eISSN: 2084-9877
ISSN: 1896-9666
Przegląd Kardiodiabetologiczny/Cardio-Diabetological Review
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
4/2011
vol. 6
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Artykuł redakcyjny
Kartki z historii Polskiego Towarzystwa Kardiodiabetologicznego

Danuta Pupek-Musialik

Przegląd Kardiodiabetologiczny 2011; 6 (4): 294–296
Data publikacji online: 2011/12/30
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Czas tak szybko mija. Niedługo upłynie 10 lat od chwili powstania Polskiego Towarzystwa Kardiodiabetologicznego (PTKD). Idea utworzenia PTKD zrodziła się z faktu, że u chorych na cukrzycę bardzo często występują powikłania kardiologiczne. Choroba niedokrwienna serca, zawał serca, kardiomiopatia cukrzycowa i niewydolność serca stanowią główne przyczyny zgonów chorych na cukrzycę. Podjęcie działań profilaktycznych, nowoczesna terapia cukrzycy, zapobieganie i leczenie zdarzeń sercowo-naczyniowych stały się głównym celem działalności PTKD. Pomysł otoczenia opieką chorych na cukrzycę i zapobiegania groźnym powikłaniom sercowo-naczyniowym zrodził się na ziemi białostockiej. Inicjatorką powstania PTKD była prof. Ida Kinalska, znany w kraju diabetolog (ryc. 1.).

To ona pierwsza dostrzegła złożoność problemów kardiodiabetologicznych. Jedynie wspólne działanie diabetologów i kardiologów, podjęcie trudnej profilaktyki, uczulenie kadry medycznej na problemy kardiodiabetologiczne mogło poprawić jakość życia i zmniejszyć zapadalność i śmiertelność z przyczyn kardiologicznych u chorych na cukrzycę.

W 2003 r. zostało powołane do życia Polskie Towarzystwo Kardiodiabetologiczne. Profesor Kinalska swoją wiedzą, pracą i entuzjazmem zmobilizowała do działania młodych lekarzy. Zorganizowała wspólne spotkania m.in. w Białowieży, gdzie mierzyli się oni z problemami kardiodiabetologicznymi. Towarzystwo się rozrastało. W 2005 r. odbył się I Zjazd PTKD w Łodzi, jego organizatorem był dr Leszek Markuszewski, kardiolog. I Zjazd PTKD był znakomity merytorycznie i organizacyjnie – tak wspominają go wszyscy uczestnicy. Kolejny, II Zjazd odbył się w 2008 r. w Poznaniu (ryc. 2.).

W Zjeździe uczestniczyło ok. 1000 osób, co dowodziło, że problemy kardiodiabetologii stają się coraz bardziej aktualne. Organizatorem II Zjazdu PTKD była prof. Danuta Pupek-Musialik, hipertensjolog.

III Zjazd PTKD miał się odbyć w kwietniu 2010 r. Jego termin zbiegł się z tragiczną katastrofą pod Smoleńskiem, w której zginął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński. Zjazd PTKD odwołano, a nowy termin wyznaczono na czerwiec 2010 r. Organizatorem III Zjazdu była prof. Anna Czech, przy istotnym udziale prof. Jana Tatonia (ryc. 3., 4.). Tym razem to znani diabetolodzy, wraz z wydawnictwem Termedia, podjęli ogromny wysiłek, aby spotkanie mogło się odbyć w czerwcu 2010 r. Za ten trud przygotowania merytorycznego i organizacyjnego Zjazdu należą im się...


Pełna treść artykułu...
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.