6/2001
vol. 5
Bilateral renal cell carcinoma
Współcz Onkol (2001) vol. 5, 6, 266-268
Online publish date: 2003/07/18
Get citation
WSTĘP
Zachorowalność na raka nerki w Polsce wynosi 10/100 tys. wśród mężczyzn i jest 2-krotnie wyższa niż u kobiet [1]. Z powodu braku charakterystycznych i wczesnych objawów, rak nerki jest często wykrywany przypadkowo w badaniach obrazowych. Jest to nowotwór o ograniczonej wrażliwości na radioterapię i chemioterapię i niemal niewrażliwy na hormonoterapię [2]. Ostatnio duże zainteresowanie wzbudzają metody immunologiczne, jednakże odsetek odpowiedzi na tę metodę leczenia jest niski (10–15 proc.), a efekt krótkotrwały [3–5]. Z tego powodu, nadal jedynym radykalnym leczeniem raka nerki pozostaje zabieg chirurgiczny w postaci radykalnej nefrektomii [2, 6].
Rzadkość występowania jednoczesnego obustronnego raka nerki – 1–3 proc. [7] ogółu zachorowań, trudności w jego leczeniu oraz brak krajowych doniesień na ten temat skłoniła autorów do przedstawienia niniejszego przypadku.
OPIS PRZYPADKU
44-letni mężczyzna został przyjęty 25 kwietnia 2000 r. do Kliniki Urologii Akademii Medycznej w Gdańsku z rozpoznaniem obustronnego raka nerki, celem leczenia operacyjnego. Rozpoznanie zostało postawione przypadkowo, na podstawie badania ultrasonograficznego (USG) jamy brzusznej, wykonanego z powodu zgłaszanych przez chorego zaburzeń w oddawaniu moczu. Chory nie skarżył się na żadne inne dolegliwości, a jego stan ogólny przy przyjęciu był dobry. W badaniu przedmiotowym nie stwierdzono żadnych odchyleń od stanu prawidłowego. Wyniki wszystkich rutynowo wykonywanych badań laboratoryjnych (w tym morfologia krwi, poziom kreatyniny, mocznika i elektrolitów) były prawidłowe. W badaniu tomokomputerowym (TK) jamy brzusznej stwierdzono patologiczną masę o wymiarach 21 x 36 x 20 mm w części środkowej nerki prawej, nieco bliżej bieguna dolnego, wzmacniającą się niejednorodnie po podaniu kontrastu (fot. 1.). W nerce lewej obecna była podobna ogniskowa zmiana w części środkowo-brzusznej, położona korowo, o średnicy ok. 12 mm (fot. 2.). W badanej okolicy nie uwidoczniono powiększonych węzłów chłonnych. W badaniu angiograficznym stwierdzono guz nerki prawej, skąpo unaczyniony, wypełniający się dopiero w późnej miąższowej fazie przepływu. Mimo wybiórczego badania nerki lewej, nie wykazano zmiany stwierdzonej w TK. Badanie radiologiczne klatki piersiowej było bez zmian.
10 maja 2000 r. wykonano zabieg operacyjny. Guz nerki prawej usunięto w całości, wraz z fragmentem otaczającego prawidłowego miąższu. Po stronie lewej zmiana patologiczna była mniejsza, zlokalizowana tuż przy gałęzi żyły nerkowej. Guz wycięto wraz z tkankami dna, do niezmienionego miąższu nerki. W badaniu histopatologicznym rozpoznano nerkopochodny rak nerki prawej typu papillare (średnicy ok. 3 cm) i rak nerki lewej typu granulocellularis (średnicy ok. 1 cm), bez cech naciekania dna guza i okolicznej tkanki tłuszczowej.
Po zabiegu operacyjnym obserwowano narastające upośledzenie czynności nerek w badaniach biochemicznych, pomimo zachowanej diurezy (z wyjściowych kreatynina – 55 μmol/l, mocznik – 15,7 mmol/l do, odpowiednio, 974 μmol/l i 135 mmol/l). Utrzymywały się stany podgorączkowe, obniżony poziom hemoglobiny, tendencja do hipopotasemii. W 7. dobie po zabiegu chory został przeniesiony do Kliniki Chorób Nerek AMG z rozpoznaniem ostrej niewydolności nerek. Leczeniem zachowawczym uzyskano znaczną poprawę parametrów nerkowych (kreatynina 175 μmol/l; mocznik 49 mmol/l), wyrównanie gospodarki wapniowo-fosforanowej i kwasowo-zasadowej. Po konsultacji z onkologiem zlecono octan megestrolu doustnie w dawce dziennej 480 mg. W badaniach obrazowych nie wykazano ognisk przerzutowych. Konsultujący urolog uznał zabieg za radykalny i zlecił dalszą kontrolę w poradni onkologicznej.
Stan ogólny chorego i samopoczucie w czasie kolejnych wizyt kontrolnych były dobre. W badaniu przedmiotowym nie stwierdzano odchyleń od normy. Chory pozostawał na kuracji octanem megestrolu; utył 17 kg. Trzy mies. po operacji, w sierpniu 2000 r., chory był hospitalizowany w Klinice Urologii AMG z podejrzeniem przerzutów do wątroby na podstawie badania USG jamy brzusznej. W badaniu TK uwidoczniono 2 hipodensyjne ogniska w wątrobie, zbyt małe by ocenić ich charakter (średnica 7–8 mm). W nerce prawej obserwowano wgłębienie po zabiegu, z wpukloną okołonerkową tkanką tłuszczową. Nerka lewa była mała, o pozaciąganych zarysach, bez zmian ogniskowych, słabo wydalająca zakontrastowany mocz. Pozostałe narządy nie wykazywały zmian. W listopadzie wykonano kontrolne badanie USG i TK jamy brzusznej, nie stwierdzając zmian ogniskowych w wątrobie ani zmian patologicznych w nerkach. Nie uwidoczniono także powiększonych węzłów chłonnych. Parametry nerkowe były nieznacznie podwyższone (kreatynina 194 μmol/l, mocznik 25 mmol/l).
Obecnie chory pozostaje pod opieką poradni onkologicznej, zgłaszając się na badania kontrolne co 3 mies. Wykonano kontrolne badanie TK jamy brzusznej, które uwidoczniło nerkę prawą o pozaciąganym zarysie (o wymiarach 100 x 61 mm) i nerkę lewą, małą (49 x 29 mm). Obie nerki wydzielały zakontrastowany mocz w prawidłowym czasie, bez zastoju w układzie kielichowo-miedniczkowym. Obraz pozostałych narządów był prawidłowy; nie stwierdzono powiększonych węzłów chłonnych. Ostatnia wizyta chorego miała miejsce 21 maja 2001 r., tj. 12 mies. po zabiegu operacyjnym. Chory był wówczas w stanie ogólnym dobrym; nie zgłaszał żadnych dolegliwości. Badanie przedmiotowe także nie wykazało żadnych odchyleń od normy. Nieznacznie podwyższone były parametry nerkowe (kreatynina 147 mmol/l), natomiast elektrolity były w normie.
DYSKUSJA
W przedstawionym przypadku rozpoznanie obustronnego raka nerki postawiono przypadkowo na podstawie badania USG jamy brzusznej. W drugim etapie wykonano badanie TK oraz arteriografię nerkową, które potwierdziły rozpoznanie. Przeprowadzono oszczędzający zabieg operacyjny, do którego obustronny rak nerki, podobnie jak rak jedynej nerki, stanowi bezwzględne wskazanie [3, 7–11]. Z reguły w takiej sytuacji wykonuje się częściową nefrektomię lub wyłuszczenie guza. Postępowanie takie pozwala na uniknięcie przewlekłej dializoterapii, koniecznej w przypadku usunięcia obu nerek. W omawianym przypadku średnica obu ognisk nowotworu była względnie mała, co ułatwiło ich usunięcie w granicach zdrowych tkanek.
Głównymi powikłaniami, które mogą wystąpić bezpośrednio po zabiegu oszczędzającym są wzrost stężenia kreatyniny w osoczu, przetoka moczowa, krwawienie pooperacyjne, zakażenie rany, ostra niewydolność nadnerczy oraz ostra niewydolność nerek i konieczność tymczasowej dializoterapii. Częstość ich występowania nie jest jednak duża (odpowiednio 15–29 proc.; 0-15 proc.; 0–4 proc.; 2–7 proc.; 1–2 proc. i 0–10 proc.), a większość z tych powikłań może ustąpić pod wpływem niewielkiej interwencji [8–11]. Do powikłań odległych należy przewlekła niewydolność nerek oraz konieczność stałej hemodializy. Powikłanie to rozwija się stopniowo w ciągu kilku miesięcy od zabiegu, u kilku procent chorych [10]. Czynnikami ryzyka rozwoju niewydolności nerek jest m.in. usunięcie ponad 50 proc. miąższu nerek, guz o średnicy powyżej 7 cm oraz trwające więcej niż 60 min niedokrwienie w czasie zabiegu [11].
Rokowanie chorych po zabiegu oszczędzającym nie różni się od uzyskiwanego po radykalnej nefrektomii, w przypadku guzów ograniczonych do nerek [9]. Częstość nawrotu raka nerki po częściowej nefrektomii wynosi 4–13 proc. [3, 4, 9–11]. Przyczyną wznowy miejscowej może być niecałkowite usunięcie guza, nierozpoznane zmiany satelitarne lub nowe ogniska nowotworu. W badaniu Polascika i wsp. [10] u niektórych chorych z guzami o średnicy do 3,5 cm stwierdzono, że naciek nowotworowy obejmuje nie tylko szeroki margines miąższu nerki, lecz także torebkę oraz okołonerkową tkankę tłuszczową. Wznowa miejscowa wystąpiła w tym materiale częściej u chorych z rakiem obustronnym niż jednostronnym, co wskazywałoby, że przyczyną nawrotu była wyjściowa wieloogniskowość nowotworu.
Wśród chorych z obustronnym rakiem nerki po oszczędzającej nefrektomii obserwowano 60–85 proc. 5-letnich przeżyć [3, 12]. Czas przeżycia zależy od tego, czy rak obu nerek wystąpił równocześnie czy w pewnym odstępie czasowym. Zincke i wsp. [13] zaobserwowali, że w pierwszym przypadku odsetek 5-letnich przeżyć wynosi 78 proc., natomiast w drugim tylko 38 proc. Aczkolwiek czas obserwacji przedstawionego w niniejszej pracy chorego jest względnie krótki i nie pozwala na wyciągnięcie wniosków dotyczących dalszego rokowania, dotychczasowy wynik leczenia wydaje się potwierdzać zasadność zastosowanego postępowania.
Istnieje niezaprzeczalna potrzeba lepszego poznania czynników etiologicznych raka nerki, opracowania metod jego zapobiegania i wczesnego wykrywania. Konieczne są dalsze badania kliniczne nad nowymi metodami leczenia, w tym terapią genową, wykorzystaniem cytokin i retinoidów.
PIŚMIENNICTWO
1. Zatoński W, Tyczyński J. Nowotwory złośliwe w Polsce w 1996 roku. Centrum Onkologii – Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie; Zakład Epidemiologii i Prewencji Nowotworów; Krajowy Rejestr Nowotworów. Warszawa 1999.
2. Madej G, Paluchowska B. Rak nerki. W: Chemioterapia onkologiczna dorosłych i dzieci. Madej G. (red.) PZWL, Wyd. III, Warszawa 1999; 415-19.
3. Linehan W, Cordon-Cardo C, Isaacs W. Cancers of the genitourinary system. Kidney cancer. In: Cancer. Principles and practice of oncology. DeVita V, Hellman S, Rosenberg S. (5th ed) Philadelphia, PA, Lippincott-Raven 1997; 1253-7.
4. Motzer R, Schwartz L, Law T, et al. D. Interferon alfa-2 and 13-cis-retinoic acid in renal cell carcinoma: antitumor activity in a phase II trial and interactions in vitro. J Clin Oncol 1995; 13: 1950-7.
5. Motzer R, Murphy B, Bacik J, et al. Phase III trial of interferon alfa-2 with or without 13-cis-retinoid acid for patients with advanced renal cell carcinoma. J Clin Oncol 2000; 18: 2972-80.
6. Redman B, Kawachi M, Schwartz D. Urothelial and kidney cancers. In: Pazdur R, Coia L, Hoskins W, Wagman L. Cancer management: a multidisciplinary approach. Medical, surgical and radiation oncology. (3rd ed.) PPR Melville, NY 1999; 223-38.
7. Motzer R, Bander N, Nanus D. Renal-cell carcinoma. N Eng J Med 1996; 12: 865-75.
8. DuQue J, Loughlin K, O’Leary M, et al. Partial nephrectomy: an alternative treatment for selected patients with renal cell carcinoma. Urology 1998; 52: 584-90.
9. Moll V, Becht E, Ziegler M. Kidney preserving surgery in renal cell tumors: indications, techniques and results in 152 patients. J Urol 1993; 150: 319-23.
10. Polascik T, Pound C, Meng M, et al. Partial nephrectomy: technique, complications and pathological findings. J Urol 1995; 154: 1312-18.
11. Campbell S, Novick A, Streem S, et al. Complications of nephron sparing surgery for renal tumors. J Urol 1994; 153: 1177-80.
12. Grimaldi G, Reuter V, Russo P, et al. Bilateral non-familial renal cell carcinoma. Ann Surg Oncol 1998; 5 (6): 548-52.
13. Zincke H, Swassen S. Bilateral renal cell carcinoma: Influence of synchronous and asynchronous occurrence on patient survival. J Urol 1982; 128: 913-5.
ADRES DO KORESPONDENCJI
lek. med. Liliana Krasińska
Klinika Onkologii i Radioterapii Akademii Medycznej
ul. Dębinki 7
80-211 Gdańsk,br>
tel. (058) 349 22 70
e-mail: lilianak@poczta.onet.pl
Copyright: © 2003 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License ( http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
|
|