cukrzycy?
Jest ich na pewno co najmniej kilkadziesiąt. Jednak nie potrafimy wyłonić spośród nich tych, które pełnią rolę dominującą. Gdyby komuś udało się znaleźć gen odpowiedzialny za – na przykład – 25 proc. przypadków choroby, to Nagroda Nobla murowana. Jednak wiemy, że form monogenowych w cukrzycy jest niewiele. Jest to tzw. cukrzyca MODY, czyli cukrzyca o...


Pełna treść artykułu...
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.