ISSN: 000-1323
Problemy Lekarskie/Medical Problems
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
3/2006
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Aspekty medycyny paliatywnej w opiece nad chorym dializowanym otrzewnowo

Monika Lichodziejewska-Niemierko

Problemy Lekarskie 2006; 45, 3: 170
Data publikacji online: 2006/09/26
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia z 2002r. opieka paliatywna jest postępowaniem mającym na celu poprawę jakości życia osób z zaawansowaną chorobą oraz ich rodzin poprzez zapobieganie i zmniejszanie cierpienia, z uwzględnieniem wczesnego wykrywania, oceny i leczenia bólu i innych objawów fizycznych, psychosocjalnych i duchowych. W odróżnieniu od definicji z 1990 r., która przypisywała opiekę paliatywną osobom z chorobą nowotworową, zwłaszcza w terminalnym okresie choroby, aktualne podejście stanowi, iż opieka paliatywna powinna być zapewniona wszystkim osobom z chorobami przewlekłymi. Podkreśla się szczególnie zasadność opieki paliatywnej, często zwanej obecnie opieką wspierającą (supportive care), na wczesnych etapach choroby, w trakcie diagnostyki i aktywnego leczenia choroby.
Przewlekła niewydolność nerek (PNN) jest chorobą, w której terapii możliwe jest przedłużenie życia, ale nie wyleczenie. Istotnymi czynnikami warunkującymi konieczność wdrożenia opieki paliatywnej u chorych z PNN są:
• krótki przewidywany okres życia,
• duże obciążenie licznymi objawami choroby,
• starzejąca się populacja. Na każdym etapie leczenia choroby nerek – od zachowawczego, poprzez dializoterapię i przeszczep nerki, konieczne jest właściwe leczenie objawów, wsparcie psychiczne, socjalne chorego i jego rodziny. Efektem, do którego dążymy poprzez całościowo pojętą opiekę, jest poczucie kontroli nad własną chorobą oraz dobra jakość życia (ryc. 1.).
Wśród chorych dializowanych otrzewnowo w Polsce ponad 1/3 stanowią osoby w podeszłym wieku. Rokrocznie zwiększa się liczba chorych na cukrzycę oraz osób z wysokim wskaŸnikiem współchorobowości.
Aspekty opieki paliatywnej u chorych dializowanych to:
• interdyscyplinarna opieka nad chorym i jego bliskimi,
• leczenie bólu i innych objawów,
• ustalenie planu leczenia i opieki paliatywnej (zakres działania medycznego w okresie terminalnym),
• wsparcie psychosocjalne i duchowe,
• wsparcie dla rodziny.
Wdrożenie wielospecjalistycznej opieki nad chorym stwarza dodatkowo szansę na objęcie dializoterapią otrzewnową również tych chorych, którzy samodzielnie nie mogą wykonywać wymian. Rodzina chorego, która podjęła się dializowania swego bliskiego, może dzięki tej opiece uzyskać wsparcie (m.in. hospicja domowe, możliwość czasowego korzystania z hospicjów stacjonarnych). Również chorzy, którzy nie mają możliwości...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.