Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
5/2003
vol. 6
 
Share:
Share:
abstract:

Astma w Internecie - aspekty pediatryczne

Jakub Woźniak
,
Paweł Rzymski
,
Tomasz Opala

Przew Lek 2003, 6, 5, 108-110
Online publish date: 2003/07/15
View full text Get citation
 


Każdy lekarz chce podejmować decyzje terapeutyczne, opierając się na najlepszej wiedzy. Jednak znajomość najnowszych osiągnięć nie jest zadaniem prostym. Każdego roku przybywa tysiące artykułów o astmie i chorobach alergicznych [1]. Z powodu szybkości pojawiania się i ogromu informacji, klinicyści, badacze i pacjenci nie są w stanie skorzystać z dobrodziejstw najnowszej wiedzy.


Aby można było mówić o odpowiedzialnym podejściu do informacji, w podejmowaniu decyzji powinniśmy kierować się zasadami medycyny opartej na dowodach (EBM, Evidence Based Medicine). Wiąże się to z odpowiednią selekcją informacji, co jest zadaniem bardzo złożonym i czasochłonnym. Przeszkodą w posługiwaniu się EBM przez lekarzy są brak możliwości odpowiedzi na postawiony problem, brak czasu na wyszukanie informacji, brak umiejętności wyszukiwania źródeł wiedzy, brak umiejętności oceny publikacji, brak syntezy wiedzy. Z pomocą w tej sytuacji może przyjść właśnie Internet, który posiadając najaktualniejsze zasoby wiedzy, otwiera możliwości jej wyszukiwania poprzez hasła kluczowe, problemowe, wg zasad EBM itd. [1]. W przypadku astmy najaktualniejszą wiedzę zgodną z zasadami EBM, a dotyczącą wyników badań klinicznych, znajdziemy w bazie Cochrane Controlled Trials Register. Około 2,5 proc. umieszczonych tam badań klinicznych opartych na zasadach EBM dotyczy właśnie dychawicy oskrzelowej [1]. Jednak jak podaje Eskin i wsp., nie zawsze łatwo dotrzeć nawet tam do odpowiedzi na postawiony problem. Poszukiwanie wiarygodnej informacji o leczeniu levalbuterolem w astmie dało zadowalające, lecz obwarowane ograniczeniami wyniki [3].

Możliwość pokonania trudności w szybkim dotarciu do wybranych zasobów wiedzy o astmie umożliwiło dopiero rozwój technik teleinformatycznych. I tak w sieci dostępnych jest ok. 100 darmowych podręczników, w których znajdują się informacje o tej chorobie. Dodatkowo możliwości wyszukiwania wielohasłowego (np. dotyczące dzieci w wieku 8–12 lat, średnio ciężka postać astmy, leczenie steroidami i działania niepożądane) pozwalają na odpowiedź na postawiony problem, np. działania niepożądanego leku w astmie u dzieci [1]. Ponadto dynamicznie rozwijający się MEDLINE, dostępny darmowo od 1997 r. (PubMed, www.ncbi.nlm. nih.gov), jest znakomitym uzupełnieniem źródeł wiedzy. W przyszłości Narodowy Instytut Zdrowia planuje bezpłatny dostęp do części pełnych artykułów poprzez linki z PubMedu. Indywidualnie część...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.