eISSN: 2299-0038
ISSN: 1643-8876
Menopause Review/Przegląd Menopauzalny
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Special Issues Editorial board Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank


4/2009
vol. 8
 
Share:
Share:
abstract:
Review paper

Atherosclerosis and hormonal status in premenopausal women

Małgorzata Sobstyl
,
Joanna Tkaczuk-Włach
,
Dorota Robak-Chołubek
,
Grzegorz Jakiel

Przegląd Menopauzalny 2009; 4: 244-247
Online publish date: 2009/09/07
View full text Get citation
 
Etiopatogeneza miażdżycy
U kobiet przed menopauzą występuje mniejsze ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe niż u mężczyźzn w ich wieku i kobiet po menopauzie. Wiele publikacji sugeruje ochronny wpływ endogennych estrogenów na ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych (ChSN) u kobiet w wieku przedmenopauzalnym [1]. Choroby sercowo-naczyniowe są jedną z głównych przyczyn zgonów w krajach wysoko rozwiniętych i ciągle rosnących kosztów leczenia i opieki nad pacjentami.
Miażdżyca jest podstawowym procesem patologicznym prowadzącym do chorób sercowo-naczyniowych. Wśród czynników ryzyka niepodlegających modyfikacji wyróżnia się m.in. wiek kobiet > 55. roku życia, wywiad rodzinny (wczesne, czyli < 65. roku życia występowanie w rodzinie chorób sercowo-naczyniowych lub innych chorób na podłożu miażdżycy).
Miażdżyca jest opisywana jako przewlekły proces zapalny, który dotyczy głównie tętnic średniego i dużego kalibru. Pasma tłuszczowe, z których może rozwinąć się ta jednostka chorobowa, pojawiają się już u nastolatek. Potwierdza to badanie PDAY (Pathobiological Determinants of Atherosclerosis in Youth), w którym stwierdzono, że właśnie u młodych dziewcząt stwierdza się pasma tłuszczowe, które w kolejnych latach tylko się powiększają. W badaniu tym podkreślono również znaczenie wpływu nieprawidłowego profilu lipidowego w dzieciństwie na wiek pojawienia się i nasilenie zmian miażdżycowych w późniejszych okresach życia kobiet [2].
Objawy kliniczne miażdżycy najczęściej występują dopiero po 50. roku życia. W patogenezie tej choroby dużą rolę odgrywają takie komórki, jak: monocyty, makrofagi, limfocyty T, komórki mięśni gładkich i komórki śródbłonka [3]. Rozwój zmian miażdżycowych przebiega wieloetapowo, ale rozpoczyna się uszkodzeniem śródbłonka tętnic. Uszkodzenie to może być spowodowane wieloma czynnikami. Do najważniejszych z nich należą: turbulentny przepływ krwi w naczyniu, toksyczne składniki dymu tytoniowego, stres oksydacyjny, zmodyfikowane cząsteczki LDL cholesterolu, zakażenia (np. Chlamydia). Uszkodzenie śródbłonka prowadzi również do zmniejszonej dostępności tlenku azotu (NO) i w konsekwencji do skurczu naczynia. Istotnym elementem procesu miażdżycowego jest tworzenie się komórek piankowatych, pasm tłuszczowych i blaszki miażdżycowej. Pasma tłuszczowe powstające już u nastolatek mogą być przekształcane przez lata w blaszki miażdżycowe [2]. Duże znaczenie w tym procesie ma obecność cząsteczek LDL cholesterolu,...


View full text...
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.